Χάντμπολ

Φιλικό γιορτή, εντός γηπέδου με την ΑΕΚ

Μικροκλοπές και πλιάτσικο από φιλάθλους της ΑΕΚ στο κέντρο της πόλης

Δημοσίευση: 24.09.2014, 14:21 | Τελευταία ενημέρωση: 24.09.2014, 14:21

Σ΄ έναν φιλικό αγώνα γιορτή για το χάντμπολ ο Πρωτέας Άρτας φιλοξένησε την κυπελλούχο Ελλάδας ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Άρτας. Το γυμναστήριο ήταν κατάμεστο από αρτινούς φιλάθλους αλλά και από φιλάθλους της ΑΕΚ που ταξίδεψαν στην πόλη μας από την Αθήνα για την αναμέτρηση.

Βραβεύσεις υπήρξαν από πλευράς του Πρωτέα και του προέδρου του Λεωνίδα Τσιαντή προς την ομάδα της ΑΕΚ και τον αθλητή Χριστόφορο Μπακαούκα. Για την ιστορία να αναφέρουμε τη νίκη της ΑΕΚ στο παιχνίδι που ακολούθησε με 32-24.

Επεισοδιακή η επίσκεψη τον φιλάθλων της ΑΕΚ στο κέντρο της πόλης
Επεισοδιακή ήταν η επίσκεψη τον φιλάθλων της ΑΕΚ στο κέντρο της πόλης μετά την αναμέτρηση. Ομάδα φιλάθλων που ήρθε από την Αθήνα για το φιλικό παιχνίδι, μετά την αναμέτρηση έκανε τη βόλτα της στο κέντρο της Άρτας, πραγματοποίησε πλιάτσικο με μικροκλοπές σε περίπτερο στο κέντρο της πόλης, κάτι που δεν τιμά σε τίποτα το όνομα της ιστορικής ομάδας της ΑΕΚ.

Η ανακοίνωση του Πρωτέα για το φιλικό παιχνίδι:
Μια πραγματική γιορτή του χάντμπολ άνοιξε τη σεζόν στην πόλη, με τον φιλικό αγώνα της ομάδας μας με την κυπελλούχο Ελλάδας ΑΕΚ. Σ’ ένα γεμάτο γήπεδο δόθηκαν αρχικά τιμητικές πλακέτες στους φιλοξενούμενους μας από τον πρόεδρο της ομάδας κ. Τσιαντή Λεωνίδα και τον γενικό αρχηγό κ. Κούσουλα Ηλία και με τις ευχές όλων για μια πετυχημένη αγωνιστική περίοδο ξεκίνησε ο αγώνας.

Το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 7-9 με τα τέρματα να σημειώνονται το ένα μετά το άλλο και με την διαφορά να μην ξεπερνάει τα δύο γκολ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 14-14 δείχνοντας τη δυναμική και την εξαιρετική φυσική τους κατάσταση.

Μέχρι το μέσο του δευτέρου ημίχρονου οι διαφορές στο σκορ κυμάνθηκαν μεταξύ ενός και δύο τερμάτων ως το 50’ λεπτό στο οποίο η ΑΕΚ είχε ήδη φύγει μπροστά με 4 γκολ. Ο αγώνας έληξε με σκορ 24-32 σε μια ιδιαίτερα θερμή ατμόσφαιρα τόσο από πλευράς ομάδων όσο και φιλάθλων.

Όλοι οι παίκτες της ομάδας μας είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν προσφέροντας υψηλού επιπέδου θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοί μας αναχώρησαν το απόγευμα με τις καλύτερες εντυπώσεις και με πρόσκληση τους να συναντηθούμε εκ νέου στην Αθήνα.

Εκ μέρους του διοικητικού συμβουλίου και των παικτών ευχαριστούμε όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο υποστηρίζοντας την ομάδα μας και ευχόμαστε μια πετυχημένη αγωνιστική περίοδο».

Το «ευχαριστώ» της ΑΕΚ στον Πρωτέα
Ευχαριστήρια ανακοίνωση εξέδωσε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ προς τον Πρωτέα, αλλά και για τον κόσμο που έδωσε «δυναμικό» παρών και στο φιλικό στην Άρτα.

Η ανακοίνωση αναφέρει:
«Οι αθλητές, οι προπονητές του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ αλλά και εγώ προσωπικά (Κώστας Σταματιάδης), θέλουμε να ευχαριστήσουμε το αθλητικό σωματείο του Πρωτέα Άρτας και τον πρόεδρο του, κ. Λεωνίδα Τσιαντή για την πρόσκληση και τη φιλοξενία στην Κιτρινόμαυρη Άρτα.

Ήταν υποχρέωση του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ να ανταποκριθεί θετικά σε μία τόσο ζεστή πρόσκληση από ένα φιλικό σωματείο της περιφέρειας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον χαντμπολικό κόσμο της Άρτας που συνέβαλε στη γιορτή και τι να πει κανείς για τον κόσμο της ΑΕΚ, τον κόσμο μας, που δεν λογάριασε χιλιόμετρα, απόσταση, χρόνο και ταλαιπωρία για να έρθει απ’ όλη την Ελλάδα να στηρίξει την αγαπημένη του ομάδα σε ένα φιλικό παιχνίδι».

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής