Ποδόσφαιρο

Γ' Εθνική: Το πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα Τρίκαλα μέσα στην Άρτα (Φωτο)

Πίκρα και απογοήτευση από τους φιλάθλους που στάθηκαν στην ομάδα αλλά αυτή δεν τους χάρισε το πρωτάθλημα και την άνοδο, κλωτσώντας τη χρυσή ευκαιρία

Δημοσίευση: 17.05.2015, 19:58 | Τελευταία ενημέρωση: 08.07.2015, 12:46

Κατώτερη των περιστάσεων αποδεδείχθηκε στο τελευταίο και κρίσιμο παιχνίδι η ομάδα του Καραϊσκάκη, φιλοξενώντας τα Τρίκαλα τα οποία πανηγύρισαν τον τίτλο του πρωταθλητή στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων με τη νίκη που πήραν με 2-1.

Η ομάδα των Τρικάλων κατάφερε να προηγηθεί με 0-2, με τους Τέλλο και Σαχινίδη να πετυχαίνουν τα γκολ στο 26' και 67' αντίστοιχα, ενώ το μόνο που κατάφερε η αρτινή ομάδα ήταν να μειώσει στο 84' με τον Στάνσετιτς.

Στον αντίποδα, η παρουσία πάνω από 1500 φιλάθλων της Άρτας που δημιούργησαν πολύ καλή και κόσμιοτάτη ατμόσφαιρα στον κρίσιμο αυτό αγώνα, δε στάθηκε αρκετή για να «ξυπνήσει» τους παίκτες της αρτινής ομάδας και να αναλογιστούν ότι τέτοιες ευκαιρίες δίνονται μια φορά ….στα τριάντα χρόνια που λέει ο λόγος.

Αντίθετα μάλιστα, χωρίς πάθος και με πολλά λάθη τελικά η αρτινή ομάδα το πλήρωσε με την ήττα και τη δεύτερη θέση, χάνοντας τη χρυσή ευκαιρία να γίνει η πρώτη ομάδα της Άρτας στις επαγγελματικές κατηγορίες, απογοητεύοντας τους χιλιάδες φιλάθλους που της στάθηκαν όταν τους το ζήτησε και όλους τους αρτινούς να δουν ομάδα τους στη Β΄ Εθνική.

Το πρώτο γκολ των Τρικάλων (Τέλλος)

Αποτελέσματα 30ης αγωνιστικής (τελευταία)

Καραϊσκάκης - Τρίκαλα 1-2

Μόλις στα πρώτα λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στο 3', ο Βασίλεβιτς δίνει πάσα στον Καβαλάρη με τον δεύτερο να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 11' ο Χούσος μετά από μια φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα με αδύναμο πλασέ σε άουτ, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καραϊσκάκης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από πάσα του Βασίλεβιτς ο Καβαλάρης που βγήκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα των Τρικάλων, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Κάπου εκεί τα Τρίκαλα άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι και στο 24' μετά από σουτ του Καμπλιώνη, ο Παπανίκου πρόλαβε και έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ, έτσι στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε και το πρώτο γκολ του αγώνα, όπου μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Τέλλος έβαλε με κεφαλιά τους Τρικαλινούς μπροστά στο σκορ, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του ημιχρόνου ο Καραϊσκάκης μπήκε πάλι δυνατά στο παιχνίδι, καθώς στο 50' ο Γυφτοκώστας έχασε μεγάλη ευκαιρία μεσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Όλα έδειχναν ότι ο Καραϊσκάκης θα συνέχιζε σε αυτό το υψηλό τέμπο παιχνιδιού, αλλά ο Σαχινίδης χάλασε τα σχέδια της αρτινής ομάδας, καθώς με μία κούρσα σχεδόν πίσω από το κέντρο πέρασε σαν σταματημένη την ομάδα του Καραϊσκάκη και λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε έναν εκπληκτικό σουτ, κάνοντας έτσι το 2-0 για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι Αρτινοί ήταν στο 85', όπου μετά από ένα δυνατό σουτ του Χούσου ο Ντάσκας απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά στην επαναφορά ο Στάνσετιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-2, όπου η ομάδα του Καραϊσκάκη δεν κατάφερε να κάνει τίποτα στα εναπομείναντα λεπτά, δίνοντας έτσι το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Β' Εθνική στην ομάδα των Τρικάλων.

Αναλυτικά οι συνθέσεις:

ΑΕ Καραϊσκάκης: Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Τζερεμές (60΄ Στάνσετιτς), Σιμονιάν, Γυφτοκώστας, Βασίλιεβιτς (69΄ Γραβάνης), Καβαλλάρης (74΄ Μάλλιος)

ΑΟ Τρίκαλα: Ντάσκας, Σκούπρας, Κουτσόπουλος, Τέλλος, Γιώτης, Βαγγελής, Καμπλιώνης (92΄ Στούμπος), Σπάσιτς, Σαχινίδης (87΄ Πέντσας), Μοσχάκης (89΄ Παπαευθυμίου), Κέρι

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής