Γενικά

Europa League: Εύκολα ο ΟΣΦΠ την Αστάνα - Ήττα 2-0 από την Καραμπάγκ για ΠΑΟΚ - Θύμα της διαιτησίας ο ΠΑΟ στη Λιέγη

Δημοσίευση: 21.10.2016, 13:43 | Τελευταία ενημέρωση: 21.10.2016, 13:47

Ο Ολυμπιακός μέσα σε δέκα λεπτά «καθάρισε» το ματς με την Αστάνα στο «Γ. Καραϊσκάκης», πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες στον 2ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ και έφτασε στην κορυφή τον ΑΠΟΕΛ, που έχασε στην Ελβετία (1-3) από τη Γιουνγκ Μπόις.

Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό δίνοντας γρήγορο τέμπο.

Το σκορ άνοιξε στο 25΄ ο Φιγκέιρας από έξοχη προσπάθεια του Φορτούνη. Στο 33΄ ο Ελιονούσι πήρε
την πάσα του Μιλιβόγεβιτς και πλάσαρε κάνοντας το 2-0.

Στο 34΄ ο Σεμπά έφυγε στην κόντρα και τελείωσε ωραία τη φάση για το 3-0. Στο 37΄ η Αστάνα είχε δοκάρι με τον Άνισιτς και κατόρθωσε να μειώσει στο 54΄ από λάθος του Λεάλι, που έδωσε την μπάλα στον Καβανάγκα κι εκείνος πλάσαρε από μακριά σε άδεια εστία.

Στο 58΄ ο Κάνιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για φάουλ στον Φορτούνη και στο 65΄ ο Σεμπά έγραψε το τελικό 4-1.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός από την Σταντάρ, έπεσε θύμα της διαιτησίας

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να ‘ναι σύμπτωση… Ο παθιασμένος Παναθηναϊκός έπεσε ξανά «θύμα» (μετά τα παιχνίδια κόντρα σε Άγιαξ και Θέλτα) των… πρωτοπαλίκαρων της UEFA του Θόδωρου Θεοδωρίδη και δη σε μία κρίσιμη καμπή για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το τριφύλλι πήγαινε εξαιρετικά μέσα στη Λιέγη (όντας μπροστά με δύο γκολάρες του Ιμπάρμπο) και ήταν το απόλυτο αφεντικό, προτού… από το πουθενά ο «αστείος» Πολωνός διαιτητής, Ντάνιελ Στεφάνσκι προσφέρει πέναλτι-εφεύρεση στην Σταντάρ, με το οποίο ο Έντμιλσον μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο κι ενώ είχε προηγηθεί αυτή η «σφαγή», οι Βέλγοι πίεσαν, το τριφύλλι έδειχνε να αντέχει, αλλά τελικώς στο 82’ ο Μπελφοντίλ υπέγραψε το τελικό 2-2, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ (όπου «άνοιξε» ο Λουντ στο τείχος, ενώ κι ο Στιλ δεν ήταν σε πλήρη ετοιμότητα).

Παραδόθηκε άνευ όρων ο ΠΑΟΚ, ήττα 2-0 από την Καραμπάγκ

Ο ΠΑΟΚ ήταν τραγικός, είχε εμφανέστατα το μυαλό του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την Καραμπάγκ (2-0). Μόλις μία καλή στιγμή σε όλο το ματς για τον «δικέφαλο του βορρά» στο 23’ και αυτή με τον Σάχοφ! Τρέχει για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα μέχρι την ερχόμενη Κυριακή ο Βλάνταν Ίβιτς, που έκανε τραγικό λάθος να μην ξεκινήσει κυρίως τον Μπίσεσβαρ αλλά και τον Φακούντο Περέιρα.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων