Άλλα αθλήματα

Βόλεϊ Β΄ Εθνική Γυναικών: Πρώτη νίκη για Φιλία, ήττα για ΑΡΤΑ VOLLEY

Η Φιλία έσπασε το ρόδι κερδίζοντας 3-0 σετ τον Ιωνικό Αγρινίου, ενώ η ΑΡΤΑ VOLLEY ηττήθηκε στην Ηγουμενίτσα από τον Ερμή 3-0, μια ήττα που πόνεσε πολύ

Δημοσίευση: 22.12.2014, 09:11 | Τελευταία ενημέρωση: 22.12.2014, 09:12

Με ήττα ολοκλήρωσαν οι Γυναίκες της ΑΡΤΑ VOLLEY τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής, ηττηθήκανε 3-0 στην Ηγουμενίτσα από τον Ερμή και η 4άδα γίνεται πλέον δύσκολος στόχος, αφού η ομάδα του Γιάννη Σταμούλη πρέπει να κάνει την υπέρβαση στον 2ο γύρο, αξιοποιώντας 100% την έδρα.
Και σύμφωνα με τις δηλώσεις του προπονητή Γιάννη Σταμούλη στο site της ομάδος η ΑΡΤΑ VOLLEΥ πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή εμφάνιση. Αναλυτικά τα λόγια του «πρέπει να αλλάξουμε πολλά στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να αρχίσει ο 2ος γύρος και πλέον είμαστε με την πλάτη στον τοίχο και να πετύχουμε μεγάλες νίκες αξιοποιώντας στο έπακρο την έδρα μας για να προκριθούμε στην 4άδα. Σήμερα πραγματοποιήσαμε τραγική εμφάνιση, καμιά αθλήτρια δεν έπαιξε ούτε στο μισό από αυτό που μπορεί και φυσιολογικά χάσαμε από τον Ερμή, που χωρίς να κάνει σούπερ εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας και πήρε την νίκη. Παρά την απογοήτευσή μας θα συνεχίσουμε να δίνουμε τον αγώνα μας και με την ευκαιρία των εορτών να δώσω τις ευχές μου σε όλους για Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές».
Ο Ερμής με όπλο το μπλοκ και με ελάχιστα λάθη πήρε μία πολύτιμη νίκη εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τα πολλά χαμένα σέρβις της ΑΡΤΑ VOLLEΥ, αλλά και την κακή επιθετική μέρα των περισσότερων παικτριών, που συναγωνιζόταν η μία με την άλλη πια θα κάνει τα περισσότερα λάθη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο 3ο σετ, όταν και προηγήθηκε η ομάδα μας 17-20 και με δύο συνεχόμενα χαμένα σέρβις και τρεις επιθέσεις στο φιλέ δωρίσανε το σετ στον αντίπαλο.
Τα σετ: 25-20, 25-19, 25-22.
Έπαιξαν: Δαλακλή, Γιώτη, Κουρκούτα, Δήμου, Ν. Σωτηρίου, Ζιώβα, Πραμαγκιούλη λ./Ραβανού, Ε. Σωτηρίου.

Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής είχαμεΑ.Ο. Φιλία - Ιωνικός: 3-0Βολίδα - Ελπίδες: 3-0 α.α. και Φ.Ε. Ιωαννίνων - Α.Σ. Γιάννενα: 2-3. Το τελευταίο ήταν και το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής, αφού η Φ.Ε.Ι. προηγήθηκε δύο φορές 1-0 και 2-1, αλλά και 22-15 στο 4ο σετ, όμως δεν άντεξε στην πίεση και εμπειρία του Α.Σ. Γιάννενα και έχασε 2-3. Τα σετ: 25-14, 21-25, 25-20, 23-25, 09-15.

Για την βαθμολογία των Γυναικών πατήστε εδώ

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 4 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή