Γενικά

Europa League: Νίκη για Παναθηναϊκό, ισοπαλία για ΠΑΟΚ και ήττα για Πανιώνιο

Δημοσίευση: 28.07.2017, 11:05 | Τελευταία ενημέρωση: 28.07.2017, 12:25

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στα play-offs του Europa League έχει ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Γκαμπάλα. Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 στη Λεωφόρο και πήραν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου στο Αζερμπαϊτζάν.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ουζουνίδη, που έκλεισε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, έχοντας φοβερή ουσία στο παιχνίδι της για τα δεδομένα της εποχής. Ο δρόμος της πρόκρισης άνοιξε στο 37ο λεπτό με τον Μολίνς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από παράβαση (χέρι στην περιοχή) του Γκουρμπάνοφ. Μόλις στο 10', ο Λουντ είχε προειδοποιήσει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το Τριφύλλι δεν τσίμπησε από τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν οι Αζέροι στο ματς. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Λουντ (είχε και δεύτερο δοκάρι στο 74'), που είχε άξιους συμπαραστάτες τους ακούραστους Ζέκα-Κουρμπέλη, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία και μπορεί να αισθάνεται άτυχος από το γεγονός ότι δεν πέτυχε, δεύτερο αλλά και τρίτο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με την γκολάρα του Ενρίκε να πετύχει το εκτός έδρας γκολ και να φύγει αήττητος από την Ουκρανία και πλέον είναι στο χέρι του να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ολιμπίκ Ντόνετσκ (1-1).

Κάκιστη εμφάνιση των «ασπρόμαυρων», που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπιλένκι (49’) και λίγο έλειψε στα επόμενα λεπτά να δεχτεί και δεύτερο τέρμα! Ωστόσο, γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ και ο Ενρίκε που είχε λίγα λεπτά στο γήπεδο, έχοντας περάσει αλλαγή, σκόραρε ένα φοβερό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι «κυανέρυρθοι» (που έπαιξαν δίχως Μασούντ και Χατζησαφί) παρουσιάστηκαν διαβασμένοι στην πρώτη «μάχη» με την Μακάμπι για τον τρίτο προκριματικό γύρο Europa League και γνώρισαν τζάμπα ήττα (1-0), ενώ θα μπορούσαν να είχαν φύγει ακόμα και με τη νίκη από το Ισραήλ.

Μοιραίος ο Γιώργος Μασούρας, που έχει πετύχει αρκετά μεγάλα γκολ με τους Νεοσμυρνιώτες, καθώς στο 47’ έχασε μοναδική ευκαιρία με το ματς στο 0-0 και στο 48’ ο Κιάρτανσον «πλήγωσε» τον Πανιώνιο, που, ωστόσο, είναι ζωντανός για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πηγή: sport-fm.gr

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής