Πλούσιο σε αθλήματα και αγώνες είναι το Σαββατοκύριακο που έρχεται αφού εκτός από το ποδόσφαιρο, έχουμε την έναρξη των πρωταθλημάτων σε Χάντμπολ και Μπάσκετ.
Οι γυναίκες της Αναγέννησης κάνουν πρεμιέρα στο Πανόραμα, αύριο Σάββατο το απόγευμα στις 18:30. Μια ώρα πιο μετά, για το χάντμπολ της Α2 των ανδρών, ο Πρωτέας κάνει πρεμιέρα στα Γιάννενα με τον ΑΟ ενώ την Κυριακή στις 16:00 οι άνδρες της Αναγέννησης φιλοξενούν το Φαίακα.
Στο ποδόσφαιρο, το Σάββατο το απόγευμα θα γίνει η 4η αγωνιστική του τοπικού, ενώ την Κυριακή το πρωί θα έχουμε τα περισσότερα παιχνίδια της Β΄ κατηγορίας.
Τέλος, το απόγευμα στις 4 η ώρα για τη Γ΄ Εθνική ο Καραϊσκάκης φιλοξενεί στους Αγίους Αναργύρους τον Πυρσό ενώ εκτός έδρας στο Μακροχώρι αγωνίζεται η Αναγέννηση Άρτας.
Αναλυτικά τα παιχνίδια:
Σάββατο 18 Οκτωμβρίου
Α ΕΠΣΑ
3η αγωνιστική (ώρα 16:00)
Γηπεδο Πολυδρόσου: Ηρόδοτος Καλογερικού - Αχιλλέας Νεοχωρίου
(Γεωργούλας, Γαρδικιώτης – Λέκας)
Σκουφάς Κομποτίου – ΑΟ Κορφοβουνίου 3-0 α.α.
Γήπεδο Γ. Γιολδάσης: Δόξα Άρτας – Προοδευτική Γραμμενίτσας
(Αθανασίου, Λούσιας – Μπαλταγιάννης)
Γήπεδο Καλοβάτου: ΑΕ Ξηροβουνίου - ΑΟ Φιλοθέης
(Παππάς, Σαρλής – Δημητρόπουλος)
Γήπεδο Κωστακιών: Αμβρακία Κωστακιών - Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα
(Καλιακάτσος, Γεωργούλας - Ζήκος)
Γήπεδο Πέτα: Φιλέλληνες Πέτα - ΑΕ Μενιδίου
(Μπουντούρης, Δραγατάκης - Χονδρος)
Γήπεδο Δημοτικό Άρτας: ΑΕΜ Μέλισσα - ΑΟΚ Τζουμέρκων
(Κωστούλας Κυριάκου - Μαζαράκος)
Β' ΕΠΣΑ
Α Ομιλος 3η αγωνιστική (ώρα 16:00)
Γήπεδο Αγ. Παρασκευής: Ολυμπιάς – Φλωριάδα
(Σειμένης, Φωτιάδης - Πολυζος)
Γηπεδο Μεγάρχης: Άνω Πόλη – Απόλλων Γλ.
(Αλευρής, Χαρου - Πλακούτσης)
Χάντμπολ
Α1 Γυναικών 1η αγωνιστική
Γιαννιτσών 18:00: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Ορμή Λουξ
Πανοράματος 18:30: HONDA Πανόραμα - Αναγέννηση Άρτας
(Μιχαηλίδης- Θεοδοσίου, Μεϊμαρίδης)
Α2 Ανδρών1η αγωνιστική
20:00: Βέροια 2011 - Αερωπός Έδεσσας
14:00: Παναιτωλικός - Ζαφειράκης Νάουσας
19:30: ΑΟ Ιωαννίνων - Πρωτέας Άρτας
Μπάσκετ
Α' ΕΣΚΑΒΔΕ 1η αγωνιστική
ΔΑΚ Άρτας (14:00): Άνω Πόλη - Γρ. Λιακατας
ΔΑΚ Άρτας (16:00): Δόξα "Πύρρου" - Γ.Ε.Α.
ΔΑΚ Αμφιλοχίας (18:00): Αμφιλοχία - Ναύπακτος
ΔΑΚ Αγρινίου (17:00): Α.Λ.Φ.Α. 93 - Πύρρος Αρταίων
ΔΑΚ Μεσολογγίου (17:00): Χαρ. Τρικούπης - Αχιλλέας Νεοχ.
Κυριακή 19 Οκτωμβρίου
Γ' Εθνική
2ος όμιλος 4η Αγωνιστική (ώρα 16.00)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Τρίκαλα
Βατανιακός – Πύρασος
Θεσπρωτός – Δωτιέας Αγιάς
Μακροχώρι – Αναγέννηση Άρτας
(Ρούσσης, Κόκκαλης - Τσιγγενές)
Καραϊσκάκης – Πυρσός Γρεβενών
(Τόμπρος, Γραικός - Σκορδίλης)
Κοζάνη – Οπούντιος Μαρτίνου
Ρήγας Φεραίος – Εθνικός Φιλιππιάδας
(Θεοδωρόπουλος, Δημόπουλος, Μανάσης)
Λευκάδια – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας
Β΄ ΕΠΣΑ
Α Ομιλος 3η αγωνιστική (ώρα 11:00)
Γήπεδο Παχυκαλάμου: Διαγόρας Κομ. – Άγιοι Ανάργυροι
(Λούσιας, Ζήκος - Γεωργούλας)
Γηπεδο Λουτροτόπου: Λουτρότοπος – Ρακούν
(Δημητρόπουλος, Γεωργάρας - Μπουντούρης)
Ρεπό: Κυράτσα
Β Ομιλος 3η αγωνιστική (ώρα 11:00)
Γηπεδο Κωστακιών: Δίας Κωστ. – Καμπή
(Παππάς, Πολύζος - Χονδρός)
Γηπεδο Κεραματών: Αστέρας Φ. – Γέφυρα
(Αλευρής, Μπαλταγιάννης - Λέκας)
Γήπεδο Καλοβάτου: Ολυμπιακός Κ. – ΑΕΚΠ ώρα 16:00
(Κωστούλας, Σειμένης - Γαρδικιώτης)
Γήπεδο Ρόκκα: Αστέρας Ρ. - Ερμής Κερ.
(Αθανασίου, Κωστούλας - Φωτιάδης)
Ρεπό: Νίκη Καλαμιάς
Χάντμπολ
Α1 Γυναικών 1η αγωνιστική (ώρα 12:00)
Σπίτι του χάντμπολ: ΠΑΟΚ- Εθνικός Κοζάνης
Α2 Ανδρών 1η αγωνιστική
19:30: Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας - Αρχέλαος Κατερίνης
ΔΑΚ Άρτας (16:00): Αναγέννηση Άρτας - Φαίακας Κέρκυρας
Βόλεϊ
ΕΣΠΕΔΕ 1η αγωνιστική κυπέλλου
ΔΑΚ Άρτας 14:00: ΆρταVolley - Πρέβεζα
ΣΗΜ.: Η ώρα έναρξης των αγώνων, τα γήπεδα και οι διαιτητές στα παιχνίδια αναφέρονται όπως ανακοινώθηκαν από τις διοργανώτριες ως την Παρασκευή. Για οποιεσδήποτε αλλαγές το Orange Sports δεν φέρει καμία ευθύνη.