Γενικά

Euroleague: Μεγάλος τελικός, θρίαμβος ΤΣΣΚΑ και Ιτούδη επί της Φενέρ

Τα είδαμε όλα στον τελικό της Ευρωλίγκας! Η Φενέρ γύρισε από το -21, αλλά η ΤΣΣΚΑ νίκησε 101-96 στην παράταση και έτσι ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο δεύτερος Έλληνας κόουτς που κατέκτησε το τρόπαιο!

Δημοσίευση: 16.05.2016, 02:31 | Τελευταία ενημέρωση: 16.05.2016, 02:47

Το ματς της χρονιάς στη φετινή Ευρωλίγκα ήταν και το τελευταίο!.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την ολική επαναφορά από το -21, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθοδηγούμενη άριστα από τον πιο ώριμο Τεόντοσιτς όλων των εποχών και με τον Ντε Κολό να μιλά στα κρίσιμα, νίκησε στην παράταση με 101-96 και έτσι κατέκτησε το έβδομο τρόπαιο της ιστορίας της, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο δεύτερος Έλληνας κόουτς που το σηκώνει!

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του στρατού» ήταν ο Γάλλος γκαρντ με 22 πόντους, αλλά ο Σέρβος ήταν όλα τα… λεφτά, καθώς εκτός από τους 19 πόντους –και χωρίς πολλές τραβηγμένες προσπάθειες!- μοίρασε 7 ασίστ, ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ!

Από τους Τούρκους, ο Ντίξον είχε 17 πόντους, με τους Ντατόμε, Ούντο και Άντιτς να είχαν από 16 ο καθένας, ενώ ο Σλούκας είχε 10 πόντους.

Ο επικός τελικό;

Τρομερό πάθος και εξαιρετικός ρυθμός στον τελικό από το πρώτο λεπτό. Η Φενέρ ξεκίνησε λίγο πιο δυναμικά χάρη στον Ντατόμε (11-7), όμως η συνέχεια μέχρι τα μισά ανήκε στην ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, χάρη στον Τεόντοσιτς, ο οποίος ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο, πήγε ακόμη και στο +5 (15-20), όμως ο Χίκμαν, με δικούς τους πόντους έκανε το 20-20, με τον Χριάπα να διαμορφώνει το 20-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ο ρυθμός του ματς παρέμεινε χαμηλός, ώσπου ο Τεόντοσιτς έκανε ό,τι ήθελε -με σκορ και δημιουργία- οδηγώντας την «ομάδα του στρατού» στο +8 (29-37). Η μόνη αντίδραση από τη Φενέρ ήταν μία βολή από τον Ούντο για το 30-37, καθώς η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Στα τελευταία 3:33’’ του ημιχρόνου, οι Ρώσοι παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα και με τρομερά ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση, έκαναν ένα σερί 13-0 μέχρι το τέλος και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +20 (30-50).

Τρομερή η Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πίεζε στην άμυνα, οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ σε τέσσερα σερί λάθη, με αποτέλεσμα η διαφορά να «ψαλιδιστεί» πολύ λίγο στα πρώτα τέσσερα λεπτά (37-53). Στη συνέχεια, ο Τεόντοσιτς πήρε ξανά την ρωσική ομάδα στις πλάτες του στέλνοντάς την στο +21 (42-63), αλλά οι Σλούκας και Άντιτς ήταν εκεί, και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 53-69.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τέταρτη περίοδο, έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ παράλληλα ο Ντε Κολό ήταν «παροπλισμένος», καθώς είχε τέσσερα φάουλ. Έτσι, με τον Άντιτς να παλεύει μέσα στη ρακέτα και να δίνει αρκετές δεύτερες ευκαιρίες η Φενέρ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (66-74). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς το πίστευαν μείωσαν σε 78-79, στο 1:41’’ πριν το τέλος. Οι Τούρκοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, με την ΤΣΣΚΑ χάρη στην εξαιρετική δημιουργία του Τεόντοσιτς να πηγαίνει στο +3 (78-81), αλλά με το «τρελό» τρίποντο του Ντίξον το ματς ήρθε στην ισοπαλία (81-81) στα 43’’! Ο Σλούκας είχε 2/2 από τη γραμμή, αλλά το τεράστιο φόλοου του Χριάπα έκανε το 83-83 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, καθώς ο Ούντο αστόχησε στα 1,9 που απέμεναν.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης, η ΤΣΣΚΑ πήγε σε διαφορά ασφαλείας με τον Ντε Κολό (88-91), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Χάινς και ο Γάλλος γκαρντ πήγαν τη διαφορά στο +7 (90-97), στα 40’’. Ο Ντίξον πέτυχε άλλο ένα «τρελό» τρίποντο για το 93-97, ενώ μετά τις 2/2 από τον Τεόντοσιτς, ήρθε νέα «βόμβα» από τον Ντατόμε για το -3 (96-99), στα 7’’. Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε το πρωτάθλημα, επικρατώντας με το τελικό 101-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-50, 53-69, 83-83 κ.α., 96-101 α’ παρ.

Πηγή: Σκάι.gr

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 4 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή