Ποδόσφαιρο

Α΄ ΕΠΣΑ: Τα πέναλτι ανέδειξαν νικητή στο μπαράζ

Με συνολικό σκορ 9-8 η ομάδα του Κομποτίου νίκησε το Μενίδι στη διαδικασία των πέναλτι και θα αντιμετωπίσει την Αμβρακία στο φετινό τελικό.

Δημοσίευση: 08.04.2015, 21:35 | Τελευταία ενημέρωση: 28.04.2015, 13:37

Χρειάστηκε να φτάσουν στα πέναλτι για να πάρει την πρόκριση η ομάδα του Σκουφά στον αγώνα μπαράζ της Α΄ ΕΠΣ και να βρεθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του τοπικού, διεκδικώντας την άνοδο από την πρώτη Αμβρακία.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε με σκορ 1-1, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, κάτι που έγινε και στην παράταση η οποία τελείωσε με σκορ 2-2.

Στη διαδικασία των πέναλτι και αφού στα πρώτα 5 οι δύο τερματοφύλακες απέκρουσαν από ένα, το Κομπότι ευστόχησε σε 7 ενώ το τελευταίο για το Μενίδι το απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Σκουφά.

Αγώνας μπαράζ 2η φάση
Γήπεδο Αγίων Αναργύρων: Μενίδι - Σκουφάς Κομποτίου 1-1 (παρ. 2-2 πεν. 6-7)

Σάββατο 18 Απριλίου (Τελικός)
Γήπεδο Κομποτίου: Αμβρακία - Σκουφάς Κομποτίου

Μενίδι - Σκουφάς Κομποτίου 1-1 (παρ, 2-2 πεν. 6-7)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και μετά από πολλές ανατροπές, η ομάδα του Σκουφά ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό, απέναντι στην αξιόλογη και πρωτοεμφανιζόμενη στην Α' ΕΠΣ Άρτας, ομάδα του Μενιδίου.

Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, παίζοντας αρκετά γρήγορα και δυναμικά. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία είχαμε στο 17' λεπτό όπου μετά από πάσα του Τσιφλίδη, ο αμυντικός του Μενιδίου πρόλαβε τον Νταλάκα λίγο πριν βρεθεί μόνος του με τον τερματοφύλακα.

Μετά από δύο λεπτά πάλι από πάσα του Τσιφλίδη, ο Νταλάκας βγαίνει τετ α τετ αλλά τελευταία στιγμή ο Καλόγηρος με τάκλιν αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για το Μενίδι ήρθε στο 21' λεπτό, με σουτ του Μπαλαδήμα έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα όμως να καταλήγει εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα του Σκουφά. Φτάνοντας έτσι στο 43' όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταλάκα, η άμυνα του Μενιδίου δεν αντέδρασε σωστά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Τσιφλίδη να ανοίξει με κοντινό πλασέ το σκορ για την ομάδα του Κομποτίου. Ο Σκουφάς δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του, αφού μετά από σουτ του Τσίρου ο τερματοφύλακας του Μενιδίου έδιωξε εντυπωσιακά, στέλνοντας έτσι τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη και συγκεκριμένα στο 56', μετά από εκτέλεση φάουλ της ομάδας του Σκουφά, η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και στην επαναφορά ο Νταλάκας χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά η σωτήρια επέμβαση του Παπαθανασίου ξανά, κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Μενιδίου άρχισε να ελέγχει τι παιχνίδι, χωρίς όμως να κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 71' ο Σκουφάς θα χάσει τον Λύτο έναν από τους καλύτερους του παίχτες μέχρι εκείνη την στιγμή, καθώς μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Κατσούλη, ο διαιτητής θα του δείξει την δεύτερη κίτρινη και θα τον στείλει στα αποδυτήρια.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη ο τερματοφύλακας του Μενιδίου, θα δείξει πόσο καλά αντανακλαστικά έχει, διώχνοντας πάλι την μπάλα σε σουτ του Κυριάκη πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Φτάνοντας έτσι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όπου ο Μόσχος με προβολή κάνει το 1-1 στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην παράταση, είχαμε στο 98' λεπτό του αγώνα όπου μετά από έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή του Σκουφά, ο Κατσιούλης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά όμως μετά από καταπληκτική σέντρα του Τσιφλίδη, ο Θεμελής με υπέροχη κεφαλιά περνάει την μπάλα πάνω από το κεφάλι του τερματοφύλακα του Μενιδίου κάνοντας έτσι το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης δεν είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά όπως στο δεύτερο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας, έτσι και τώρα η ομάδα του Μενιδίου ισοφάρισε με πέναλντι του Καλαμπούκη στο 112', αφού είχε προηγηθεί η προβολή του Παπαχρήστου πάνω στον επιθετικό του Μενιδίου.

Έτσι μετά από 120' λεπτά αγώνα οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλντι, όπου ύστερα από οχτώ εκτελέσεις και από τις ομάδες, την πρόκριση πήρε η ομάδα του Κομποτίου με σκορ 7-6.

Συνθέσεις
ΑΕ Μενιδίου: Παπαθανασίου, Στασινός, Βαλίλης (79΄ Μάνθιος), Καλαμπούκης, Καλόγηρος (58΄ Νούσιας), Κατσούλας, Κατσιούλης, Βανάκας, Μόσχος, Μπαλαδήμας, Κορέλης.

Σκουφάς Κομποτίου: Παπαχρήστος, Λύτος, Καψάλης, Τσόλκας, Πέτσας, Νάσιος, Τσίρος (70΄ Κυριάκης), Θεμελής, Τσιφλίδης, Νταλάκας Γ. (81΄ Νταλάκας Α.), Αντωνίου (46΄ Σταμούλης).

Κ. Μέγας

Περισσότερες Φωτο αργότερα

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 4 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή