Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική κύπελλο: Πρόκριση στις καθυστερήσεις για τον Καραϊσκάκη. Στην παράταση ήττα για την Αναγέννηση και αποκλεισμός από τον Εθνικό. (video-φωτο)

Δημοσίευση: 28.09.2014, 18:44 | Τελευταία ενημέρωση: 12.10.2014, 19:46

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη πρόκριση ο Καραϊσκάκης με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να πετυχαίνει ο Ραμπαβήλας ενώ η Αναγέννηση απογοητεύοντας με την εμφάνιση, χάνοντας και πεναλτι αποκλείστηκε από τον Εθνικό που με γκολ του πολύ καλού Γήττα στην παράταση νίκησε με 1-0.

Ο Καραϊσκάκης στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει πάλι εκτός έδρας την ομάδα της Αγιάς ενώ ο Εθνικός στις 26 Οκτωβρίου που θα γίνει η δεύτερη αγωνιστική του κυπέλου θα παίξει στη Νάουσα με τα Λευκάδια.

Αν και οι δύο ομάδες (Καραϊσκάκης και Εθνικός) προκριθούν από τη δεύτερη φάση θα βρεθούν αντιμέτωπες στη Φιλιππιάδα.

Χαμένη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη στο παιχνίδι στην Κοζάνη

Κύπελλο Γ΄ Εθνικής 2014-15
1η αγωνιστική (28/09) αποτελέσματα
1) Πύρασος – Δωτιέας Αγιάς 0-0 (παρ.0-0 πεν. 3-4)
2) Εθνικός Φιλιππιάδας - Αναγέννηση Άρτας 0-0 (παρ. 1-0 99΄Γήττας)
3) Κοζάνη – Καραϊσκάκης 0-1 (90+1′ Ραμπαβίλας)
4) Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Οπούντιος Μαρτίνου 1-1 (παρ. 2-2 πεν 3-2 40′ Στυλιανός, 78′ Νάκας, 100′ Κλωτσοτύρας, 119′ Καραγκούνης)
5) Βατανιακός – Λευκάδια Ναούσης 1-2 (?, 24′ Γκελοσάνι, 87′ Φέιμ)
6) Θεσπρωτός – Πυρσός Γρεβενών 1-0 (84′ Μητσέλος)
7) Τρίκαλα – Ρήγας Φεραίος 1-0 (82′ Σαχινίδης)
8) Ένωση Απ. Παυλου - Οικονόμος Τσαρ. 0-3 (13′ Μπαλής, 78′ & 90+3′ Παπαϊωάννου)

Η κλήρωση πριν τον αγώνα

Τη νίκη πρόκριση πήρε σήμερα ο Εθνικός κερδίζοντας στην παράταση με 1-0 την Αναγέννηση που φιλοξένησε για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Εθνικός, έχοντας τον Φώντα Γήττα σε μεγάλα κέφια σήμερα δίκαια πήρε τη νίκη αφού η Αναγέννηση δε βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα.

Χαρακτηριστικό, ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε τον αντίπαλό της σε καμία φάση. Αντίθετα ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιουργούσε αλλά τελικά δεν κατάφερε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπενίσκος είχε τις πιο πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η φάση που ο Νικοπολίδης κέρδισε πέναλτι

Η γενική εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, μόνο που ο Εθνικός ήταν λιγότερο απειλητικός. Η ευκαιρία όμως για το γκολ δόθηκε στην Αναγέννηση η οποία στο 53΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή (φωτο πανω) όπως θεώρησε ο διαιτητής Τσιάκος, του Νικοπολίδη από τον Διαμαντόπουλο αλλά ο Γεωργίου που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Σιαράβα που έπεσε σωστά στη γωνία του.

Τελικά το γκολ ήρθε για τον Εθνικό στην παράταση και στο 99΄ από τον Γήττα ο οποίος μετά από σέντρα του Κολλιάκη στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ενώ η Αναγέννηση πίεζε μήπως και ισοφαρίσει ο Κολλιάκης του Εθνικού έφυγε σε αντεπίθεση και λίγο έξω από την περιοχή του Τσάκαλου, κόπηκε αντικανονικά από τον Τσιάκο που είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο Σιαράβας αποκρούει το πέναλτι του Γεωργίου

Συνθέσεις:
Εθνικός Φ. (Γ. Γιάννος): Σιαράβας, Πάνου, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Κατσαδούρος, Λέντζος, Κολλιάκης, Τσακανίκας (67΄ Βέργος), Μπενίσκος, Γήττας (109΄ Γιαννούλης), Κολιός Γ. (55΄ Θεοδώρου).
Αναγέννηση (Ηλ. Μαγκάκης):Τσάκαλος, Ηλίας, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης (106΄ Τάσσος), Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης (73΄ Λαζαρίδης), Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Σιδέρης (71΄ Ηλιόπουλος).

Κοζάνη - Καραϊσκάκης 0-1 (ημ 0-0)

Φωτο από το παιχνίδι στην Κοζάνη

Στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων καθάρισε την πρόκριση ο Ραμπαβίλα για τον Καραϊσκάκη μ’ ένα εκπληκτικό σουτ έξω δεξιά από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο Γ της εστίας του Χατζηγιαννάκη, δίνοντας την πρόκριση στην αρτινή ομάδα.

Η ομάδα του Καραϊσκάκη αγωνίστηκε στο παιχνίδι αυτό με πολλές αλλαγές στην εντεκάδα της, δίνοντας την ευκαιρία στον Βασίλη Καλτσή να δοκιμάσει αγωνιστικά και άλλους παίκτες.

Ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε από το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης να ανοίξει το σκορ αλλά η σέντρα σουτ του Παπανίκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δοκάρι όμως είχε και η γηπεδούχος Κοζάνη στο 70΄ σε κεφαλιά του Γκέγκα μετά από φάουλ του Ταφαρλή.

Συνθέσεις:
Κοζάνη (Γ. Προβίδας): Χατζηγιαννάκης, Ντούκα, Ματούλας, Ντεμιράϊ, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος, Χαματάϊ, Γκέγκα, Ταφαρλής, Δρόσος (50΄ Παπαδόπουλος Κ.).
Καραϊσκάκης (Β. Καλτσής): Γκορτζής, Παπανίκου, Βασίλας, Αβραμίδης, Κακάβας, Νταλάκας (69΄ Κατσούλας), Καβαλλάρης, Μπαλάφας, Στάνσετιτς (59΄ Παγώνης), Ραμπαβίλας, Κυριάκης.

Πριν από 2 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Α1 Γυναικών: Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής