Η Γ.Ε.Μ. έσπασε την έδρα της Άρτας, και πλέον είναι πιο κοντά στην άνοδο στην Α2

Με 3-2 σετ έχασε η Αρτα Volley από τη ΓΕΜ

Δημοσίευση: 25.04.2014, 00:05 | Τελευταία ενημέρωση: 27.04.2014, 20:16
Φάση από το παιχνίδι

Σε ένα κατάμεστο από φιλάθλους κλειστό γυμναστήριο η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από την Γ.Ε. Μεσολογγίου με 3-2 σετ και έχασε το πλεονέκτημα που είχε κατακτήσει στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η Γ.Ε.Μ. πλέον απέχει μία νίκη από την άνοδό της στην Α2 και το παιχνίδι της Κυριακής είναι πλέον ΤΕΛΙΚΟΣ και για τις δύο ομάδες.

Το δυσάρεστο για την Αρτα Volley δεν είναι η ήττα, αλλά ο τραυματισμός του Τάνα στα μισά του 4ου σετ, όταν και προηγούμαστε 16-11, που μας αποσυντόνισε και η Γ.Ε.Μ. κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση και από το πουθενά έφτασε στην ισοφάριση.

Να ευχηθούμε να μην είναι κάτι σοβαρό για τον αθλητή μας, που σίγουρα δεν θα αγωνιστεί στο Μεσολόγγι.

Το παιχνίδι

Στο 1ο σετ ότι κάνανε οι φιλοξενούμενοι τους έπιανε, αντίθετα με την ομάδα μας που δεν είχε καθόλου ρυθμό. Φυσιολογικά η Γ.Ε.Μ. πήρε διαφορά και μάλιστα 7 πόντων 12-19, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Υφαντή που δεν σταματήσαμε ούτε μια φορά. Σιγά σιγά βρήκαμε ρυθμό και μειώσαμε στους 2 πόντους 21-23, όμως ψύχραιμα η Γ.Ε.Μ. το κατέκτησε 22-25.

Στο 2ο σετ το ξεκίνημά μας ήταν πολύ κακό και η Γ.Ε.Μ. προηγήθηκε 2-10. Ο Αθανασίου έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής μας που με τα σερβίς του, άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, τους χάλασε την υποδοχή και με πολλά μπλοκ φτάσαμε να προηγούμαστε 15-10.

Η ομάδα μας πλέον είχε ρυθμό και εύκολα ισοφαρίσαμε σε 1-1 σετ, με 25-17. Στο 3ο σετ μόνο η ομάδα μας υπήρχε στο γήπεδο και σαν σε προπόνηση το κερδίσαμε 25-12. Η εικόνα μας αυτή συνεχίστηκε μέχρι το 16-11 του 4ου σετ, όταν και τραυματίστηκε ο Τάνας, που αντικαταστάθηκε από τον Κομζιά.

Μία άουτ επίθεση του Αθανασίου ενώ ήταν εντελώς μόνος του και τρεις κακές υποδοχές, δώσανε το δικαίωμα στην Γ.Ε.Μ. να ελπίζει στην ανατροπή και εκμεταλλευόμενη την κούραση των αθλητών μας, με επιθέσεις 1ου χρόνου γύρισε το σετ και το κέρδισε 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι προηγηθήκαμε1-4 και 3-8.

Η ομάδα μας έκανε την τελευταία προσπάθεια μείωσε σε 8-9, όμως ένα πλασέ στο φιλέ του Τσήνα, και 6 χαμένα σερβίς δώσανε το σετ με 11-15 και την νίκη στη Γ.Ε.Μ. που την πανηγύρισε έξαλλα μπροστά σε περίπου 30 φιλάθλους της που ταξίδεψαν από το Μεσολόγγι στην Άρτα.

Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας στενοχωρημένος από την ήττα της ομάδος μας είπε «αρχικά συγχαρητήρια στην ομάδα της Γ.Ε.Μ. για την μεγάλη της νίκη, την άξιζε πραγματικά, έδειξε ότι την ήθελε περισσότερο από μας. Αντίθετα η ομάδα μου πλήρωσε την αποχή, αφού είχαμε να παίξουμε επίσημο παιχνίδι από τις 30 του προηγούμενου μήνα και επιπλέον κάναμε μόνο μια προπόνηση τις τελευταίες 15 μέρες. Το παλέψαμε όσο μπορούσαμε, αλλά τα πολλά χαμένα σέρβις και η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κρίσιμα σημεία μας έφερε σε αυτό το αποτέλεσμα. Έτσι είναι ο Αθλητισμός, έχει και χαρές, έχει και λύπες. Θα προσπαθήσουμε να γίνουμε πιο δυνατοί και θα πάμε στο Μεσολόγγι να παλέψουμε και ότι βγει. Η χρονιά για μας είναι επιτυχημένη, αφού πετύχαμε πολλά και ευχαριστώ τους αθλητές μου γι΄αυτό».

Γ.Σ. ΑΡΤΑ VOLLEY (Πορτοβάρας, Σταμούλης): Τασηνίκος, Χαττάρι, Λιανός λ., Κουτσούπας λ., Τάνας, Πλακιάς, Αθανασίου, Κομζιάς, Μπίκας, Κωστανίκος, Τσήνα
Γ.Ε.Μεσολογγίου (Μανθάτης): Σπανός, Υφαντής, Πλαστήρας, Γιωτάκης, Ζίου, Γεωργακόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Σφυρής λ., Σαρτζής.

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής