Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Νικηφόρα Κυριακή για τις αρτινές ομάδες (video)

Με 3-1 ο Καραϊσκάκης καθάρισε μέσα σ’ ένα εικοσάλεπτο τον Πυρσό, διπλό πήρε η Αναγέννηση στο Μακροχώρι με 1-0

Δημοσίευση: 19.10.2014, 20:27 | Τελευταία ενημέρωση: 27.10.2014, 03:13

Με νίκες συνέχισαν και οι δύο αρτινές ομάδες, με τον Καραϊσκάκη να κερδίσει με 3-1 τον Πυρσό Γρεβενών στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση στο πρώτο 25λεπτό στο οποίο και προηγήθηκε με 3-0. Η Αναγέννηση πήρε το διπλό στο Μακροχώρι από την Ένωση με 1-0 και είναι 3η στη βαθμολογία του ομίλου.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Οπούντιος που κέρδισε με 7-0 την Κοζάνη στην έδρα της ενώ τα Τρίκαλα συνεχίζουν ασταμάτητα το σερί τους, κάνοντας το 4 στα 4 στην Τσαριτσάνη.

Την επόμενη Κυριακή το πρωτάθλημα διακόπτετε και πάλι και θα γίνουν οι αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής του κυπέλου. Ο Καραϊσκάκης που συνεχίζει θα αγωνιστεί στην Αγιά ενώ εκτός αγωνίζεται και ο Εθνικός στη Νάουσα με τα Λευκάδια.

Η επίσημη βαθμολογία της ΕΠΟ

Ένωση ΑΠ. Παύλου – Αναγέννηση 0-1 (ημ. 0-1)

Μια ακόμη νίκη πήρε η Αναγέννηση στο νομό Ημαθίας, όπου μετά τα Λευκάδια, έφυγε με το διπλό και από το Μακροχώρι κερδίζοντας την Ένωση με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Δημουλιάς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων μετά από κόρνερ που εκτέλεσε η Αναγέννηση και με πλασέ έδωσε το τρίποντο στην αρτινή ομάδα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσουν, είχαν δοκάρι στο 57΄με τον Βούλγαρη και στο 70΄χαμένο τετ α τετ με τον Ζαχαριούδακη αλλά τελικά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού η ομάδα του Μακροχωρίου ανακοίνωσε την απόλυση του προπονητή Γιάννη Κερλίδη από τα καθήκοντα του.

Συνθέσεις:
Ένωση (Γ. Κερλίδης): Κύρου, Ιωαννίδης (81′ Ζωγράφος), Λεφίδης, Ηλιάδης, Κουρτίδης (46′ Τάνης), Κούκλης, Πατσιαβούρας (59′ Καραχαλίδης), Αράπης, Τσιούπρος, Ζαχαριουδάκης, Βούλγαρης.
Αναγέννηση (Ηλ. Μαγκάκης) : Τσάκαλος, Ηλίας, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Σιδέρης (54′ Τάσσος), Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης (89′ Παπαρούνης), Σιδηρόπουλος (84′ Ηλιόπουλος), Γεωργίου, Δημουλιάς.

Καραϊσκάκης - Πυρσός 3-1 (ημ. 3-0)

φάση απο το παιχνίδι

Εύκολα ο Καραϊσκάκης καθάρισε την αναμέτρηση με τον Πυρσό από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την τριπλέτα Στάνσετιτς, Γραβάνη και Ραμπαβίλα σε κέφια.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πιάνοντας καλή απόδοση κατάφεραν να καθαρίσουν την αναμέτρηση, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 5΄ με τον Στάνσετιτς και τον Γραβάνη να κάνει το 2-0 στο 12΄ μετά από σέντρα του Στάνσετιτς. Στο 20΄ο Ραμπαβίλα πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του Καραϊσκάκη, ενώ λίγο πιο μετά ο Βασίλιεβιτς έχασε καλή ευκαιρία να ανεβάσει πιο πάνω τον δείκτη του σκορ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε για τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πιο ελεύθερο χώρο στο γήπεδο, δημιουργώντας πιο πολλές ευκαιρίες. Ως αποτέλεσμα αυτού, το γκολ που πέτυχαν στο 60΄ με τον Τζερεμέ, ο οποίος με μακρινό σουτ νίκησε τον Καραγκούνη. Η πίεση τους όμως δεν κράτησε πολύ μετά το γκολ αφού στο 67΄ ο Λάλλος πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ που έκανε κόβοντας αντεπίθεση του Στάνσετιτς.

Συνθέσεις:
Καραϊσκάκης (Β. Καλτσής): Καραγκούνης, Μαργαρίτης, Παναγιώτου (62΄ Βασίλας), Αβραμίδης, Σιμονιάν, Κόλλινς, Βασίλιεβιτς, Χούσος, Στανσετιτς (78΄ Κυριάκης) Ραμπαβίλας, Γραβάνης (67΄ Καβαλλάρης).
Πυρσός (Π. Τσούκλης): Κοσμίδης, Μπόζιαρης, Τραυλός, Λάλλος Θ. (14΄ Στεργιανός λ.τ. - 63΄ Παπακωστας), Κυριακίδης, Ιωαννίδης (55΄ Καρράς), Τζερεμές, Τσιάτσος, Δούμας, Κιοσέογλου, Λάλλος Π.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων