Άλλα αθλήματα

Βόλεϊ Β΄ Εθνική Ανδρών: Στον τελικό με ανατροπή η ΑΡΤΑ VOLLEY

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε.

Δημοσίευση: 20.10.2014, 15:29 | Τελευταία ενημέρωση: 25.10.2014, 19:57

Μεγάλη πρόκριση πέτυχαν οι Άνδρες του Γ.Σ. ΑΡΤΑ VOLLEY, επικρατώντας μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα-ακατάλληλο για καρδιακούς του Α.Ο. Πρέβεζας με 3-2 σετ.
Η συμμετοχή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό Κυπέλλου της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε. συνιστά μεγάλη επιτυχία, αν αναλογιστεί κανείς ότι η φετινή ομάδα έχει 6 καινούργιους παίκτες από τους βασικούς 8 που χρησιμοποιούσε πέρυσι και που κατακτήσανε το Κύπελλο, νικώντας την Γ.Ε. Μεσολογγίου 3-2 σετ. Στον τελικό που είναι προγραμματισμένος να γίνει την Κυριακή 26 Οκτωβρίου κατά πάσα πιθανότητα στο ουδέτερο της Πρέβεζας και αντίπαλός της ομάδας μας θα είναι ο Α.Σ. Γιάννενα. Ο Α.Σ. Γιάννενα που νίκησε στην Ηγουμενίτσα τον Ερμή με 3-1 σετ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας που σαν σε προπόνηση κέρδισε το 1ο σετ 25-14. Η εύκολη επικράτηση έγινε μπούμερανγκ και παρά τον τραυματισμό του καλύτερου επιθετικού των Πρεβεζιάνων (Πηλιοκάτερου), η ΑΡΤΑ VOLLEY άλλαξε πρόσωπο και με πολλά λάθη έδωσε την ευκαιρία στους Πρεβεζιάνους να πάρουν το σετ 18-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Μάλιστα οι Πρεβεζιάνοι προηγηθήκανε και 1-2 στα σετ, κατακτώντας το 3ο εύκολα 17-25, με την ομάδα μας να είναι εκτός ρυθμού και παιχνιδιού.
Με την πλάτη στον τοίχο η ΑΡΤΑ VOLLEY πλέον περιόρισε τα λάθη, βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς και ενώ βρέθηκε μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ 22-18, ένα στιγμιαίο μπλακ-άουτ λίγο έλειψε να  στοιχίσει την απώλεια του, αφού οι Πρεβεζιάνοι καταφέρανε να προηγηθούν 23-24. Με ένα διπλό μπλοκ Κραψίτη-Τσίνα και δύο επιτυχημένες επιθέσεις των Τασηνίκου, Τσίνα πήρε η Αρτινή ομάδα το σετ 26-24 και ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 5ο με ανεβασμένη ψυχολογία και χωρίς κανένα λάθος προηγήθηκε 12-4 και εύκολα το πήρε 15-10 και την νίκη-πρόκριση με 3-2 σετ.
Αρίστη η διαιτησία των κ.κ. Μπαλτζώη, Φλούδα.
Ο προπονητής της ομάδος μας Αποστόλης Πορτοβάρας μας εμφανώς ανακουφισμένος και ευχαριστημένος μας είπε  «είχαμε δύο πρόσωπα και αυτό γιατί ακόμη δεν έχουμε βρει την χημεία μας, απόρροια της έλλειψης φιλικών παιχνιδιών. Είναι μεγάλη επιτυχία η πρόκριση στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, πέρυσι μάλιστα εμείς κατακτήσαμε το Κύπελλο και αξίζουν συγχαρητήρια όλοι οι αθλητές μου, που και σήμερα έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα. Δεν κάναμε τίποτα ακόμη, θέλουμε πολύ δουλειά για να γίνουμε καλή ομάδα που θα εισπράττει το χειροκρότημα εντός και εκτός έδρας. Και με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που μας συμπαρασταθήκανε και μας δώσανε ώθηση να φτάσουμε στην νίκη»

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 3 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή