Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Νίκη για Αναγέννηση, ισοπαλία για Καραϊσκάκη (video)

Με νίκη έκανε ποδαρικό στη νέα σεζόν η Αναγέννηση επί του Εθνικού με 3-1, με το βαθμό της ισοπαλίας του 2-2 γύρισε ο Καραϊσκάκης από την Ηγουμενίτσα.

Δημοσίευση: 14.09.2014, 20:14 | Τελευταία ενημέρωση: 23.09.2014, 16:29

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε ποδαρικό η Αναγέννηση στο νέο πρωτάθλημα κερδίζοντας στην πρεμιέρα με 3-1 τον γειτονικό Εθνικό Φιλιππιάδος.

Ο Καραϊσκάκης έμεινε στην ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Ηγουμενίτσα με την άλλη Ηπειρωτική ομάδα της Γ΄ Εθνικής των Θεσπρωτό.

Θεσπρωτός - Καραϊσκάκης 2-2 (ημ 0-0)

Μαγική εικόνα το παιχνίδι για την Α.Ε. Καραϊσκάκη, ο Β' επόπτης ''έκλεψε ''τη νίκη με τη λάθος υπόδειξη οτι η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος. Στο Ηπειρώτικο ντέρμπι ανάμεσα στις ομάδες του Θεσπρωτού και της Α.Ε. Καραϊσκάκη στην έδρα της πρώτης, τελικό αποτέλεσμα 2-2 κάτι που αφήνει πικρία στη φιλοξενούμενη ομάδα λόγω της καταμέτρησης του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων που αμφισβητήθηκε έντονα για το εάν πέρασε η μπάλα τη γραμμή τέρματος.

Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε το άγχος της πρεμιέρας και για τις δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να αποδώσουν τα αναμενόμενα σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι όχι όμως και αντιαθλητικό, παρόλα αυτά όμως υπήρχαν αξιόλογες φάσεις για αναφορά.

Φάσεις Α' ημιχρόνου:
5' ο Πανταζής για το Θεσπρωτό σε σουτ έξω από την περιοχή απέκρουσε σωτήρια ο Καραγκούνης.
20' Παγώνης για τους φιλοξενούμενους σε ατομική προσπάθεια απείλησε την εστία του Γκόμεζ.
25' ο Γραβάνης αυτή τη φορά με σουτ δε κατάφερε να βρει στόχο.
28' Σκούφαλης σε μακρινό σουτ η μπάλα άουτ.
44' Σκούφαλης συνδυάστηκε με το Σιάνη, σουτ του τελευταίου άουτ.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν βελτιωμένες, με τον Καραϊσκάκη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χαρίζοντας θέαμα και γκολ, αποζημιώνοντας ευχάριστα τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γηπέδου του Θεσπρωτου για να παρακολουθήσουν το Ηπειρώτικο ντέρμπι.

Φάσεις Β' ημιχρόνου:

46' Κόλλινς για το Καραϊσκάκη απείλησε την εστία του Γκόμεζ.
49' Παγώνης σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ.
51' Μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων το εκμεταλλεύτηκε ο Σιάνης και έκανε το 1-0.
53' Στάνσετιτς σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή άουτ.
56' Μπαλάφας με κοντινό σουτ νίκησε το Γκόμεζ και 1-1.
70' Παναγιώτου πλαγιοκοπεί από την αριστερή πλευρά και ανατρέπεται από τον Μηνά και ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα, από όπου ο Γραβάνης μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ κάνοντας το 1-2..
76' Γραβάνης από πλεονεκτική θέση σουτ και η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
81' Σε γύρισμα της μπάλας από τη δεξιά πλευρά από το Σκούφαλη, πέρασε από όλους με τον Σιάνη να πιάνει την κεφαλιά, ο Καραγκούνης να αποκρούει την μπάλα ενώ ο Β' επόπτης υποδεικνύει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος και έτσι γίνεται το 2-2 κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Καραϊσκάκη.
85' o Ραμπαβίλα εκμεταλλεύεται την ασθενή απόκρουση του Γκόμεζ και το σουτ που κάνει φεύγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι 89' Χούσος ξαφνικό σουτ, αποκρούει ο Γκόμεζ.
90' Μπαλάφας σε σουτ η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Συνθέσεις:
Θεσπρωτός: Januario Games, Ασωνίτης, Σταυρίδης (76' Κάλλος), Μηνάς, Μπάρκας, Μητσέλος, Σκούφαλης, Μώκος, Σιάνης (85' Παππάς Σπ.), Ντόκος, Πανταζής (73' Καλέσης)
Καραϊσκάκης: Καραγκούνης, Μαργαρίτης, Παναγιώτου, Πέτσας, Κόλλινς, Παγώνης (62' Βασίλιεβιτς) Χούσος, Στάνσετιτς, Καβαλάρης (52' Μπαλάφας), Γραβάνης (84' Ραμπαβίλα)

Ρεπορτάζ: Λ.Κ.
Οι φάσεις και γκολ από το παιχνίδι είναι από το thesprotiaball.gr

Αναγέννηση - Εθνικός 3-1 (ημ 1-1)
Πολύ πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε έφτασε στη νίκη η Αναγέννηση επί του Εθνικού στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής με 3-1.

Η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Δημουλιάς στο 11΄, ο οποίος μετά από σέντρα του Σιδέρη δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Σιαράβα. Ο Εθνικός στο 37΄ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Μπενίσκου σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 54΄η Αναγέννηση είχε δοκάρι σε φάουλ που εκτέλεσε ο Δημουλιάς και στο 69΄ο Σιδηρόπουλος, μετά από πάσα του Χριστογιάννη έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την αρτινή ομάδα. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 82΄ με γκολ από σουτ του Νικοπολίδη.

Συνθέσεις:
Αναγέννηση (Μαγκάκης Η.): Τσάκαλος, Ηλίας, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Λαζαρίδης (56’ Ηλιόπουλος), Γούλας, Σιδέρης (28’ Νικοπολίδης λ.τ.), Σιδηρόπουλος, Γεωργίου (93’ Κολιούλης), Δημουλιάς
Εθνικός Φ. (Γιάννος Γ.): Σιαράβας, Πάνου, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Πάνος (83’ Λέντζος λ.τ.), Γατσέλος, Κολιάκης (72’ Ζάχος), Κατσαδούρος, Μπενίσκος, Σταμούλης, Θεοδώρου (78’ Κολιός Γ.)

Ροή ειδήσεων

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή