Η Νέα Ιωνία νίκησε 24-19 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και κατέκτησε το 3ο Κύπελλο της ιστορίας της.
Σε έναν σπουδαίο και άκρως πετυχημένο τελικό που διεξήχθη μπροστά σε 2.000 θεατές –αριθμός ρεκόρ για το γυναικείο χάντμπολ στην Ελλάδα- η Νέα Ιωνία κατέκτησε το 3ο Κύπελλο της ιστορίας της επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 24-19.
Στο PAOK SPORTS ARENA o 29ος Τελικός του Κυπέλλου Γυναικών είναι σασπένς και οι ομάδες μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο συμβάδισαν στο σκορ.
Πολυτιμότερη παίκτρια του Τελικού αναδείχθηκε μετά από ψηφοφορία 25 εκπροσώπων των ΜΜΕ, η τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας Μαγδαληνή Κεπεσίδου που πραγματοποίησε 13 επεμβάσεις με ποσοστό αποτελεσματικότητας 40%.
ΟΦΝΙ - ΠΑΟΚ 24-19
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 9-5, 10-8, 12-10, 13-14 (ημχ.), 14-15, 15-15, 16-15, 18-17, 21-17, 24-19
ΟΦΝΙ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπράουερ 9, Παπά 2, Κοτσαμπουικίδου, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Τσάκαλου 8, Ρόσου, Αργυροπούλου, Παπανικολάου 1, Γκουζούλη, Ζυγούρα, Μασμανίδου, Χρονοπούλου 1, Διακογιάννη, Στουγιαννίδου 3.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Νούλα 1, Παυλίδου, Παπαδοπούλου, Ανθίτση, Σελεμίδου, Τζέριτς, Καρσανίδου, Ράτσικα, Τσιτλακίδου, Προκοπίδου 5, Παύλου, Παπάζογλου 3, Μάστακα 3, Λαζαρίδου, Γκροζντάνοφσκα 7.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 3-2, πέναλτι: 2/3-5/7.
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2015: Νέα Ιωνία
2014: ΠΑΟΚ
2013: Νέα Ιωνία
2012: ΑΣΕ Ορμή
2011: Νέα Ιωνία
2010: ΑΣΕ Ορμή
2009: ΑΣΕ Ορμή
2008: Αναγέννηση Αρτας
2007: ΑΣΕ Ορμή
2006: Αναγέννηση Αρτας
2005: Αναγέννηση Αρτας
2004: Αναγέννηση Αρτας
2003: Αναγέννηση Αρτας
2002: Αναγέννηση Αρτας
2001: Αναγέννηση Αρτας
2000: Αναγέννηση Αρτας
1999: Αναγέννηση Αρτας
1998: Αναγέννηση Αρτας
1997: Αθηναϊκός
1996: ΓΕ Βέροιας
1995: Αθηναϊκός
1994: ΑΣΕ Δούκα
1993: ΓΕ Βέροιας
1992: ΓΕ Βέροιας
1991: ΓΕ Βέροιας
1990: ΓΕ Βέροιας
1989: ΓΕ Βέροιας
1988: Αθηναϊκός
1987: ΓΕ Βέροιας
Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (8): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 3 (6): 2011, 2013, 2015
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
ΠΑΟΚ: 1 (1): 2014
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)
Οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών
29ος (27/3/2015) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 18-23
26ος (25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦ Νέας Ιωνίας 21-20
25ος (13/3/2011) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (21/3/2010) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (22/2/2009) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 32-25
12ος (22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 36-19
11ος (14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (20/6/1988) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Αθηναϊκός 13-14
1ος (21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 19-13