Γενικά

Eurobasket: Εκτός ημιτελικών η Ελλάδα, ήττα 74-69 από τη Ρωσία

Αν και τα πήγαινε καλά για τρεις περιόδους, στην τέταρτη η Ελλάδα… έσκασε και γνώρισε την ήττα (74-69) από τη Ρωσία, μένοντας εκτός ημιτελικών.

Δημοσίευση: 14.09.2017, 14:20 | Τελευταία ενημέρωση: 14.09.2017, 14:21

Ό,τι έχτιζε για τρία δεκάλεπτα, η Ελλάδα το… γκρέμισε στο τέταρτο, λυγίζοντας από την κούραση αφού είχε πέντε παίκτες που αγωνίστηκαν για πάνω από 35 λεπτά, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 74-69 από τη Ρωσία και να μείνει εκτός ημιτελικών.

Το ματς

Ίδια και απαράλλακτη η αρχική πεντάδα της Εθνικής, αποτελούμενη από τους Παπαγιάννη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σλούκα και Καλάθη. Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην δίνουν ιδιαίτερη… σημασία στην άμυνα και να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα (9-8). Περίπου στα μισά, οι Ρώσοι έκαναν ένα 0-5 για το προβάδισμά τους (9-13). Ωστόσο, η απάντηση της Ελλάδας ήρθε γρήγορα. Οι εξαιρετικές άμυνες, πρωτίστως «έσβησαν» τον Σβεντ από το ματς, ενώ από την άλλη έδωσαν απανωτούς αιφνιδιασμούς για το νέο προσπέρασμα (15-13). Μάλιστα, οι παίκτες του Μίσσα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Καλάθη σε ρόλο δημιουργού και τον Πρίντεζη σε εκείνον του… εκτελεστή, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το +7 (24-17).

Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου, η Ρωσία έκανε… θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να πλησιάσει με το «καλημέρα» (26-22). Εκεί, ο Μίσσας πήρε το τάιμ άουτ, το οποίο λειτούργησε άκρως ευεργετικά. Οι διεθνείς επέστρεψαν στο παρκέ… δαγκώνοντας στην άμυνα και με τους «καυτούς» Καλάθη, Πρίντεζη και Σλούκα απάντησαν με ένα σερί 9-0, που τους πήγε στο +13 (35-22), στα μισά. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των Ρώσων να απαντήσουν και μάλιστα παρά την απουσία του Σβεντ, ο Φριντζόν ήταν εκείνος που τους πήρε στην… πλάτη του και έτσι μείωσαν στο -6 (35-29). Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε… κατακόρυφα, με την Εθνική να βγάζει καλές άμυνες, αλλά να μην τόσο αποτελεσματική στην επίθεση και έτσι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την ίδια υπέρ της διαφορά (37-31).

Πολύ «ζεστός» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πρίντεζης, από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να οδηγεί την Ελλάδα στο σκοράρισμα και έτσι η διαφορά να πηγαίνει ξανά στο +11 (45-36), μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο Σβεντ με τρίποντο έκοψε το σερί της Ελλάδας (45-39), με τον Μπουρούση να στέλνει προσωρινά τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (49-39), καθώς ο γκαρντ της Χίμκι πήρε… μπρος για τα καλά, οι παίκτες του Μίσσα έκαναν λάθη και έτσι οι Ρώσοι πλησίασαν στο καλάθι (49-47), στα δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Από τη άλλη, η «επίσημη αγαπημένη» είχε χάσει εντελώς τον ρυθμό της, με τον Σβεντ να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (51-51), αλλά τον Μπουρούση σχεδόν με τη λήξη του χρόνου να διαμορφώνει το 53-51 της τρίτης περιόδου.

Άσχημο ξεκίνημα έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική, με την Ρωσία να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ της και να περνά μπροστά (53-55), αλλά τον Καλάθη να κρατά την Ελλάδα (59-58), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, ο Σβεντ είχε αρχίσει να… ζεματάει και έτσι οι Ρώσοι όχι μόνο διατηρούνταν μπροστά, αλλά έφτασαν ακόμη και στο +7 (60-67), στα μισά. Για άλλη μία φορά, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά (64-67) και την Ελλάδα να παραμένει στο παιχνίδι (66-68), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ύστερα από αλλεπάλληλες χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Μίσσα, ο Χβοστόφ πέτυχε τη… μαχαιριά στα 45’’ για το +4 (66-70). Η Εθνική αστόχησε και στην επόμενη επίθεση, με τους Ρώσους να πηγαίνουν σε μία απόσταση ασφαλείας (66-72), τον Καλάθη να δίνει νέο… ενδιαφέρον (69-72), αλλά την ψυχραιμία των παικτών του Μπαζάρεβιτς από την γραμμή των βολών, να τους δίνει τη νίκη με το τελικό 69-74.

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή