Μεθυσμένη πολιτεία η Άρτα με το νέκταρ της επιτυχίας της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας

Δημοσίευση: 29.04.2015, 00:29 | Τελευταία ενημέρωση: 29.04.2015, 00:29
Κώστας Λύτρας

Όταν έχεις στον πάγκο της ομάδας προπονητές όπως τον (Σιακούφη- Καλτσή) και μάλιστα από εκείνους που έχουν επαφή με το αντικείμενο αποδεδειγμένα τότε κάτι "ματσάκια" σαν της Κυριακής με τον Οπούντιο είναι "για χαλάρωμα" για ομάδες όπως η ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας τον τελευταίο καιρό.

Μια ομάδα που έδειξε ότι παίζει μπάλα και είναι σε θέση ''να παράξει'' ευκαιρίες, να πετύχει γκολ και να πάρει με το σπαθί της πόντους πολύτιμους στην προσπάθεια της να ανέβει κατηγορία. Έσπειραν κάποτε βλέψεις και προσδοκίες και θερίζουν τώρα νίκες και βαθμούς-χρυσάφι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, διατηρώντας σταθερά την πρωτοπορία στον κακοτράχαλο δρόμο της Γ΄Εθνικής κατηγορία.

Έπειτα μάλιστα και από την νίκη της Κυριακής επί του θαυμάσιου και άκρως επικίνδυνου Οπούντιου Μαρτίνου με 3-0 ο Καραϊσκάκης Άρτας συντηρεί τη διαφορά των δύο βαθμών από τον δεύτερο. Αυτή λοιπόν η νίκη της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, επιβεβαιώνει την αξία της ομάδας και υψώνει σαν ''καμινάδες'' τους ενθουσιασμούς των Αρτινών φιλάθλων.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας με τον γνωστό της καλπασμό προσπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο του Οπούντιου και συνεχίζει απτόητη τρεις στροφές από το τέλος του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας. ''Άστρο φωτεινό'' λαμπερό και σαγηνευτικό, με ακτινοβολία εκτυφλωτική για τους αντιπάλους, αλλά ευεργετική για τους ''Κυανόλευκους'' καθοδηγεί την ΑΕ Κ αραισκάκης Άρτας στις ''συντεταγμένες''της κορυφής!

Οι παίκτες της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας βγήκαν......παγανία, έστησαν καρτέρι και από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή,κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο βγήκαν στην επίθεση ζητώντας ''με μανία'' το γκολ που έκανε το απόγευμα εύκολο. Υπήρχαν στιγμές στο πρώτο ημίχρονο όπου οι παίκτες της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας έμοιαζαν (και αγωνιστικά ήταν) ''περισσότεροι'' από τους αντιπάλους τους τόσο σαν ''όγκος ομάδας'' όσο και σαν άτομα (''στο ένας εναντίον ενός'').

Απόρροια της εμφάνισης αυτής σ΄ένα κατάμεστο γήπεδο και με τον κόσμο εξαιρετικά ''ζεστό'' για την προσπάθεια της ομάδας για άνοδο στην Β' Εθνική, ήταν δύο γκολ και πολλές ευκαιρίες. Ο Οπούντιος από την πλευρά του ξεκίνησε το ματς προσπαθώντας ''να μη δεχτεί γκολ'' παρά να πετύχει. ''Μαζική άμυνα'' και με ξαφνικές αντεπιθέσεις προσπαθούσε πότε με τον Καντού και Καπό να δημιουργήσει κάποια προβλήματαστην εστία του Καραγκούνη.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας από την πλευρά της έδειξε πως είναι ομάδα με μεγάλες δυνατότητες και μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Σημαντικό πάντως, ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν και τα δύο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 10' και 11' κόβοντας κάθε όρεξη των φιλοξενουμένων για το κυνήγι ενός θετικού αποτελέσματος. Τα θεμέλια της επιτυχίας μπήκαν στο 10'. Το λεπτό αυτό ο Γυφτοκώστας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Αβραμίδης με κεφαλιά το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό σέντρα του Τζερεμέ Γυφτοκώστας το 2-0. Με τη ψυχολογία με το μέρος τους ανέβασαν στην συνέχεια τον δείκτη της απόδοσής τους, δημιουργώντας σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το τρίτο γκολ τελικά ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καβαλλάρη.

Τελικό αποτέλεσμα 3-0 ! Η ΑΕ Καραισκάκης Άρτας πήρε την μεγάλη νίκη και είναι έτοιμη ψυχολογικά και αγωνιστικά για την αναμέτρηση της Κυριακής με τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στην Κατερίνη.

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 2 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή