Γενικά

Champions League: Το έπος του αιώνα η Μπαρτσελόνα - «Περίπατος» για Ντόρτμουντ

Η Μπαρτσελόνα έκανε ίσως τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ποδοσφαίρου, επικρατώντας στο «Καμπ Νου» της Βαρκελώνης, με 6-1 της Παρί Σεν Ζερμέν και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δημοσίευση: 09.03.2017, 10:34 | Τελευταία ενημέρωση: 09.03.2017, 10:53

Η «Μπάρτσα» είχε ηττηθεί με 0-4 στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά κατάφερε να κάνει την τεράστια ανατροπή έχοντας όμως και τη βοήθεια της διαιτησίας, αφού χρειάστηκαν δύο πέναλτι «φαντάσματα». Το σκορ μέχρι το 88ο λεπτό ήταν 3-1 με τον Καβάνι να πετυχαίνει το γκολ που θα έδινε την πρόκριση στην ομάδα του. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε χρειαζόταν τρία γκολ για να πάρει τη πρόκριση.

Ο Νεϊμάρ έκανε το 4-1 με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο ίδιος έγραψε το 5-1 από τα 11 μέτρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τραβηγμένπ πέναλτι που υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Μαρκίνιος στη βουτιά του Σουάρες. Ο Σέρζι Ρομπέρτο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 6-1 για το έπος του αιώνα.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ διέλυσε με 4-0 στο «Ιντούνα Παρκ» την Μπενφίκα, παίρνοντας μια άνετη πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού υπερκάλυψε το 0-1 της Λισσαβόνας.

Σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον και από ελληνικής πλευράς, αφού τέθηκαν αντιμέτωποι τρεις εν ενεργεία διεθνείς (Παπασταθόπουλος - Μήτρογλου, Σάμαρης), οι Βεστφαλοί έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ύστερα από ένα εκρηκτικό ξεκίνημα ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ.

Η Ντόρτμουντ έφτασε σε σκορ πρόκρισης στο 59΄ με το γκολ του Κρίστιαν Πούλισιτς, για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο Γκαμπονέζος άσος της: ο Ομπαμεγιάνγκ έφτασε στο χατ-τρικ νικώντας τον Έντερσον στο 61΄ και το 85΄, για να δώσει απολύτως θριαμβευτικό τόνο στην πρόκριση της ομάδας του, με τον Μπάρτρα να έχει «σημαδέψει» το δοκάρι στο 84΄.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων