Άλλα αθλήματα

Βόλεϊ Ανδρών B΄ Εθνική: Απρόσμενη ήττα για την ΑΡΤΑ VOLLEY

Τα πολλά χαμένα σερβίς στο 1ο και 3ο σετ δωρίσανε το παιχνίδι στον Α.Ο. Πρέβεζας

Δημοσίευση: 16.11.2014, 11:29 | Τελευταία ενημέρωση: 17.11.2014, 13:59

Απρόσμενη ήττα για τους Άνδρες της ΑΡΤΑ VOLLEY από τον Α.Ο. Πρέβεζας με 3-0 σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στα πολλά χαμένα σέρβις της Αρτινής ομάδος,  στο 1ο και 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο ήταν» αυτοκτονία», αφού χάσανε 6 συνεχόμενα σέρβις μετά το 24-23, ένα σετ που έληξε 32-34 υπέρ του Α.Ο. Πρέβεζας.
Στο 1ο σετ ο Α.Ο. Πρέβεζας από την αρχή πήρε μια διαφορά 4 πόντων, την οποία με νύχια και με δόντια διατηρούσε σταθερά μέχρι τον 20ο πόντο 16-20, έχοντας σε μεγάλη μέρα Τσίρη και Ναζόπουλο, που κοπήκανε στο μπλοκ ελάχιστες φορές. Η ΑΡΤΑ VOLLEY έκανε την αντεπίθεση και με συνεχόμενα μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει 22-22. Ο Τσίρης έκανε το 22-23, ο Κραψίτης ισοφάρισε 23-23 με 1ο χρόνο, όμως ήταν ο μοιραίος, αφού έχασε το σέρβις και με επίθεση άουτ του Αθανασίου ο Α.Ο. Πρέβεζας προηγήθηκε 0-1, κερδίζοντάς το 23-25.
Στο 2ο σετ με ψυχολογία πολύ κακή και σαν σε προπόνηση οι Πρεβεζιάνοι πήρανε το σετ  16-25, προηγούμενοι 0-2.
Στο 3ο σετ ο προπονητής της Αρτινής ομάδος Αποστόλης Πορτοβάρας ανακάτεψε την τράπουλα, άλλαξε θέσεις σε Τασηνίκο-Αθανασίου και με ένα  εκρηκτικό ξεκίνημα, προηγήθηκε η  ΑΡΤΑ VOLLEY με 6-1. Ο Α.Ο. Πρέβεζας με τον Μπέλο στο σέρβις διέλυσε κυριολεκτικά την υποδοχή της ΑΡΤΑ VOLLEY,  μείωσε αρχικά σε 11-8 και προηγήθηκε 11-13, αναγκάζοντας τον Αποστόλη Πορτοβάρα να πάρει και το 2ο time-out. O ρυθμός της Πρεβεζιάνικης ομάδος ανακόπηκε και με όπλο το μπλοκ προηγήθηκε η ΑΡΤΑ VOLLEY ξανά 21-20. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο, η  ΑΡΤΑ VOLLEY έφτασε πρώτη στο 24-23, όμως Κραψίτης, Καραβασίλης, Τασηνίκος και Αθανασίου δύο φορές χάσανε τα σέρβις (6 συνεχόμενα set-ball), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να είναι πιο ψύχραιμοι και με ένα μπλοκ του Ναζόπουλου στον Καραβασίλη και επίθεση πάλι του ίδιου παίκτη έβαλε τέλος στο σετ με 32-34 και στον αγώνα, με τους Πρεβεζιάνους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.
Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Τσίρης, ενώ πολύ υψηλή απόδοση για την ομάδα του Γρηγόρη Τσεκούρα είχανε και οι Μπέλος, Ναζόπουλος. Για την ομάδα του Αποστόλη Πορτοβάρα το λίμπερο ο Κουτσούπας ήταν ο καλύτερος, ακολουθώντας τον σε απόδοση ο Καραβασίλης.
Γ.Σ. ΑΡΤΑ VOLLEY(Αποστόλης Πορτοβάρας): Κωστανίκος, Τσίνα, Καραβασίλης, Τασηνίκος, Αθανασίου, Κραψίτης, Κουτσούπας λ., Δημοθεόδωρος, Σαλεμής, Σάνκα, Δραγατάκης, Κομζιάς.
Α.Ο. Πρέβεζα (Γρηγόρης Τσεκούρας): Ναζόπουλος, Τσίρης, Μπέλος, Κανέλλος, Σωτηρίου, Μπουτόπουλος λ., Βρυώνης, Μπάμπης, Κασσιάρας, Βαγγέλι, Σακκάς, Βρυώνης.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Μπαλτζώη, Μπούτη.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή