Ποδόσφαιρο

Μπαράζ ΕΠΟ: Στη Γ΄ Εθνική ο Τηλυκράτης, ήττα για Αμβρακία στην Ιτέα

Διπλό ή ισοπαλία μέσα στη Ναύπακτο θέλει πλέον η Αμβρακία στην τελευταία αγωνιστική για να πάρει τη δεύτερη θέση που οδηγεί στην πιο πάνω κατηγορία.

Δημοσίευση: 30.05.2016, 00:49 | Τελευταία ενημέρωση: 10.06.2016, 15:12

Παρ’ ότι προηγήθηκε με 3-1 η Αμβρακία στην Ιτέα κατάφερε το ακατόρθωτο και αυτοκτόνησε χάνοντας με 4-3 και πλέον ελπίζει να καταφέρει να πάρει βαθμό από ισοπαλία στη Ναύπακτο ή το διπλό για να πάρει τη δεύτερη θέση για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

Η πρώτη θέση στα μπαράζ ανήκουν στον Τηλυκράτη που πανηγύρισε από σήμερα την άνοδο στη Γ΄ Εθνική κερδίζοντας με 4-0 τη Ναυπακτό, με την τελευταία που βρίσκεται πίσω δύο βαθμούς από την Αμβρακία με νίκη στο παιχνίδι της επόμενης και τελευταίας αγωνιστικής, να είναι αυτή που θα πανηγυρίσει στην έδρα της την άνοδο στα εθνικά πρωταθλήματα.

Αστέρας Ιτέας - Αμβρακία Κωστακιών 4-3

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, το σκορ άνοιξαν νωρίς οι γηπεδούχοι, μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Χαρδαλούπα μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, για να δεχθούν την ισοφάριση από πέναλτι του Νταλάκα στο 13΄, που είδε μόνο ο διαιτητής, και το σκορ να διαμορφωθεί γρήγορα σε 1-2, επίσης με τον Νταλάκα από απευθείας κόρνερ στο 18΄. Μετά από δέκα λεπτά, στο 28ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος ήταν αυτός που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-3 ξυπνώντας μνήμες από το πρώτο παιχνίδι, σε μία φάση που ξεκίνησε από πλάγιο που δόθηκε ανάποδα και διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για οφσάιντ του σκόρερ. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν το σθένος να μειώσουν πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, στο 44΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βήχου μπερδεύτηκαν οι αμυντικοί της Αμβρακίας και ο Σιδηρόπουλος έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτή τη φορά στης ομάδας του. Η επανάληψη ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Αστέρα που έκανε αρκετά σουτ χωρίς επιτυχία για μεγάλο διάστημα για να ισοφαρίσει τελικά στο 72΄ με τον Χαρδαλούπα και να πάρει μια μεγάλη νίκη με τον Δαμιανό να διαμορφώνει το τελικό 4-3 στο 85ο λεπτό. Σε αυτό το διάστημα που άνηκε ολοκληρωτικά στον Αστέρα, οι φιλοξενούμενοι περνούσαν τη σέντρα σπάνια αλλά και η άμυνά τους είχε τεράστια κενά.

Ρεπορτάζ του αγώνα από amfissaface.gr

Ροή ειδήσεων

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή