Χάντμπολ

Α1 Γυναικών: Πρωταθλήτρια η Νέα Ιωνία

Νίκησε με 3-0 τον ΠΑΟΚ

Δημοσίευση: 13.05.2017, 21:33 | Τελευταία ενημέρωση: 13.05.2017, 21:33

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας κατέκτησε τον τίτλο για 4η συνεχόμενη χρονιά στην Α1 Γυναικών

Αήττητος με «21 στα 21» στην Α1 Γυναικών, «4 στα 4» στο Κύπελλο Ελλάδας και συνολικά 25 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ολοκλήρωσε την σεζόν ο ΟΦΝ Ιωνίας, κατακτώντας το νταμπλ.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας επικράτησε 23-22 του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» και με 3-0 νίκες στην σειρά των τελικών, πανηγύρισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας για 4η συνεχόμενη χρονιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος η Νέα Ιωνία νίκησε τον ΠΑΟΚ και στα έξι ματς που συναντήθηκαν, ενώ από πέρσι στο φινάλε της σεζόν τρέχει ένα σερί οχτώ νικών απέναντι στον «δικέφαλο»!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με εναλλαγές στο σκορ, ανατροπές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ στο 10:58 ξέφυγε με 6-3 με την Προκοπίδου να είναι πολύ καλή, αλλά η Νέα Ιωνία απάντησε με σερί 6-0 και προσπέρασε με τρία γκολ (6-9) στο 18:10 με την Μίλασιτς.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά μείωσε το σκορ και το ημίχρονο, ολοκληρώθηκε ισόπαλο 11-11. Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα πέρασε μπροστά (11-13) με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται 15-13 στο 37’, ενώ στο 45’ ξέφυγε με +5 (19-14) με την Κολοτζιέφσκα.

Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ έλεγχε το ματς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία γύρισε το ματς με την Μάγδα Πάπα να σημειώνει 3 συνεχόμενα γκολ για το 19-19 (52’), ενώ η Τσάκαλου στο 57’ (21-22) και η αρχηγός Φραγκούλα Παπανικολάου (22-23) στο 58:30 πέτυχαν δύο κρίσιμα γκολ, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα τους.

Ο ΠΑΟΚ είχε επίθεση για περισσότερο από ένα λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ώστε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

MVP η Πάπα
Μετά από ψηφοφορία των Δημοσιογράφων πολυτιμότερη παίκτρια της Α1 Γυναικών για την σεζόν 2016-2017 αναδείχθηκε η Κύπρια πίβοτ Μάγδα Πάπα, η οποία σημείωσε 25 γκολ στους τρεις τελικούς, ενώ είχε εξαιρετική απόδοση σε όλο το πρωτάθλημα.

Τις απονομές έκαναν ο Β΄ Αντιπρόεδρος της ΟΧΕ Κώστας Σπυρόπουλος, το μέλος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας, Πρόεδρος της ΕΣΧΘ Δημήτρης Σαουλίδης και ο Συντονιστής των Εθνικών ομάδων Γυναικών Χρήστος Τζουβάρας.

Δηλώσεις
Σοφία Ναϊσίδου (προπονήτρια ΟΦΝΙ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ήταν ένας όμορφος τελικός με διακυμάνσεις και σασπένς. Ένα μεγάλο μπράβο στις αθλήτριες μας για την συνέπεια που έδειξαν όλη την σεζόν κατακτώντας απόλυτα δίκαια το νταμπλ. Σήμερα γυρίσαμε δύο φορές το ματς. Ο τίτλος ήταν και θα είναι πάντα ομαδική δουλειά για αυτό και θέλω να ευχαριστήσω θερμά εκτός από τις αθλήτριες, τον Σάσα Ζιβούλοβιτς, τον Κώστα Τσαβδαρίδη, τον Κίμωνα Κουτρούλη, τον Κώστα Τσιλιμπάρη και φυσικά την διοίκηση που μας στηρίζει όλα αυτά τα χρόνια».

Γρηγορία Γκόλια (προπονήτρια ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στην Νέα Ιωνία. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό να κρατήσουμε το προβάδισμα και να φτάσουμε στη νίκη. Θα προσπαθήσουμε να δυναμώσουμε περισσότερο και την επόμενη σεζόν να επιστρέψουμε στους τίτλους».

Φραγκούλα Παπανικολάου (αρχηγός ΟΦΝΙ): «Ευχαριστώ τις συμπαίκτριες μου, τους προπονητές, την διοίκηση και τον κόσμο που μας στηρίζει. Κάναμε το απόλυτο, κατακτήσαμε το νταμπλ χωρίς ήττα. Τίποτα δεν είναι τυχαίο, έχουμε δουλέψει πολύ σκληρά».

ΠΑΟΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 22-23
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 6-6, 8-9, 9-10, 11-11 (ημχ.), 14-13, 17-14, 18-14, 19-18, 20-20, 22-23
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Νούλα 3, Τσαουσίδου 1, Παναγιωτίδου, Τζέριτς, Μούρνου 2, Ράτσικα, Μπατζαρακούδη, Προκοπίδου 7, Κολοτζιέφσκα 4, Βαφειάδου 3, Κυρικλίδου, Μεντεσίδου, Μάστακα 2, Σελεμίδου, Ζερβού, Μπάδη.
ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου 4, Πάπα 7, Σαϊντοβα, Ζυγούρα, Μακρή, Τσάκαλου 7, Διακογιάννη 2, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου, Καραμάνου.

1982: Άρης Νικαίας

Για να σχολιάσετε δεν είναι απαραίτητο να κάνετε εγγραφή. Συμπληρώστε ένα όνομα, μία ηλεκτρονική διεύθυνση και επιλέξτε «I'd rather post as a guest». Παρακαλούμε να είστε ευγενικοί και να σέβεστε τους συνομιλητές σας. Αποφύγετε τις ύβρεις και τους χαρακτηρισμούς. Προστατέψτε τα προσωπικά σας δεδομένα. Αν κρίνετε ότι το περιεχόμενο της ιστοσελίδας είναι παράνομο ή προσβάλει οποιοδήποτε δικαίωμα σας, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας. Θα απαντήσουμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.

Ροή ειδήσεων

Με συμμετοχές από όλη την Ελλάδα την Κυριακή ο 13ος Κολυμβητικός Διάπλους Αμβρακικού

Πριν από 3 ώρες

Γ΄ Εθνική: Έβαλε τις βάσεις ο Σκουφάς Κομποτίου

Πριν από 4 ώρες

Europa League: Γλυκόπικρη η πρώτη, ελπίδες για περισσότερα την Πέμπτη..

Πριν από 3 εβδομάδες

Auto Express Driver Power 2017: Το Peugeot 2008 είναι το καλύτερο SUV στην κατηγορία του!