Με το βλέμματα στραμμένα στη Φιλιππιάδα και στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Εθνικού και Καραϊσκάκη, είναι αυτό το αθλητικό Σαββατοκύριακο. Το παιχνίδι ξεκινά στις 3 το μεσημέρι με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη, χωρίς να υπάρχουν περιθώρια σε καμία από τις δύο για απώλειες. Την ίδια ώρα η Αναγέννηση φιλοξενεί στο Δημοτικό Στάδιο τον Βατανιακό
Ένα ακόμη ντέρμπι περιλαμβάνει το αθλητικό Σαββατοκύριακο, για το χάντμπολ και την Α2 κατηγορία όπου το Σάββατο το απόγευμα στις 6 οι δύο αρτινές ομάδες Αναγέννηση και Πρωτέας θα βρεθούν αντιμέτωπες.
Αναλυτικά:
Σάββατο 1 Νοεμβρίου
Ποδόσφαιρο
A' ΕΠΣΑ
6η Αγωνιστική (ώρα 15:00)
Γήπεδο Γραμμενίτσας: Προοδευτική Γραμμενίτσας – Αχιλλέας Νεοχωρίου
(Αθανασίου, Μπουντούρης-Αλευρής)
ΑΟ Κορφοβουνίου - ΑΟ Φιλοθέης 0-3 α.α.
Γήπεδο Πολυδρόσου: Ηρόδοτος Καλογ. - Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα
(Φάντης, Γεωργούλας - Μπαλταγιάννης)
Γήπεδο Κομποτίου: Σκουφάς Κομποτίου - ΑΕ Μενιδίου
(Μαγιάννης, Σαρλής - Μαζαράκος)
Γήπεδο Γ. Γιολδάσης: Δόξα Άρτας - ΑΟΚ Τζουμέρκων
(Καλιακάτσος, Πολύζος - Ζήκος)
Γήπεδο Καλοβάτου: ΑΕ Ξηροβουνίου - ΑΕΜ Μέλισσα
(Γεωργάρας, Βέλιος - Δραγατάκης)
Γήπεδο Κωστακιών: Αμβρακία Κωστακιών - Φιλέλληνες Πέτα
(Κωστούλας, Δημητροπουλος-Σεϊμένης)
Β' ΕΠΣΑ
Α΄ όμιλος 5η Αγωνιστική (ώρα 15:00)
Γήπεδο Λουτροτόπου: Λουτρότοπος – Άγιοι Ανάργυροι
(Κυριακού, Γρηγορίου - Χόνδρος)
Γήπεδο Κεραματών: Ερμής Κεραματών - ΑΟ Γέφυρας
(Παππάς, Κώστας - Λούσιας)
Μπάσκετ
ΕΣΚΑΒΔΕ
Α' Ανδρών 1ος Όμιλος, 3η Αγωνιστική
ΔΑΚ Αμφιλοχίας (16:00): Αμφιλοχία - Αχιλλέας Νεοχ.
ΔΑΚ Αγρινίου (20:00): Α.Λ.Φ.Α. 93 - Χαρ. Τρικούπης
ΔΑΚ Μεσολογγίου (17:00): ΓΡ. Λιάκατας - Γ.Ε.Α.
Χάντμπολ
Α2 Ανδρών
2ος Όμιλος 3η Αγωνιστική (ώρα 18:00)
ΔΑΚ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας - Πρωτέας
Αερωπός Έδεσσας - Φαίακας Κέρκυρας
ΑΟ Ιωαννίνων - Ζαφειράκης
Βέροια - Αρχέλαος Κατερίνης
Βόλεϊ -Β΄ Εθνική
ΕΣΠΕΔΕ Ανδρών 1η αγωνιστική
ώρα 20:00 ΦΕ Ιωαννίνων – ΑρταVolley
Κυριακή 2 Νοεμβρίου
Γ' Εθνική
2ος όμιλος 5η Αγωνιστική (ώρα 15.00)
Τρίκαλα – Πύρασος
Δωτιέας Αγιάς – Οικονόμος Τσαριτσάνης
Αναγέννηση Άρτας – Βατανιακός
(Μαρόπουλος, Κελεσίδης - Γιάντσης)
Πυρσός Γρεβενών – Θεσπρωτός
Οπούντιος Μαρτίνου – Ένωση Απ. Παύλου
Εθνικός Φιλιππιάδας – Καραϊσκάκης
(Κάτης, Δμόπουλος - Τζιουβάρας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Κοζάνη
Ρήγας Φεραίος – Λευκάδια
Β' ΕΠΣΑ
Α΄ Όμιλος 5η Αγωνιστική (ώρα 11:00)
Γήπεδο Παχυκαλάμου: Διαγόρας Κομ. – Άνω Πόλη
(Καλιακάτσος, Κυριακού - Χόνδρος)
Γήπεδο Αγίου Δημητρίου: Κυράτσα – Ολυμπιάς Αγ. Παρ.
(Μπουντούρης, Λέκας - Μαζαράκος)
Ρακούν - Φλωριάδα
Β΄ Όμιλος
5η αγωνιστική (ώρα 15:00)
Γήπεδο Κωστακιών: Δίας Κωστ. - Ολυμπιακός Καλ.
(Αθανασίου, Δραγατάκης - Σαρλής)
Γήπεδο Καλαμιάς: Νίκη Καλαμιάς - Αστέρας Φιλ.
(Αλευρής, Δημητρόπουλος - Βέλιος)
Γήπεδο Ρόκκα: Αστέρας Ρόκκα – ΑΕ Καμπής
(Σεϊμένης, Κώστας - Μπαλταγιάννης)
Μπάσκετ
ΕΣΚΑΒΔΕ
Α' Ανδρών 1 Όμιλος, 3η Αγωνιστική
ΔΑΚ Άρτας (16:00): Άνω Πόλη - Ναύπακτος
ΔΑΚ Άρτας (18:00): Δόξα "Πύρρου" - Πύρρος
Χάντμπολ
Α2 Ανδρών 2ος Όμιλος
3η Αγωνιστική (ώρα 18:00) Πυλαία - Παναιτολικός
Α1 Γυναικών 3η Αγωνιστική
(18:00): Μ. Αλέξανδρος - Αναγέννηση Άρτας
(18:00): Ορμή - Εθνικός Κοζάνης
(16:00): ΠΑΟΚ - Αμύντας
(18:30): Πανόραμα - Ν. Ιωνία
Βόλεϊ - Β΄ Εθνική Γυναικών
1η αγωνιστική (ώρα 14:00) Γ.Σ. ΑΡΤΑ VOLLEY - Φ.Ε.Ι.
ΣΗΜ.: Η ώρα έναρξης των αγώνων, τα γήπεδα και οι διαιτητές στα παιχνίδια αναφέρονται όπως ανακοινώθηκαν από τις διοργανώτριες ως την Παρασκευή. Για οποιεσδήποτε αλλαγές το Orange Sports δεν φέρει καμία ευθύνη.