Χάντμπολ

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Π.Α.Ο.Κ

Επικράτησε στον τελικό με 22-20 της Αναγέννηση Άρτας που έμεινε χωρίς τίτλο και φέτος!

Δημοσίευση: 11.05.2014, 14:06 | Τελευταία ενημέρωση: 22.05.2014, 00:24

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας. Στον 28ο τελικό που πραγματοποιήθηκε στη Βέροια ο «δικέφαλος» επικράτησε 22-20 της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας. Ο πρωτάρης ΠΑΟΚ πήρε το κύπελλο από την έμπειρη Αναγέννηση που παραμένει πολυνίκης του θεσμού με 10 κατακτήσεις και 18 παρουσίες σε τελικό!

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 1.000 φίλαθλοι στο ΔΑΚ Βικέλας ήταν εντυπωσιακή, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά γιατί η Βέροια είναι η «μητρόπολη» του ελληνικού χάντμπολ.

Οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το τρόπαιο και αυτό αποτυπώθηκε και στο ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με δύο τέρματα (6-8) για πρώτη φορά στο 25', αλλά η Αναγέννηση απάντησε με ένα επί μέρους 4-1 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 10-9.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άρτας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (13-11). Από εκεί και πέρα ο «δικέφαλος» αντέδρασε και με κρίσιμα γκολ από την Μούρνου και την Στρατάκη πέρασε μπροστά στο σκορ 16-15 στο 45'.

Η Άρτα ισοφάρισε στο 48', όμως με τέρμα από την Νούλα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με δύο γκολ δύο λεπτά αργότερα. Η ομάδα της Γρηγορίας Γκόλια ξέφυγε με τρία γκολ (18-21) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η ομάδα της Αναγέννησης μείωσε 20-21 στο τελευταίο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με καθαρό μυαλό και κατάφερε στην τελευταία του επίθεση να σκοράρει και να «κλειδώσει» την νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ- ΠΑΟΚ 20-22
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-4, 6-6, 7-9, 10-9 (ημχ.), 11-10, 14-13, 15-16, 18-19, 18-21, 20-22
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Παναγιώτης Ντάρας): Μπαλάφα, Σκουτέλα 6, Βέμη, Ιωάννου 3, Σκάρα 3, Στανκούτε 3, Δήμου, Βράτσεβα, Δημητρίου, Ματαρώνα, Κολιού, Ποιμενίδου 5, Μαυρομάτη.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Νούλα 4, Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση, Σελεμίδου, Παυλίδου, Κορέια, Μούρνου 3, Ελευθεριάδου, Ράτσικα, Προκοπίδου, Καρσανίδου, Στρατάκη 4, Παπάζογλου 2, Μάστακα 4.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 2/2-5/6.

1987: ΓΕ Βέροιας

Τροπαιούχοι και φιναλίστ Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (8): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)

Ροή ειδήσεων

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή