Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Εύκολη νίκη για Καραϊσκάκη – Προβληματισμός και κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού η Αναγέννηση που έχασε στον Θεσπρωτό (Βίντεο)

Με 3-0 νίκησε ο Καραϊσκάκης τον Οπούντιο κρατώντας την πρώτη θέση του ομίλου ενώ η Αναγέννηση έχασε με 2-1 στον Θεσπρωτό και βρέθηκε πίσω από την Αγιά, δυσκολεύοντας ακόμη πιο πολύ την υπόθεση παραμονή.

Δημοσίευση: 26.04.2015, 20:30 | Τελευταία ενημέρωση: 11.05.2015, 00:53

Εύκολα με 3-0 νίκησε ο Καραϊσκάκης τον Οπούντιο κρατώντας την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τη διαφορά των δύο βαθμών από τα Τρίκαλα που πήραν χωρίς αγώνα τους βαθμούς από τα Λευκάδια.

Νέα απώλεια βαθμών για τον Αχιλλέα, που χωρίς τέρματα μοιράστηκε τους βαθμούς με τον ρήγα Φεραίο.

Ήττα για την Αναγέννηση στον Θεσπρωτό με 2-1 και πλέον υποχώρησε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, πίσω από την Αγιά, από την οποία θα φιλοξενηθεί την προτελευταία αγωνιστική.

Ήττα με 3-1 και για τον Εθνικό στην Κοζάνη.

Καραϊσκάκης – Οπούντιος 3-0

Τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, η ομάδα του Καραϊσκάκη έκανε ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του, όπου παράλληλα θα του δώσει και το εισιτήριο της ανόδου για την Football League, καθώς κέρδισε με 3-0 στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων την ομάδα του Οπούντιου.

Ο Καραϊσκάκης έδειξε τις προθέσεις του από νωρίς, όπου ο Καβαλάρης λίγο έλειψε στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το σκορ για τον Καραϊσκάκη άνοιξε στο 10' με κεφαλιά ο Αβραμίδης, μετά από σέντρα του Γυφτοκώστα, όπου ο ίδιος παίχτης ήταν πάλι πρωταγωνιστής δύο λεπτά αργότερα, καθώς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της Άρτας.

Η ομάδα του Οπούντιου αντέδρασε στο 14' με τον Καραγκούνη να διώχνει δύσκολα το σουτ του Κάπου, ενώ στο 19' ο Παναγιώτου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα του Καραϊσκάκη, με τον παίχτη της αρτινής ομάδας να πλασάρει άουτ σε τετ α τετ που βρέθηκε με τον τερματοφύλακα του Οπούντιου.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε πάλι ο συνήθης ύποπτος Καβαλάρης, όπου στο 74' λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα του Καραϊσκάκη.

Συνθέσεις:
Καραϊσκάκης: Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Τζερεμές (83΄ Κατσούλας), Σιμονιάν, Γυφτοκώστας, Βασίλιεβιτς (70΄ Τριάντος), Καβαλλάρης (75΄ Γραβάνης)
Οπούντιος Μαρτίνου: Τζήμας, Κουτσούμπας, Ντελής, Μπαρκώσης, Τσέλος, Γκριτζάπης (71΄ Πατσαρούχας), Νικολόπουλος Ε., Πέππας, Καπός, Καντού (77΄ Κότσαλος), Κόκα (55΄ Μαλέρδος)

Θεσπρωτός - Αναγέννηση Άρτας 2-1

Η ομάδα της Αναγέννησης ταξίδεψε με μόλις 14 παίχτες στην αποστολή της στην Ηγουμενίτσα, όπου αντιμετώπισε σε ένα δύσκολο και παράλληλα καταστροφικό παιχνίδι, την ομάδα του Θεσπρωτού που επικράτησε με 2-1 απέναντι στην αρτινή ομάδα.

Τα πράγματα για την ομάδα της Αναγέννησης πλέον έχουν δυσκολέψει, όπου στα επόμενα δυο παιχνίδια και ειδικά σε αυτό με τον Δωτιέα, πρέπει να πετύχει μόνο νίκες που θα την κρατήσουν στην κατηγορία.

Πρώτη και μοναδική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, έγινε στο 23' λεπτό με τον Μάρκο να διώχνει το σουτ του Ντόκου πάνω στην γραμμή.

Έντεκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Μπακόλας έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Παπά, ενώ η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα της Άρτας ήρθε στο 67' με τον τερματοφύλακα του Θεσπρωτού να διώχνει το σουτ του Γούλα.

Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70', μετά από πάσα του Ντόκου ο Ρίκο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Θεσπρωτού, με τον ίδιο παίχτη να υπογράφει την καταστροφή της αρτινής ομάδας, καθώς στο 85' διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να μειώσει στο 90' με τον Νικοπολίδη.

Συνθέσεις:
Θεσπρωτός: Κολιοφούκας, Μώκος, Πανταζής, Μπουρδούβαλης, Καρύδης, Σουκρήογλου (Ασωνήτης 80'), Παππάς Δ., Ντόκος, Ρίκο, Λεοντίου (Πανταζής Χ. 75'), Ιωάννου (Μπάρκας 22')
Αναγέννηση: Μπακόλας, Νικολαϊδης Θ., Παπαβασιλείου, Μανιώτης (Σκαματζούρας 75'), Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Σιδέρης (Ζάχος 36'), Κατσαδούρος

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 1 μήνα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων