Γενικά

Καθάρισε τη Μολδαβία και τώρα... τελικός για την Εθνική με Σλοβενία (video)

Η Εθνική καθάρισε από το ημίχρονο τη Μολδαβία (0-2), στη συνέχεια πάτησε ... φρένο και πλέον την Τετάρτη παίζει «τελικό» ανόδου με τη Σλοβενία.

Δημοσίευση: 16.11.2020, 10:10 | Τελευταία ενημέρωση: 26.11.2020, 15:58
Συντάκτης: Χρήστος Βελαέτης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Φορτούνη, η Εθνική Ομάδα εξαργύρωσε την υπεροχή της στο τερέν του "Ζίμπρου Στάντιον" του Κισινάου και επικρατώντας 2-0 της Μολδαβίας για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της league C, παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης και της ανόδου στη League B του Nations League. Μοναδική της υποχρέωση, η νίκη επί της Σλοβενίας την ερχόμενη Τετάρτη στη Ριζούπολη.

Η Ελλάδα είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε κόρνερ, κυκλοφόρησε τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να διαπάσει την τριπλή ζώνη άμυνας της Μολδαβίας, μέχρι το 32΄. Τότε ο Κώστας Φορτούνης δημιούργησε τον χώρο και με ένα υπέροχο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Μολδαβίας, έστειλε τη μπάλα στο "γάμα" του Ναμάσκο για το 1-0 της Εθνικης. Και λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 41΄, ο Φορτούνης έδωσε την ασίστ στον Τάσο Μπακασέτα και ο Έλληνας αρχηγός με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ της ελληνικής νίκης.

Οι ποδοσφαιριστές του Τζοντ Φαν'τ Σιπ καθάρισαν από ημίχρονο αλλά στη συνέχεια πάτησαν... φρένο, ήταν φλύαροι και δεν βρήκαν άλλα γκολ για να «ξεμπουκώσουν».

Τελικός... ανόδου την Τετάρτη στη Ριζούπολη, η Ελλάδα θέλει μόνο νίκη για να τερματίσει πρώτη και να ανέβει στην 2η κατηγορία του Nations League, με την Σλοβενία να «βολεύεται» με δύο αποτελέσματα!

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Ναμάσκο, Ζαρντάν, Πόσματς, Αρμάς, Ρεάμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (46’ Επουρεάνου), Ιονίτσα (83’ Μπόιτσιουκ), Ράτσα (62’ Τούρτσαν), Κότσιουκ (46’ Τσαϊμάκοφ), Σπατάρου, Νταμασκάν (71’ Ντρος).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (62’ Κυριακόπουλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης, Λημνιός (79’ Χατζηγιοβάννης), Μπακασέτας, Φορτούνης (65’ Τζόλης), Παυλίδης (79’ Γιακουμάκης).

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων