Γενικά

Η Αργεντινή αντίπαλος της Γερμανίας στον τελικό, αφού λύγισε τους οράνιε

Ο αγώνας κρίθηκε στα πέναλτι μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ. Με την Ολλανδία να έχει εξαντλήσει τις αλλαγές της, δεν υπήρξε αλλαγή τερματοφύλακα, με τον «κατακτητή» της Κόστα Ρίκα Τίμ Κρουλ να μένει στον πάγκο.

Δημοσίευση: 10.07.2014, 03:23 | Τελευταία ενημέρωση: 10.07.2014, 03:23

Η Αργεντινή θα είναι αντίπαλος της Γερμανίας στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού η «αλπισελέστε» επικράτησε στα πέναλτι με 4-2 της Ολλανδίας, έχοντας πλέον την ευκαιρία να κερδίσει το τρόπαιο μέσα στο «σπίτι» της «εχθρού» Βραζιλίας.

Σε έναν ημιτελικό που σε κανένα σημείο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι λατινοαμερικανοί εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί στη «ρουλέτα» των πέναλτι, με τον Σέρχιο Ρομέρο να αποκρούει τις εκτελέσεις των Ρον Φλάαρ και Γέσλεϊ Σνάιντερ, στέλνοντας την Αργεντινή στον πρώτο της μεγάλο τελικό εδώ και 24 χρόνια.

Σε μία (διπλή) επανάληψη της ιστορίας, αντίπαλοι της Αργεντινής θα είναι και πάλι οι Γερμανοί. Αργεντινή και Δυτική Γερμανία βρέθηκαν αντίπαλοι σε δύο διαδοχικούς τελικούς, το 1986 και το 1990, με την ομάδα του Ντιέγο Μαραντόνα να κατακτά τον τίτλο το '86, στα γήπεδα του Μεξικού, αλλά τους Γερμανούς να «ισοφαρίζουν» τέσσερα χρόνια αργότερα, επί ιταλικού εδάφους.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ. Η αργεντίνικη άμυνα ήταν καλά προσαρμοσμένη στους Άριεν Ρόμπεν και Γέσλεϊ Σνάιντερ, αντιμετωπίζοντας εύκολα τις προσπάθειες της Ολλανδίας να αναπτυχθεί από τα πλευρά.

Το πρώτο 20λεπτο είδε την Αργεντινή να έχει την πρωτοβουλία κινήσεων, με καλύτερη στιγμή μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λιονέλ Μέσι την οποία όμως εξουδετέρωσε εύκολα ο Κάσπερ Σίλεσεν.

Με την πάροδο του χρόνου η ολλανδική ομάδα κατόρθωσε να περιορίσει τον Μέσι και να αποκτήσει τον έλεγχο της μπάλας, με τις δύο πλευρές όμως να αναλώνονται σε μία φλύαρη κατοχή χωρίς να μπορούν να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία.

Οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 75' ο Γκονζάλο Ιγουαΐν, με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Σίλεσεν, μετά από σέντρα του δραστήριου Ένζο Πέρεζ,

Η απάντηση των «οράνιε» ήλθε δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση των 90 λεπτών αγώνα, όταν μετά από υπέροχο «τακουνάκι» του Σνάιντερ ο Ρόμπεν βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε θέση βολής, αλλά τον πρόλαβε εντυπωσιακά με τάκλιν την τελευταία στιγμή ο Χαβιέ Μασεράνο, διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι μετά από 30 λεπτά παράτασης που είδαν την Αργεντινή να χάνει δύο καλές ευκαιρίες. Στο 115', ο Ροντρίγο Παλάσιο βρέθηκε μόνος στη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει την πάσα του Μάξι Ροντρίγκεζ και υποχρεώθηκε σε μία αναιμική κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο σταθερός Σίλεσεν.

Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ροντρίγκεζ να νικηθεί από τον ολλανδό τερματοφύλακα, αφού ο αργεντίνος άσος δεν έπιασε καλά το σουτ από την αριστερή πλευρά της περιοχής, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και σέντρα του Μέσι.

Οι Αργεντίνοι ευστόχησαν και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν, ενώ οι Ολλανδοί έχασαν το πρώτο και το τρίτο, δίνοντας μας «μάχες» Ευρώπης-Λατινικής Αμερικής τόσο στον μεγάλο όσο και στον μικρό τελικό.

Πηγή: ΣΚΑΪ.GR

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 3 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή