Ποδόσφαιρο

Α΄ΕΠΣ: Διατήρησαν τη μεταξύ τους διαφορά οι πρωτοπόροι Αμβρακία και Σκουφάς (Φωτο)

Εκτός από τα γκολ του 1-1 και τις εντυπώσεις, μοιράστηκαν ακόμη και τα πέναλτι στο παιχνίδι στους Κωστακιούς

Δημοσίευση: 18.02.2015, 17:40 | Τελευταία ενημέρωση: 27.02.2015, 23:43
Φωτο από το σημερινό παιχνίδι

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν οι δύο μονομάχοι της πρώτης θέσης του τοπικού πρωταθλήματος Αμβρακία και Σκουφάς, σήμερα στο γήπεδο Κωστακιών για την 21η αγωνιστική.

Και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν από τα 11 βήματα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 62 με τον Μπαλάτσα να εύστοχη σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και τον Κυριάκη στις καθυστερήσεις να ισοφαρίζει σε 1-1, επίσης σε πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι.

Έτσι, η Αμβρακία διατηρεί την πρώτη θέση της βαθμολογίας με 54 βαθμούς και την ακολουθεί ο Σκουφάς με 51, μειονεκτώντας όμως σε περίπτωση ισοβαθμίας με την πρωτοπόρο αφού στον πρώτο αγώνα στο Κομπότι έχασε με 1-0.

Αποτελέσματα 21ης αγωνιστικής
Αχιλλέας Νεοχ. - Παναγροτικός Αγ. Σπυρ. 3-0
Μενίδι - Φιλοθέη 0-0
Τζουμέρκα - Προοδευτική Γραμ. 3-2
Φιλέλληνες Πέτα - Ηρόδοτος Καλ. (Τεταρτη 25 Φεβρ.)
Αμβρακία Κωστ. - Σκουφάς Κομποτίου 1-1
Ξηροβούνι - Δόξα Άρτας 1-2
Μέλισσα - Κορφοβούνι 3-0 α.α.

Φάση από το παιχνίδι

Αμβρακία - Σκουφάς 1-1 (ημ. 0-0)

Σε ένα ματς που το κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η δύναμη και το πάθος τον παιχτών, στο γήπεδο των Κωστακιών Αμβρακία και Σκουφάς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Η φάση του πέναλτι που κέρδισε η Αμβρακία

Με πολλές διακοπές και με πολύ λιγότερες φάσεις, πραγματοποιήθηκε το ντέρμπι της Α ́ ΕΠΣ Άρτας ανάμεσα στην πρωτοπόρο Αμβρακία και στον δεύτερο με τρεις βαθμούς διαφορά απο την κορυφή Σκουφά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και από τις δυο ομάδες, χωρίς την δημιουργία ευκαιριών με αποτέλεσμα να λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Κωστακιών μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, η πίεση στα καρέ του Σκουφά είχε ως αποτέλεσμα στο 60' λεπτό του αγώνα, η Αμβρακία να κερδίσει πέναλντι με τον Τζαλοκώστα και να ανοίξει το σκορ με εκτελεστή τον Μπαλάτσα.

Ο Μπαλάτσας κάνει το 1-0 για την Αμβρακία

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει εκεί και συγκεκριμένα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Θεμελής βγαίνει μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αμβρακίας, λιγο πριν σουτάρει ανατρέπεται από τον Σιαπέρα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κυριάκης, ο οποίος ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα και διατήρησε έτσι την διαφορά των τριών βαθμών της ομάδας του, από την πρωτοπόρο Αμβρακία ενώ ο Σιαπέρας τιμωρήθικε με κόκκινη κάρτα.

Συνθέσεις:
Αμβρακία Κωστακιών: Βαρέλης, Παπανίκου, Παππάς, Σιαπέρας, Μπαλάτσας, Βερλέκης, Δεληκούρας (90+ Παππάς), Δάρδας, Τζαλοκώστας, Ευταξίας (78' Δήμητσας), Κολιούλης (71' Ρούμπος)
Σκουφάς Κομποτίου: Παπαχρήστος, Λύτος, Τσιγαρίδας (63' Μήτσος), Πέτσας, Τσιφλίδης (82' Τσίρος), Νάσιος (85' Νταλάκα), Κυριάκης, Θεμελής, Δήμος, Νταλάκας, Αντωνίου

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων