Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Ήττα αποκλεισμός για Καραϊσκάκη, στην ημιτελική φάση ο Εθνικός

Με 5-0 έχασε και αποχαιρέτισε το κύπελλο ο Καραϊσκάκης ενώ στην επόμενη φάση έμεινε μόνο ο Εθνικός από την Ήπειρο που κέρδισε με 3-1 στη Νάουσα.

Δημοσίευση: 27.10.2014, 02:28 | Τελευταία ενημέρωση: 08.11.2014, 18:36

Την συντριπτική ήττα γνώρισε ο Καραϊσκάκης στην Αγιά της Λάρισας χάνοντας με 5-0 και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου της Γ΄ Εθνικής.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε ο Εθνικός Φιλιππιάδας που νίκησε με 3-1 στη Νάουσα τα Λευκάδια και έμεινε η μόνη ομάδα που συνεχίζει στην επόμενη 3η φάση του κυπέλλου από την Ήπειρο, αφού και ο Θεσπρωτός έχασε με 3-0 από τον Οικονόμο.

Ο Εθνικός στην ημιτελική φάση του ομίλου, θα φιλοξενήσει στη Φιλιππιάδα την Αγιά ενώ στο άλλο ζευγάρι ο Οικονόμος θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τα Τρίκαλα.

Κύπελλο Γ΄ Εθνικής 2014-15
1η αγωνιστική (28/09) αποτελέσματα
1) Πύρασος – Δωτιέας Αγιάς 0-0 (παρ.0-0 πεν. 3-4)
2) Εθνικός Φιλιππιάδας - Αναγέννηση Άρτας 0-0 (παρ. 1-0 99΄Γήττας)
3) Κοζάνη – Καραϊσκάκης 0-1 (90+1′ Ραμπαβίλας)
4) Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Οπούντιος Μαρτίνου 1-1 (παρ. 2-2 πεν 3-2 40′ Στυλιανός, 78′ Νάκας, 100′ Κλωτσοτύρας, 119′ Καραγκούνης)
5) Βατανιακός – Λευκάδια Ναούσης 1-2 (?, 24′ Γκελοσάνι, 87′ Φέιμ)
6) Θεσπρωτός – Πυρσός Γρεβενών 1-0 (84′ Μητσέλος)
7) Τρίκαλα – Ρήγας Φεραίος 1-0 (82′ Σαχινίδης)
8) Ένωση Απ. Παυλου - Οικονόμος Τσαρ. 0-3 (13′ Μπαλής, 78′ & 90+3′ Παπαϊωάννου)

2η αγωνιστική (26/10)
9) Λευκάδια Ναούσης – Εθνικός Φιλιπ. 1-3
10) Οικονόμος Τσαρ. – Θεσπρωτός 3-0
11) Δωτιέας Αγιάς – Καραϊσκάκης 5-0
12) Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Τρίκαλα 1-1 (παρ 1-2)

Επόμενη 3η αγωνιστική (10/12 ώρα --.--)

Εθνικός Φιλ. - Δωτιέας Αγίας|
Οικονόμος Τσαρ – Τρίκαλα

Αγιά - Καραϊσκάκης 5-0 (ημ. 3-0)

Χωρίς να αντιμετωπίσουν πρόβλημα οι γηπεδούχοι και με τον Τσατσαλίδη σε κέφια που πέτυχε χατ τρικ, κέρδισαν εύκολα με το βαρύ σκορ του 5-0 τον Καραϊσκάκη. Τα γκολ πέτυχαν στο 21’ ο Τσατσαλίδης με κεφαλιά και ο ίδιος παίκτης στο 36’ έκανε το 2-0. Στη συνέχεια ο Καραϊσκάκης έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού στο 38’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασίλας που ανέτρεψε τον Τσατσαλίδη. Το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου έκανε και πάλι ο Τσατσαλίδης στο 45΄. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Ουέλινγκτον στο 63’ και του Λάιου στο 85’.

Συνθέσεις
Αγιά (Σ. Αντωνίου): Σταυράκης, Τσακάλι, Γούτος (64' Κόκας), Κοκκίνης, Κουρδής, Τσατσαλίδης, Πετρουζέλης, Τσιρογιάννης (80' Χονδροδήμος), Κουβελάς, Ουέλιγκντον (70' Λάιος), Κατσίκης
Καραϊσκάκης (Β. Καλτσής): Γκαρτζής, Βασίλας, Κακάβας, Σιμονιάν (74' Βασίλιεβιτς), Πέτσδας, Κατσαρός (46' Παπανλικου), Κυριάκης, Μπαλάφας, Καβαλάρης, Ραμπαβίλας, Δήμος (60' Μαργαρίτης)

Λευκάδια – Εθνικός 1-3 (ημ. )

Εύκολο ήταν και το πέρασμα του Εθνικού από τα Λευκάδια. Ο Γήτας άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ! Το 2-0 έγινε λίγο πιο μετά με κεφαλιά από τον Κολλιό στο 18΄. Στην επανάληψη ο Μπενίσκος έκανε το 3-0 στο 65 και οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 82΄ με τον Παρσόπουλο.

Συνθέσεις:
Λευκάδια (Θ. Γκίτκος): Βόλτσης, Χουιλουλίδης, Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Αθανασιάδης, Ασλαμπαλόγλου (46’ Ίντος), Σαρίδης (54’ Κοτζαχρήστος), Τάσος, Παρσόπουλος,Φέιμ (57’ Γιώτας), Γκελοσάνι
Εθνικός Φιλ. (Γι. Γιάννος): Σιαράβας, Πάνος, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Βέργος, Γατσέλος, Λάππας, Τσακανίκας (83’ Φώτης), Μπενίσκος, Γήτας (75’ Σταμούλης), Κολλιός (60’ Κολλιάκης)

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής