Ποδόσφαιρο

Α΄ ΕΠΣΑ: Πρεμιέρα με νίκες για Σκουφά, Φιλοθέη και Μέλισσα, στη ισοπαλία έμειναν Δόξα και Αμβρακία

Δημοσίευση: 20.09.2014, 19:18 | Τελευταία ενημέρωση: 27.09.2014, 20:02
Οι παίκτες του Κομποτίου πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ της σεζόν που πέτυχε ο Τσίρος

Με το δεξί μπήκαν στο νέο πρωτάθλημα ο Σκουφάς που κέρδισε εύκολα το Πέτα με 3-0, η Φιλοθέη που με το ίδιο σκορ κέρδισε τον Παναγροτικό και η Μέλισσα που κέρδισε τελικά στο πολύδροσο τον Ηρόδοτο με 3-2 ανατρέποντας το 1-0 που έχανε στο ημίχρονο.

Τους βαθμούς της λευκή ισοπαλίας μοιράστηκαν στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστική η Δόξα και η Αμβρακία. Ισοπαλία είχαμε και στη Γραμμενίτσα με το Μενίδι που μοιράστηκαν τους βαθμούς του 1-1 ενώ με 2-2 σκορ μοιράστηκαν τους βαθμούς ο Αχιλλέας με το Ξηροβούνι.

Χωρίς αγώνα από το Κορφοβούνι τους βαθμούς πήρε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ομάδα των Τζουμέρκων.

Αποτελέσματα 1η αγωνιστική
Αχιλλέας Νεοχωρίου – ΑΕ Ξηροβουνίου 2-2
Δόξα Άρτας – Αμβρακία Κωστακιών 0-0
Σκουφάς Κομποτίου – Φιλέλληνες Πέτα 3-0
Ηρόδοτος Καλογερικού – ΑΕΜ Μέλισσα 2-3
ΑΟ Κορφοβουνίου – ΑΟΚ Τζουμέρκων 0-3 α.α.

Ο Τσίρος ανοίγει το σκορ στο Κομποτι

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε πρεμιέρα στη νέα σεζόν η ομάδα του Κομποτίου κερδίζοντας εύκολα το Πέτα με 3-0. Ο Σκουφάς άνοιξε το σκορ στο 36΄ με τον Τσίρο ενώ λίγο πριν ο Βαλίλης έχασε την ευκαιρία να πετύχει αυτός το πρώτο γκολ της σεζόν για την ομάδα του, αφού το μακρινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το δοκάρι σημάδεψε και ο Στασινός λίγο μετά το 1-0 και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Στην επανάληψη ο Τσόλκας με σουτ στο 62΄ έκανε το 2-0 και το τελικό 3-0 έγινε στο 77΄ από τον Τσίρο.

Φιλοθέη – Παναγροτικός 3-0 (ημ 1-1)
Χωρίς να δυσκολευτεί η Φιλοθέη πήρε το τρίποντο της νίκης από τον Παναγροτικό που φιλοξένησε με 3-0. Σ΄ αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ του Νίκαρη ο οποίος στο 3 λεπτό, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ενώ το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου έγινε από τον Μπιρμπίλη στο 39΄. Η εικόνα της αναμέτρησης με την υπεροχή των γηπεδούχων δεν άλλαξε και στην επανάληψη και τελικά στο 78΄ ο Νικαρης πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δόξα – Αμβρακία 0-0

φάση από το παιχνίδι Δόξα - Αμβρακία

Μέτριο ποιοτικά ήταν το παιχνίδι στο Γ. Γιολδάσης, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Η Αμβρακία όμως να έχει τρεις καλές ευκαιρίες για να μπορέσει να πάρει τη νίκη αλλά τελικά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και πάρει το διπλό. Η πρώτη ευκαιρία ήταν στο 27΄ σε σουτ του Δήμιτσα που εξουδετέρωσε ο Γεροδήμος, η δεύτερη στο 35΄ σε σουτ του Δεληκούρα ο οποίος ενώ έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση πλάσαρε άουτ και η τρίτη προς την λήξη του παιχνιδιού με σουτ του Τσαλοκώστα που απέκρουσε αρχικά ο Γεροδήμος και με δεύτερο σουτ οτυ Ευταξία η μπάλα κατέληξε τελικά άουτ.

Ηρόδοτος – Μέλισσα 2-3 (ημ 1-0)
Σημαντικό αλλά και επεισοδιακό διπλό πέτυχε η Μέλισσα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κερδίζοντας στο γήπεδο του Πολυδρόσου τον Ηρόδοτο με 3-2 και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Ο νεοφώτιστος Ηρόδοτος ευτύχησε να προηγηθεί με δύο γρήγορα γκολ με 2-0, από ένα σε κάθε ημίχρονο, στο 3 λεπτό και στο 47΄ αλλά η Μέλισσα ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ που πέτυχαν οι Ζήσης και Παπακίτσιος.
Στο 61΄ η αναμέτρηση διεκόπη, αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Δημολενης με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ υπήρξε και αποβολή του προπονητή της Μέλισσας Κωνσταντινίδη και ενός ακόμη παίκτη από τον πάγκο του Ηρόδοτου.
Τελικά και μετά τις εντάσεις που υπήρξαν, ηρέμισαν τα πνεύματα και στη συνέχεια του παιχνιδιού ο Νταλανάι με μακρινό σουτ έδωσε τη νίκη στη Μέλισσα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Ροή ειδήσεων

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή