Ποδόσφαιρο

Γ΄ Εθνική: Απώλειες βαθμών για τις αρτινές ομάδες (φωτο)

Στο 90΄ με πέναλτι ισοφαρίστηκε η Αναγέννηση, με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε και ο Καραϊσκάκης από την Αγιά

Δημοσίευση: 12.10.2014, 19:39 | Τελευταία ενημέρωση: 21.10.2014, 10:36

Την ευκαιρία να πάρει την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα στέρησε ο διαιτητής Κρητικός από την Αναγέννηση καταλογίζοντας πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με την Κοζάνη (2-2).

Ισοπαλία (1-1) και για τον Καραϊσκάκη που με αντίπαλο την Αγιά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τα Τρίκαλα δε δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν το Βατανιακό με 3-0 και να πετύχουν την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές, κάτι που πέτυχε και ο Αχιλλέας που με 2-0 κέρδισε τον Εθνικό Φιλιππιάδας.

Τρίκαλα και Αχιλλέας Νεοκαισάρειας προπορεύονται στο βαθμολογικό πίνακα χωρίς απώλεια με 9 βαθμούς.

Αναγέννηση – Κοζάνη 2-2 (ημ. 1-1)

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές έχασε η Αναγέννηση ή αλλιώς της στέρησε το πέναλτι που έδειξε στο τελευταίο λεπτό της κανονική διάρκειας ο διαιτητής Κρητικός.

Η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20΄ με κεφαλιά του Σιδηρόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για την ισοφάριση, στο 28΄είχαν καλή στιγμή με σουτ του Κάλφα που απέκρουσε ο Τσάκαλος και τελικά στο 38΄ ισοφάρισαν με τον Παπαδόπουλο.

Στην επανάληψη, ο Γεωργίου στο 53΄με ατομική προσπάθεια από πλάγια αριστερά μπήκε στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Βίδρα δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην Αναγέννηση με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι μετά το γκολ που δέχτηκαν με καλή κυκλοφορία προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για ισοφάριση και η Αναγέννηση προσπαθούσε να εκμεταλλευτή τις αντεπιθέσεις.

Τελικά, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και μετά από γέμισμα της μπάλας στην περιοχή της Αναγέννησης ο διαιτητής Κρητικός σφύριξε πέναλτι στη διεκδίκηση που είχαν ο Κάλφας με τον Μάρκο (φώτο). Υπήρξαν αντιδράσεις από πλευράς της Αναγέννησης αλλά ως είθισται η απόφαση του διαιτητή δεν αλλάζει.

Η φάση που δόθηκε πέναλτι από τον Κρητικό

Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Καραμπατζάκης, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και μεταφέροντας τις διαμαρτυρίες στην κερκίδα όπου μερίδα φιλάθλων διαμαρτυρήθηκαν εντόνως προς τον παρατηρητή του αγώνα.

Στον αγωνιστικό χώρο ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Δρόσο αρχικά για χειρονομία στους πανηγυρισμούς και μετά στον Καλλέργη για διαμαρτυρία. Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, η Αναγέννηση κέρδισε κόρνερ αλλά ο Καραμπατζάκης έδιωξε πάνω στη γραμμή σώζοντας το βαθμό της ομάδας του.

Ο αρχηγός της Κοζάνης σώζει πάνω στη γραμμή την ομάδα του

Συνθέσεις:
Αναγέννηση (Η. Μαγκάκης): Τσάκαλος, Τάσσος, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης (78΄ Λαζαρίδης), Σιδηρόπουλος, Γεωργίου (74΄ Βερλέκης λ.τ.), Σιδέρης (66΄ Δημουλιάς).
Κοζάνη (Γ. Προβίδας): Βίδρας, Ντούκα (82΄ Ηλίας), Ματούλας, Ντεμιράι (60΄ Δρόσος), Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος, Χαταμάι, Γκέγκα, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος (65΄ Καλλέργης).

Δωτιέας Αγιάς – Καραϊσκάκης 1-1 (ημ 0-1)

Φωτο από το παιχνίδι στην Αγιά

Την ευκαιρία να φύγει με το διπλό έχασε σήμερα ο Καραϊσκάκης στην Αγιά, δίνοντας στους γηπεδούχους τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ ταυτόχρονα η Αγία πέτυχε και το πρώτο της γκολ κατά της αρτινής ομάδας. Ο Καραϊσκάκης προηγήθηκε στο σκορ με τον Μπαλάφα στο 44΄ όταν αυτός εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα της γηπεδούχου και από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 ενώ λίγο πριν στους γηπεδούχους ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη και στο 58΄ ο Τσατσαλίδης με σουτ - γέμισμα και αδράνεια του Καραγκούνη, ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως με στημένες φάσεις την άμυνα του Καραϊσκάκη αλλά την ευκαιρία για γκολ την έχασε ο Κόλινς στο 84΄ όταν σε σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Σταυράκη.

Συνθέσεις:
Δωτιέας (Σ. Αντωνίου): Σταυράκης, Κουβελάς (74΄ Κράβαρης), Δημολιός, Γούτος, Πετρουζέλης, Κοκκίνης, Κουρδής, Βαρουξάκης (46΄ Σωτηρόπουλος), Τσατσαλίδης, Ουέλιγκτον, Τσιρογιάννης (46΄ Κατσίκης).
Καραϊσκάκης (Β. Καλτσής): Καραγκούνης, Παναγιώτου, Μαργαρίτης, Αβραμίδης, Κακκάβας, Κόλινς, Χούσος, Βασιλίεβιτς (58΄Κυριάκης), Στάνσετιτς (87΄ Πέτσας), Γραβάνης, Μπαλάφας (68΄ Ραμπαβίλας)

Βίντεο με τα γκολ και φάσεις απο το παιχνίδι του Καραϊσκάκη αργότερα

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής