Γενικά

Champions League: Ραντεβού στο Βερολίνο

Δημοσίευση: 14.05.2015, 21:10 | Τελευταία ενημέρωση: 14.05.2015, 23:56
Κωνσταντίνος Μέγας

Μετά από 12 χρόνια, Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον μεγάλο τελικό του Βερολίνου. Στην τελευταία τους συνάντηση τον Απρίλιο του 2003, η Μεγάλη Κυρία είχε επικρατήσει με 1-2 στην έδρα των Μπλαουγκράνα, πέρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον ημιτελικό όπου και τότε είχε αποκλείσει τη Ρεαλ Μαδρίτης, με του Ιταλους όμως να χάνουν τον τίτλο εκείνη την χρονιά, στον τελικό του Μάντσεστερ στην διαδικασία των πέναλντι απέναντι στην Μίλαν.

Στους ημιτελικούς και οι δύο ομάδες έπρεπε να αντιμετωπίσουν δύο μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Η Μπαρτσελόνα έχοντας μια μικρή δόση τύχης αντιμετώπισε την ομάδα της Μπάγερν Μονάχου, η οποία κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και στα δυο παιχνίδια, χωρίς τους δύο μεγάλους σούπερσταρ της Ριμπερί και Ρόμπεν. Στο πρώτο παιχνίδι και ενώ όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ισόπαλο αποτέλεσμα ή έστω νίκη κάποιας από τις δύο ομάδες με σκορ το πολύ 1-0, ήρθε ο Αργεντίνος θεός Μέσι ο οποίος πήρε όλη την ομάδα των Καταλανών στις πλάτες του και με δύο μαγικές ενέργειες στο 77' και 80' μάτωσε τα δίχτυα των Βαβαρών κάνοντας το 2-0, η μαγική βραδυά του Μέσι όμως δεν τελείωσε εκεί, καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αργεντίνος με μια όμορφη πάσα έβγαλε τον Νεϋμάρ μόνο του απέναντι στο Νόιερ, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει υποδειγματικά.

Το δεύτερο ματς έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ισπανούς να τελειώνουν το ημίχρονο με σκορ 2-1 υπέρ τους και με τους Βαυαρούς πλέον να θέλουν επτά γκολ για να πάρουν την πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μπάγερν ήταν να κάνει μια αξιοπρεπή εμφάνιση και να κερδίσει το παιχνίδι με 3-2.

Η Γιουβέντους από την άλλη έπρεπε να ιδρώσει πολύ, καθώς απέναντι της βρήκε την Ρεάλ Μαδρίτης του Κριστιάνο Ρονάλντο. Σε ένα γεμάτο παιχνίδι μέσα στο Τορίνο, ο πρώην Μαδριλένος Μοράτα άνοιξε το σκορ μετά από πάσα του Τέβεζ στο 8', ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε στο 27' με το 76ο του γκολ στην διοργάνωση του Champions League, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τέβεζ μετά από εκτέλεση πέναλντι, δίνοντας μας έτσι την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε έναν από τους πιο ενδιαφέρων επαναληπτικούς ημιτελικούς τα τελευταία χρόνια.

Έτσι η Γιουβέντους ταξίδεψε στην Μαδρίτη, με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ πρόκρισης από το πρώτο ματς, τα πράγματα όμως δυσκόλεψαν αφού μετά από επαφή που είχε ο Κιελίνι με τον Χάμες στο 22', ο διαιτητής έδωσε την ευκαιρία στην Ρεάλ να μπει μπροστά στο σκορ με τον Κριστιάνο να εκτελεί εύστοχα, βάζοντας έτσι εκείνη την στιγμή την Βασίλισσα οδηγό στην υπόθεση πρόκριση. Η Γιουβέντους μέσα στην ατυχία της στάθηκε τυχερή, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον 37χρονο αρχηγό της Τζανλουίτζι Μπουφόν κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο χωρίς να δεχτεί άλλο γκολ, καθώς ο Ιταλός πορτιέρο είπε όχι στο σουτ του Μπενζεμά στο 41'. Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η Μεγάλη Κυρία άρχισε σιγά σιγά να ισορροπεί το παιχνίδι, φτάνοντας έτσι στο 57' με τον Πογκμπά να δίνει με εκπληκτική κεφαλιά την μπάλα στον Μοράτα, ο οποίος για δεύτερη φορά πλήγωσε την πρώην ομάδα του και έδωσε την πρόκριση στους Μπιανκονέρι, ενώ παράλληλα έδειξε στους Μαδριλένους και τον Αντσελότι πόσο λάθος έκαναν το καλοκαίρι δίνοντας τον στην Ιταλική ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μεταξύ τους οχτώ φορές, με την Γιουβέντους να έχει την παράδοση με το μέρος της καθώς έχει αναδειχθεί νικήτρια τέσσερις φορές, σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα η οποία έχει νικήσει σε μόλις δυο παιχνίδια τους Ιταλούς, ενώ άλλα δυο έχουν λήξει ισόπαλα.

Πλέον οι δυο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, όπου στις 6 Ιουνίου θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός του Champions League.

Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 3-1

Champions League (Κύπελλο Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης μέχρι το 1992)

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων