Για τρίτη χρονιά διοργανώνεται brevet στην Ήπειρο με την εκκίνηση του αυτή τη φορά αλλά και τον τερματισμό να γίνεται στην Άρτα. Το φετινό brevet, που διωργανώνει ο ΠΟΑ, είναι προγραμματισμένο να γίνει στις 18 Ιουνίου με την εκκίνηση να δίνεται στην πλατεία Κιλκίς στις 8 το πρωί.
Τι είναι τα Brevet
Τα brevet είναι ποδηλασία μη ανταγωνιστική, μεγάλων αποστάσεων, χωρίς εξωτερική βοήθεια, με χρονικό περιορισμό. Ξεκινούν από διαδρομές 200 χλμ. με 13.5 ώρες χρόνο περιορισμού, 300 χλμ. με 20 ώρες, 400 χλμ. με 27 ώρες, 600 χλμ με 40 ώρες και 1000 χλμ με 75 ώρες περιορισμό. Υπάρχουν και τα πολύ μεγάλα brevet των 1200χλμ και οι συμμετέχοντες πρέπει να τερματίσουν σε 90 ώρες ή λιγότερο.
Ξεκίνησαν το 1891, η διαδρομή ήταν το Paris-Brest-Paris (PBP) το οποίο ενέπνευσε τους μοντέρνους Ολυμπιακούς ποδηλατικούς αγώνες και το Tour de France. Μερικές φορές τα brevet, ονομάζονται και randonnées, μια λέξη χωρίς ακριβή μετάφραση στα αγγλικά, αλλά συνώνυμη της περιήγησης, της περιπέτειας και της περιπλάνησης. Τα brevet ξεκίνησαν αρχικά στην Ιταλία αλλά άνθισαν στην Γαλλία στις αρχές του 19ου αιώνα.
Οι επαγγελματικοί αγώνες δρόμου, η τουριστική ποδηλασία και οι δοκιμές εξοπλισμού όλα έχουν τις ρίζες τους στο randonneuring ή brevets.
Η διαδρομή
Η μαζική εκκίνηση δίνεται στην πλατεία Κιλκίς, στο κέντρο της πόλης, στις 08.00. Τα πρώτα ανηφορικά έρχονται νωρίς και συνεχίζονται απαιτητικά μέχρι την Ροδαυγή (στο 25χλμ). Ακολουθεί μια μεγάλη κατηφόρα μέχρι την Πλατανούσα όπου θα είναι το πρώτο σημείο ελέγχου. Διασχίζουμε το Ξηροβούνι, αλλά η θέα των Τζουμέρκων ανατολικά με τις κορυφές του (Στρογγούλα, Ρόκα, Καταφίδι) και η επιβλητική χαράδρα του Άραχθου κυριαρχούν.
Τα Τζουμέρκα είναι το πιο αλπικό βουνό της Ελλάδας με πανέμορφα χωριά και μεγάλη τουριστική άνθιση τα τελευταία χρόνια. Σε λίγο θα πρέπει να στρίψουμε αριστερά προς Καλέντζι με κατεύθυνση τα Ιωάννινα. Σε 11χλμ, μετά από αρκετά ανηφορικά χιλιόμετρα, αφήνουμε πίσω το Καλέντζι και τα Πλαίσια και αφού περάσουμε τα Λάζαινα φτάνουμε στο Ελληνικό. Κατηφορίζοντας προς το λεκανοπέδιο των Ιωαννίνων, φτάνουμε στην Κατσικά. Εκεί, στην είσοδο του χωριού θα πρέπει να στρίψουμε δεξιά μιας και η διαδρομή κάνει το γύρο της λίμνης Παμβώτιδας.
Στην είσοδο της μονής Ντουραχάνι είναι το δεύτερο σημείο ελέγχου. Περνάμε από Ιωάννινα όπου είναι και ένα καλό σημείο ανεφοδιασμού. Έχουμε καλύψει ήδη τα πρώτα 100 χιλιόμετρα της διαδρομής. Φεύγοντας από την πόλη κατευθυνόμαστε προς τη Δωδώνη, αφήνοντας πίσω μας το Παν/κό Νοσοκομείο και την Πεδινή. Στους πρόποδες της Ολύτσικας (Τόμαρος), σε μαγευτική τοποθεσία βρίσκεται η Αρχαία Δωδώνη όπου υπήρξε το μαντείο του αρχαίου ελληνικού κόσμου, όπως επίσης και αρχαίο θέατρο με χωρητικότητα 18.0000 θέσεων!
Εκεί βρίσκεται και το τρίτο σημείο ελέγχου. Κινούμαστε προς Θεριακήσι και μετά προς Κοπάνη και Βαριάδες. Ανεβαίνουμε την τελευταία ανηφόρα του brevet που είναι περίπου 9 χλμ με καλές κλίσεις. Περνώντας τον αυχένα, έχουμε πλέον αφήσει τα δύσκολα πίσω μας και ακολουθούν δεκάδες χιλιόμετρα κατηφορικά και ευθείας μέχρι την Άρτα, περνώντας από Δερβίζιανα, Άσσο, Θεσπρωτικό. Το κοντέρ έχει δείξει 199,57χλμ και 3100μ υψομετρικά!!