Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Κυπελλούχος ο Καραϊσκάκης (βίντεο)

Κυπελλούχος Γ' Εθνικής αναδείχθηκε ο Καραϊσκάκης, επικρατώντας με 1-0 της Αχαϊκής στο γήπεδο του Αγρινίου.

Δημοσίευση: 28.05.2017, 22:06 | Τελευταία ενημέρωση: 03.09.2017, 22:08

Κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Καραϊσκάκης κερδίζοντας με 1-0 την ομάδα της Αχαϊκής στον τελικό που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο του Παναιτωλικού. Ο θεσμός του κυπέλου.

Ο θεσμός του κυπέλλου Γ΄ Εθνικής είναι νέος και ξεκίνησε τη χρονιά 2013-14. Σε αυτή συμμετείχαν μόνο οι σύλλογοι της Γ΄ Εθνικής ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Πρώτη κυπελλούχος αναδείχθηκε η ομάδα της Λάρισας που κέρδισε τον Πανελευσινιακό με 2-1. Επόμενη κυπελλούχος ήταν η ομάδα των Τρικάλων που νίκησε με 3-2 τον Εθνικό Πειραιώς. Την επόμενη χρονιά, δηλαδή πέρυσι, δεν έγινε το κύπελλο Γ΄ Εθνικής και οι ομάδες της Γ' Εθνικής ενσωματώθηκαν στο Κύπελλο ερασιτεχνών.

Καραϊσκάκης – Αχαϊκή 1-0 (ημ. 0-0)

Η απονομή του κυπέλλου

Χωρίς σημαντικές φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο του τελικού, αν και η αρτινή ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κάτι που διατήρησε και στο δεύτερο. Στο 56΄ ο Κουσίδης με σουτ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, νικώντας τον Δρακόπουλο. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι με σουτ ο Κουσίδης απείλησε με 2-0 όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Με εννέα ολοκλήρωσε το ματς η Αχαϊκή λόγω τραυματισμού του Κωστούλα και της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Κωνσταντινόπουλου στα τελευταία λεπτά.

Συνθέσεις:
Καραϊσκάκης:
 Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Βελέτης, Καραγιαννίδης, Κόλινς (91' Γούλας), Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτοκώστας, Κουσίδης (75' Αβραμίδης), Ευαγγέλου (46' Ζιγκερίδης).
Αχαϊκή: Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Σωτηρόπουλος, Χαρίζι, Κωνσταντινόπουλος, Αποστολόπουλος, Δριμάλας, Κωστούλας, Γεωργόπουλος (73' Μαντάς), Ρουμπάτος (60' Αγγελόπουλος).

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή