Γενικά

Η Ρεάλ πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά

Με τον Κριστιάνο να είναι σε μεγάλα κέφια, οι Μαδριλένοι σκόρπισαν την Γιουβέντους (4-1), που κατέρρευσε στο β' ημίχρονο και σήκωσαν το 12ο!

Δημοσίευση: 04.06.2017, 15:11 | Τελευταία ενημέρωση: 03.09.2017, 22:04

Και στο τέλος το παίρνει πάντα η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι, έχοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μεγάλα κέφια, έκαναν ότι ήθελαν την Γιουβέντους (4-1), που κατέρρευσε στο δεύτερο μέρους, και πανηγύρισαν το 12ο τρόπαιο της ιστορίας τους!

Έγραψε ιστορία η ομαδάρα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία έγινε ο πρώτος σύλλογος που κατακτάει δύο σερί τρόπαια από καταβολής του Champions League και έφτασε τα 12 συνολικά. Ο Κριστιάνο (20’) άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει με φανταστικό γκολ ο Μάντζουκιτς (27’). Ωστόσο, στην επανάληψη η Μεγάλη Κυρία αποδείχθηκε… μικρή καθώς δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκε τρία γκολ από Κασεμίρο (61), Ρονάλντο (64’) και Ασένσιο (90’).

Με σκοπό να κυριαρχήσει, μπήκε στο ματς η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν αρκετά διαβασμένη, πήρε τον έλεγχο και απείλησε στα πρώτα λεπτά. Στο 3’ ο Ιγκουαΐν έκανε αδύναμη κεφαλιά, με τον Νάβας να μπλοκάρει εύκολα. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ιγκουαΐν, ενώ στο 7ο λεπτό ο πορτιέρε της Ρεάλ έβγαλε πολύ δύσκολα το σουτ του Πιάνιτς από τα όρια της περιοχής. Ακολούθησαν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν και νεύρα από τις δύο πλευρές, μέχρι να φτάσουμε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης!

Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Κριστιάνο άνοιξε στον Καρβαχάλ, αυτός του γύρισε την κατάλληλη στιγμή και ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με ωραίο πλασέ (που κόντραρε στον Μπονούτσι) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την Ρεάλ. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των Μαδριλένων κράτησαν για μόλις επτά λεπτά. Ο Σάντρο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ιγκουαΐν έστρωσε στον Μάντζουκιτς, ο οποίος αφού στόπαρε με το στήθος, με φανταστικό γυριστό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάβας. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο, με την μοναδική φάση να είναι μια κακή κεφαλιά του Κριστιάνο στο 33ο λεπτό μέσα από την περιοχή.

Όσο καλή ήταν στο πρώτο μέρος η Γιουβέντους, άλλο τόσο… ανύπαρκτη ήταν στο δεύτερο 45λεπτο! Η ομάδα του Αλέγκρι λύγισε από την ασφυκτική πίεση που της άσκησε σε όλο το ημίχρονο η Ρεάλ, η οποία μπήκε από τα αποδυτήρια με το μαχαίρι στα δόντια! Το μάτι των Μαδριλένων… γυάλιζε και έδειχναν έτοιμοι να κάνουν το repeat!

Αφού απείλησε στο πρώτο τέταρτο με μακρινά σουτ από Ίσκο, Μόντριτς και Μαρσέλο, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ήταν το 61ο λεπτό όταν η μπάλα στρώθηκε στον Κασεμίρο, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να βρίσκει στον Κεντίρα και να ξεγελάει τον Μπουφόν για το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Μόντριτς, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση (3-1)! Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έφτασε με αυτό το τέρμα τα 105 γκολ στη διοργάνωση, τα 42 σε όλη τη σεζόν, ενώ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τρεις διαφορετικούς τελικούς.

Η Γιουβέντους έδειχνε απογοητευμένη, φαινόταν πως δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και το τελευταίο 25λεπτο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 82’, βέβαια, οι Ιταλοί παραλίγο να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά η κεφαλιά του Λεμινά πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, πάντως, τα όνειρα της Γιουβέντους έσβησαν οριστικά με τον Κουαδράδο να αποβάλλεται για πάτημα στον Σέρχιο Ράμος και στο 90ο λεπτό ο Ασένσιο με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Μαρσέλο, έγραψε το 4-1, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή