Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Μαζί με τα Τρίκαλα θα ψήσει αρνί ο Καραϊσκάκης!

Βαθμούς εντός έδρας άφησε ο Καραϊσκάκης παραχωρώντας ισοπαλία με 3-3 στον Πύρασο και πλέον συγκατοικεί με τα Τρίκαλα που νίκησαν με 2-0 τον Εθνικό. Ισοπαλία για Αναγέννηση με 1-1 στο Ρήγα Φεραίο.

Δημοσίευση: 05.04.2015, 21:52 | Τελευταία ενημέρωση: 19.04.2015, 22:22

Βαθμό εντός έδρας έδωσε ο Καραϊσκάκης στον Πύρασο με την ισοπαλία 3-3 και έτσι πλέον συγκάτοικος με Τρίκαλα, θα κάνουν μαζί Πάσχα.

Η ομάδα των Τρικάλων νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Φιλιππιάδας ενώ ισοπαλία με 1-1 έφερε η Αναγέννηση εκτός στον Ρήγα Φεραίο.

Το βαθμό της ισοπαλίας πήρε και ο Αχιλλέας που έμεινε χωρίς τέρματα στην έδρα του με τον Οπούντιο.

Με ενδιαφέρον η επόμενη αγωνιστική

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται πλέον η επόμενη αγωνιστική, την Κυριακή του Θωμά, κατά την οποία ο Καραϊσκάκης φιλοξενείτε στο αρτινό ντέρμπι από την Αναγέννηση. Φυσικά ενδιαφέρον υπάρχει και στη Νεοκαισάρεια όπου ο τρίτος Αχιλλέας φιλοξενεί την ομάδα των Τρικάλων.

Οικονόμος Τσαριτσάνης – Βατανιακός
Εθνικός Φιλιππιάδας – Λευκάδια Ν. 3-0 α.α.
Πυρσός Γρεβ. – Κοζάνη 0-3 α.α.

Η βαθμολογία του ομίλου από την ΕΠΟ

Καραϊσκάκης- Πύρασος 3-3 (ημ. 1-2)

Πέντε μόλις αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, η ομάδα του Καραϊσκάκη πήρε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Πύρασου με τελικό σκορ 3-3.

Έχει αποδείξει φέτος η ομάδα από τον Βόλο, ότι δύσκολα θα παραδώσει τα όπλα, καθώς έχει αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας σε όλα τα εκτός έδρας ματς που έχει δώσει με τους πρωτοπόρους. Ο Καραϊσκάκης από την άλλη πλευρά, είχε κλείσει σχεδόν τέσσερις μήνες χωρίς να δεχτεί γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την αρτινή ομάδα, αφού μόλις στο 5' λεπτό και μετά από σέντρα του Παναγιώτου, ο Καβαλάρης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Η απάντηση τον φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού στο 7' λεπτό ο Κοντοβάς ισοφάρισε με σουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 11' λεπτό, το σκορ θα μπορούσε να αλλάξει πάλι καθώς οι γηπεδούχοι όπως φαίνεται και στο βίντεο ζητάνε πέναλντι, αφού ο αμυντικός του Πύρασου στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, αυτή τον βρίσκει στο χερι αλλά ο διαιτητής του αγώνα θεώρησε ότι δεν υπήρχε πρόθεση.

Στο 30' λεπτό του αγώνα το γήπεδο των Αγίων Αναργύρων πάγωσε, με τον Κοντοβά να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα, κάνοντας το 1-2 όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Δέκα μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο συνήθης ύποπτος Κοντοβάς κάνει την σέντρα, έχοντας ως αποδέκτη τον Αναστασίου ο οποίος έκανε το 1-3. Κάπου εκεί όμως πήρε ο Καραϊσκάκης μπροστά, που σε μόλις δέκα λεπτά έφτασε στην ισοφάριση, με τους Καβαλάρη και Κόλινς να πετυχαίνουν τα γκολ στο 57' και στο 67' αντίστοιχα.

Η αρτινή ομάδα πάλεψε σκληρά για να πάρει την νίκη, με σωρεία χαμένων ευκαιριών, οι οποίες της κόστισαν το προβάδισμα των δυο βαθμών που είχαν από τα Τρίκαλα, που πλέον βρίσκονται και οι δυο ομάδες στην πρώτη θέση με 58 βαθμούς.

Συνθέσεις
ΑΕ Καραϊσκάκης : Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Γυφτοκώστας (87΄ Γραβάνης), Σιμονιάν, Στάνσετιτς (76΄ Μάλλιος), Βασίλιεβιτς (46΄ Τζερεμές), Καβαλλάρης.

Πύρασος Νέας Αγχιάλου: Χαλατσής, Γκάγκας Σ., Σφάκας, Κοντοβάς Ι., Γκάγκας Π. (72΄ Βαγγελάκος), Στεφανής, Τσιουρέλης (69΄ Κοντοβάς Π.), Βέργος, Μυργιώτης (89΄ Δαμάσκος), Κοντοβάς Π., Αναστασίου.

Ρήγας Φεραίος - Αναγέννηση Άρτας 1-1 (ημ. 0-1)

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι, η Αναγέννηση απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Ρήγα Φεραίο, με τελικό σκορ 1-1

Μετά από 27 λεπτά αγώνα, η ομάδα της Αναγέννησης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά του Σιδιρόπουλου, στέλνοντας έτσι την αρτινή ομάδα στα αποδυτήρια με το υπερ της σκορ, καθώς δεν υπήρξε αξιόλογο μέχρι την συμπλήρωση των 45' λεπτών του πρώτου μέρους. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά, όπου στο 51' λεπτό ο Ναουμίδης ισοφάρισε για τον Ρήγα Φεραίο, σκορ που ήταν και το τελικό, καθώς η αμυντική λειτουργία της αρτινής ομάδας ανταποκρίθηκε σωστά, δίνοντας έτσι τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, όπου πέντε αγωνιστικές πριν την λήξη η ομάδα της Άρτας, έχει τους πέντε βαθμούς ασφαλείας από την ομάδα του Δωτιέα, που με την τωρινή κατάσταση είναι αυτή που θα αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Τα πράγματα όμως θα δυσκολέψουν από την επόμενη αγωνιστική, καθώς η Αναγέννηση θα υποδεχτεί τον πληγωμένο Καραϊσκάκη, ο οποίος μετά την απώλεια των δυο βαθμών από τον Πύρασο, θα αναζητήσει την νίκη που θα τον διατηρήσει στην πρώτη θέση της κατηγορίας.

Συνθέσεις
Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Ναουμίδης, Αλεξίου, Χατζής, Κεμάλι, Σιώμος (61΄ Μιχολίτσης), Ζενούνι (73΄ Γεωργαντζής), Μαλάκος (88΄ Μπακάλης).
Αναγέννηση Άρτας: Μπαντής, Ηλίας, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Σιδέρης (87΄ Σταμούλης), Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Κατσαδούρος.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων