Γενικά

Έλαμψε το αστέρι του Εμπαπέ στα προημιτελικά του Champions League

Τα αποτελέσματα της πρώτης προημιτελικής φάσης.

Δημοσίευση: 09.04.2021, 09:56 | Τελευταία ενημέρωση: 11.04.2021, 19:16

Ο Εμπαπέ πέτυχε δύο γκολ στο Μόναχο και οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν σε μια πολύ μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν στο Μόναχο, με σκορ 2-3, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς για την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο νεαρός Γάλλος ήταν μια ομάδα μόνος και κράτησε όρθια την Παρί, απέναντι στην καλύτερη η αλήθεια είναι Μπάγιερν, που είχε την υπεροχή και έχασε πολλές μα πολλές ευκαιρίες.

Η Τσέλσι πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης, αφού επικράτησε με 2-0 της Πόρτο στα προημιτελικά του Champions League, σε ένα παιχνίδι στο οποίο θεωρητικά ήταν φιλοξενούμενη. Θυμίζουμε πως η συνάντηση έγινε στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” της Σεβίλλης και η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο. Η Αγγλική ομάδα ήταν ανώτερη, πήρε το πραβάδισμα με τον Μέισον Μάουντ στο 32′ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπεν Τσίλγουελ στο 85ο λεπτό.

Η Ρεάλ νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Οι Μαδριλένοι ήταν καλύεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και έφτασαν με μια δίκαιη νίκη, με κορυφαίο τον Βινίσιους που έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και λίγα λεπτά αργότερα η Ρρεάλ πέτυχε και δευτερο τέρμα, με τον Ασένσιο αυτή τη φορά, και συγκεκριμένα στο 36′. Σε αυτό το διάστημα η λίβερπουλ δεν είχε τις απαντήσεις. Στο 2ο ημίχρονο πάντως οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι, τουλάχιστον για 20 λεπτά. Είχαν την κατοχή της μπάλας και έβαλαν δύσκολα στη Ρεάλ. κατάφεραν τελικά να σκοράρουν στο 51′ με τον Σαλάχ, αλλά μετά έχασαν την ορμή τους. H Ρεάλ αντέσρασε και στο 65ο λεπτό έκανε το 3-1 με τον Βινίσιους.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη σε όλο το ματς κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, άνοιξε νωρίς το σκορ, στο 19′ με τον Ντε Μπρόινεέχασε, ένα “τσουβάλι” ευκαιρίες και ισοφαρίστηκε στο 84’. Παρόλα αυτά έδειξε χαρακτήρα και με γκολ του Φόντεν στο 90’ πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί το προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού στη Βεστφαλία.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 1 μήνα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων