Ποδόσφαιρο

Μπαράζ ΕΠΟ: Νίκη για Αμβρακία και κορυφή μαζί με Τηλυκράτη

Δημοσίευση: 18.05.2016, 20:36 | Τελευταία ενημέρωση: 22.05.2016, 21:15

Με 4-3 νίκησε η Αμβρακία τον Αστέρα Ιτέας και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα συγκατοικώντας με τον Τηλυκράτη που πήρε διπλό μέσα στη Ναύπακτο κερδίζοντας τον Αστέρα με 1-0.

4. Αστέρας Ιτέας 0 (3-6)

Αμβρακία Κωστακιών - Αστέρας Ιτέας 4-3 (ημ. 3-1)

Το αήττητο φετινό σερί της συνέχισε η Αμβρακία μετά από το τοπικό πρωτάθλημα και στους αγώνες μπαράζ της ΕΠΟ. Πήρε την πρώτη νίκη της σε τέτοιο επίπεδο αγώνων κερδίζοντας τον Αστέρα Ιτέας με 4-3. Στο αγωνιστικό κομμάτι η πρώτη καλή φάση ήταν της Αμβρακίας που μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε δοκάρι με απευθείας κόρνερ του Τάσσου.

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 13΄ μετά από πάσα του Νταλάκα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τοπούζι, φέρνοντας την αναμέτρηση και πάλι στα ίσα. Η απάντηση δεν άργησε από την Αμβρακία που στο 33΄ με δημιουργό και πάλι τον Νταλάκα και τελικό αποδέκτη τον Τάσσο ξαναπήρε προβάδισμα με 2-1. Τέσσερα λεπτά πιο μετά ο Σιδηρόπουλος έκανε το 3-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του ημιχρόνου και πάλι η Αμβρακία είχε δοκάρι με τον Νταλάκα και ο ίδιος παίκτης στο 73΄ έκλεψε τη μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστρωσε στο Βάσο με τον τελευταίο να ανεβάζει το σκορ σε 4-1.

Από κει και μετά οι ρυθμοί πέσανε και δικαιολογημένα για τους γηπεδούχους και ο Αστέρας το εκμεταλλευτικέ αυτό μειώνοντας αρχικά με πέναλτι, το δεύτερο στο παιχνίδι, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Τοπούζι. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Χαρδαλούπας στις καθυστερήσεις με κεφαλιά.

Συνθέσεις:
Αμβρακία Κωστ. (Δ. Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος, Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας (89' Παπανίκου), Παππάς (83' Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος (77' Μανοδήμος), Νταλάκας, Μπεζεβέγκης
Αστέρας Ιτέας (Κ. Λίβας): Αλεξανδρής, Βάσος, Δρίβας (61' Παπαγεωργίου), Κοντογιώργος (70' Μαυροφρύδης), Όλντασης (40' λ.τ. Δαμιανός), Αλολλάρης, Τοπούζι, Κουρελής, Χαρδαλούπας, Καρδαράς, Θάνος

Πριν από 2 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής