1ος Νυκτερινός Παραλίμνιος Δρόμος Ιωαννίνων 2014

Ο Orange Radio είχε τον δικό του εκπρόσωπο!

Δημοσίευση: 27.06.2014, 22:17 | Τελευταία ενημέρωση: 27.06.2014, 23:53
Συντάκτης: Κωvσταντίνος Λέκκας

Ο 1ος Νυκτερινός Παραλίμνιος Δρόμος Ιωαννίνων 2014 έλαβε χώρα το Σάββατο 14 Ιουνίου, κατά την 1η πανσέληνο του καλοκαιριού. Διοργανωτής ο Σύλλογος Δρομέων Ιωαννίνων με τη συνεργασία του Δήμου Ιωαννιτών, της Περιφέρειας Ηπείρου, της Κοινωφελούς Επιχείρησης Πολιτισμού, Περιβάλλοντος, Νεολαίας και Άθλησης Δήμου Ιωαννιτών, υπό την αιγίδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου και της ΕΟΣΛΜΑ-Υ (Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραποστάσεων).

Η εκκίνηση δόθηκε έξω από το Θεατράκι στη περιοχή των Παλαιών Σφαγείων γύρω στις 21:15 κάτω από ένα ολόγιομο φεγγάρι με περισσότερους από 950 δρομείς από 45 διαφορετικές πόλεις. Η απόσταση των 10 χιλιομέτρων που καλύφθηκε από τους δρομείς ήταν περιμετρικά του Κάστρου, του Παραλίμνιου Δρόμου, της Ακτής Μιαούλη και του Πεζόδρομου στα Γεφυράκια.

Οι συνθήκες ήταν ιδανικές με το φεγγάρι να βοηθάει όσους δεν έφεραν φακούς στο κεφάλι τους, όταν η συννεφιά το επέτρεπε, φωτίζοντας και τις πιο σκοτεινές διαδρομές του αγώνα. Η υψηλή υγρασία ήταν το μόνο που δυσκόλεψε αρκετά όλους τους δρομείς καθώς μετά τα μισά της διαδρομής αρκετοί δρομείς, κυρίως αυτοί που δεν είχαν προπονηθεί επαρκώς, εγκατέλειψαν λόγω δύσπνοιας.

Νικητής του αγώνα ήταν ο γνωστός πρωταθλητής ορεινού τρεξίματος Δημήτρης Θεοδωρακάκος, που ήταν πρώτος της γενικής κατάταξης, των ανδρών και της ηλικίας 30-39 ετών, ακολουθούμενος από τους Κώστα Δουβανά και Βασίλη Τσώλη.

Στις γυναίκες πρώτευσε η κωπηλάτρια του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων Ελένη Διαμάντη, που ήταν 42η στη γενική κατάταξη και 1η στις γυναίκες και στην ηλικιακή κατηγορία ως 29 ετών, με τις Αθανασία Φίλιου και Χαρά Κωστούλα να ακολουθούν.

Όπως σε κάθε αγώνα έτσι και σε αυτόν, εκτός από τους τρεις πρώτους της γενικής κατάταξης και ανδρών-γυναικών, βραβεύτηκαν και οι τρεις πρώτοι δρομείς των ηλικιακών κατηγοριών Α έως 29, Α30-39, Α40-49, Α50-59, Α60-69, Α70+ και Γ~29, Γ30-39, Γ40-49, Γ50-59 και Γ60+.

Η συνεισφορά των Εθελοντικών ομάδων «Παγουρίστας», «Ποδηλάτες της Τετάρτης», του «1ου Συστήματος Προσκόπων Ιωαννίνων»,του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με το Σώμα εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών& Ναυαγοσωστών Ιωαννίνων, του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων, και φίλων του ΣΔΙ, ήταν σημαντική.

Η εμπειρία… ΜΟΝΑΔΙΚΗ! Το να τρέχεις νύχτα κάτω από την πανσέληνο και δίπλα από την Παμβώτιδα είναι κάτι αρκετά απολαυστικό. Δεν σας κρύβω πως αρκετές φορές έπιασα τον εαυτό μου να ταξιδεύει για λίγο με κλειστά τα μάτια καθώς έτρεχα.

Ο ενθουσιασμός των πολλών συμμετεχόντων, η συγκίνηση του τερματισμού, οι αγκαλιές των δικών τους ανθρώπων, τα πολλά μπράβο και τα συνεχόμενα χειροκροτήματα των θεατών, πλαισιωμένα από αυτόν τον καταπληκτικό χώρο της παραλίμνιας περιοχής, τους ήχους της μουσικής και το φως του φεγγαριού, δημιούργησαν μία καταπληκτική ατμόσφαιρα.

Μπορεί η θέση που πήρα εκπροσωπώντας τον Orangeνα μην ήταν και η καλύτερη (408ος γενικής, 364ος ανδρών και 97ος ηλικιακής κατηγορίας έως 29 ετών και συνολικό χρόνο 54’17’’), όμως, υπόσχομαι πως στον 3οΗμιμαραθώνιο Λάκκας Σουλίου στις 16 Αυγούστου θα φέρω το όνομα του Orangeσε υψηλότερες θέσεις.

Άλλωστε, μην ξεχνάτε πως το τρέξιμο είναι υγεία, χαρά, εκτόνωση ή ό,τι άλλο μπορεί κανείς να κερδίσει μέσω αυτού και πως όταν φτάνεις στον τερματισμό εξουθενωμένος και καταϊδρωμένος νομίζεις πως όλη η ευτυχία του κόσμου βρίσκεται σε εκείνη τη στιγμή. Είτε ως πρώτος είτε ως τελευταίος σημασία έχει ο τερματισμός και η μάχη που δίνει ο καθένας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και εις το επανιδείν…

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής