Ποδόσφαιρο

Α΄ ΕΠΣΑ: Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι

Στραβοπάτησε η Φιλοθέη με το Ξηροβούνι (1-1) και την έπιασαν στην κορυφή η Αμβρακία που κέρδισε με 5-0 τον Παναγροτικό αλλά και ο Σκουφάς που πήρε χωρίς αγώνα το τρίποντο από το Κορφοβούνι. Αναλυτικά τι έγινε σε όλα τα παιχνίδια!

Δημοσίευση: 18.10.2014, 20:06 | Τελευταία ενημέρωση: 25.10.2014, 19:12
Φωτο από το παιχνίδι Ξηροβούνι - Φιλοθέη

Στο 92΄ ισοφαρίστηκε η Φιλοθέη, με πέναλτι που υπέδειξε ο Παππάς ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, και μοιράστηκε τους βαθμούς της ισοπαλίας με το Ξηροβούνι με 1-1.

Το στραβοπάτημα της Φιλοθέης εκμεταλλεύτηκε η Αμβρακία που συνέτριψε με 5-0 τον Παναγροτικό, κρατώντας για άλλη μια αγωνιστική το μηδέν στο παθητικό της, και έφτασε στους 10 βαθμούς.

Στους ίδιους βαθμούς βρέθηκε και ο Σκουφάς που πήρε το τρίποντο της νίκης από το Κορφοβούνι χωρίς αγώνα και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στη Φιλοθέη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδι, με 3-1 νίκησε η Δόξα την Προοδευτική στο γήπεδο Γ. Γιολδάσης, με 3-2 πήρε την πρώτη νίκη ο Ηρόδοτος στο πρωτάθλημα από τον Αχιλλέα που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγο αποβολής και με 2-1 νίκησε η Μέλισσα τα Τζουμέρκα.

Τους βαθμούς της λευκής ισοπαλίας μοιράστηκαν στο Πέτα οι Φιλέλληνες με το Μενίδι.

ΑΕΜ Μέλισσα - ΑΟΚ Τζουμέρκων 2-1
Σκουφάς Κομποτίου – ΑΟ Κορφοβουνίου 3-0 α.α.

Επόμενη 5η αγωνιστική
Σάββατο 25 Οκτωβρίου - Ώρα 16:00
Αχιλλέας Νεοχωρίου - ΑΟ Κορφοβουνίου 3-0 α.α.

12. Αχιλλέας Νεοχωρίου 1 (5-10)
-. Παναγροτικός Αγίου Σπυρίδωνα 1 (3-12)
14. ΑΟ Κορφοβουνίου 0 (Αποχώρισε)

Ξηροβούνι - Φιλοθέη 1-1 (ημ. 0-0)

Φωτο το πέναλτι της ισοφάρισης του Δόση

Στην πρώτη απώλεια βαθμών υποχρεώθηκε η Φιλοθέη από το Ξηροβούνι με το οποίο τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας του 1-1, στο γήπεδο του Καλοβάτου. Το παιχνίδι ήταν μέτριο από ποιότητα και από τις δύο ομάδες, με λίγες ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, στο 60΄ με τον Μπιρμπίλη αλλά η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα έγινε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σουτ η μπάλα χτύπησε στο πόδι και μετά στο χέρι του Μαλέσκου της Φιλοθέης, ενώ αυτός βρισκόταν κοντά στη γραμμή της περιοχής. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Παππάς έδειξε ότι είναι πέναλτι ενώ υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από πλευράς των φιλοξενουμένων ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Τελικά το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Δόσης, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και έτσι έστειλε τη Φιλοθέη στην επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με τον Σκουφά που φιλοξενεί, ισόβαθμη με 10 βαθμούς.

Αμβρακία – Παναγροτικός 5-0 (ημ. 1-0)

φάση από το παιχνίδι στους Κωστακιούς

Εντυπωσιακή κυρίως στο 2ο ημίχρονο η Αμβρακία συνέτριψε 5-0 τον Παναγροτικό, αποδίδοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο που ευχαρίστησε τους λιγοστούς φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Η Αμβρακία που εκτός των πέντε (5) τερμάτων έχασε και σωρεία χαμένων ευκαιριών, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, αποδεικνύοντας ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι γίνεται καλύτερη. Η Αμβρακία έχει την καλύτερη επίθεση με 12 τέρματα, όπως επίσης και την καλύτερη άμυνα χωρίς να έχει δεχθεί ακόμη γκολ.

Στο 8΄ ο Δεληκούρας με πλασαριστό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ έχασε και δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Τζαλοκώστα στο 25΄ και 32΄ για να πάει στα αποδυτήρια με κάτι καλύτερο. Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο το κατάφερε στο δεύτερο όπου πρόσφερε παράσταση υψηλού θεάματος, παίζοντας χωρίς υπερβολή τον Παναγροτικό στο μισό γήπεδο.

Ο Παναγροτικός που θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 50΄ όταν ο Πλατσούκας από το ύψος του πέναλτι μόνος του δεν έστελνε την μπάλα άουτ. Στο 46΄ ο Ευταξίας με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στο 51΄ σουτ του Τζαλοκώστα απέκρουσε ο τερματοφύλακας, η μπάλα στρώθηκε στον Δεληκούρα που σούταρε απελπιστικά άουτ. Στο 53΄ νέο οριζόντιο δοκάρι για την Αμβρακία σε σουτ του Δάρδα. Το 2-0 έγινε στο 58΄ με αντεπίθεση για σεμινάριο. Ο Δεληκούρας έπαιξε άψογα το ένα-δύο με τον Παπανίκο, ο τελευταίος με ασίστ βρήκε τον Γείτονα στο 1ο δοκάρι που εξ επαφής δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα. Στο 75΄ ο Τζαλοκώστας κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα γράφοντας το 3-0. Ο μονόλογος για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και ο Δεληκούρας αντί να σεντράρει στον αμαρκάριστο Τζαλοκώστα προτίμησε να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ. Στο 81΄ ο Τζαλοκώστας διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, μετά από ασίστ του Δεληκούρα, ενώ το τελικό 5-0 πέτυχε ο Τσαμπάς, ύστερα από πάσα ακριβείας του Φ. Παππά.

Μέλισσα – Τζουμέρκα 2-1 (ημ. 2-0)

Μια ακόμη νίκη πρόσθεσε η Μέλισσα στο ενεργητικό της, κερδίζοντας τα Τζουμέρκα με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας αρχικά το σκορ στο 3΄ με τον Αβράμη και στο 35΄ με γκολ του Ζήση. Στην επανάληψη, στο 65΄ τα Τζουμέρκα μείωσαν σε 2-1 με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πλεύρης Ν.

Δόξα – Προοδευτική 3-1 (ημ. 1-1)

φάση από το παιχνίδι

Πύρρειος νίκη για την Δόξα, αφού έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Γεώργο Δήμου, στη φάση του 15΄ όταν και κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του. Το εκτέλεσε ο Παπαλάμπρης και άνοιξε το σκορ. Η Προοδευτική κατάφερε να ισοφαρίσει στο 20΄ με τον Μπουτσιώλη και με 1-1 έληξε το 1ο ημίχρονο. Στο 60΄ η Δόξα κατάφερε να προηγηθεί με τον Κοκκινέλη, ενώ τέλος στο 75΄ ο Τάτσης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ηρόδοτος – Αχιλλέας 3-2 (ημ. 1-1)

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πήραν οι γηπεδούχοι με 3-2 από τον Αχιλλέα που από το 26΄ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο όταν αποβλήθηκε ο Κολιός με δύο κίτρινες κάρτας στην ίδια φάση από το διαιτητή Γεωργάρα. Ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για φάση στο παιχνίδι και τη δεύτερη για διαμαρτυρία.

Παρά όμως την αριθμητική απώλεια οι φιλοξενούμενοι, αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι για τον Ηρόδοτο ο οποίος προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Παύλου στο 19΄αλλά στο 34΄ισοφαρίστικε από τον Πανο που έκανε και το 1-1, σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, με δύο ακόμη γκολ του Παύλου στο 68΄ και στο 76΄ ο Ηρόδοτος πήρε προβάδισμα με 3-1 αλλά στο 81΄ ο Ντέντε ξανάβαλε στο παιχνίδι τον Αχιλλέα μειώνοντας σε 3-2.

Φιλέλληνες – Μενίδι 0-0

Τους βαθμούς της ισοπαλίας μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο του Πέτα, σε μια μέτρια αναμέτρηση με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες για κάποιο γκολ αλλά τελικά έμειναν στο μηδέν.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων