Ποδόσφαιρο

Α΄ ΕΠΣΑ: Η Αμβρακία νικήτρια στο ντέρμπι (φωτο)

Κατάφερε και πήρε το διπλό μέσα στο Κομπότι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Αναλυτικά τι έγινε στο ντέρμπι του τοπικού.

Δημοσίευση: 15.11.2014, 21:27 | Τελευταία ενημέρωση: 22.11.2014, 18:26
Οι παίκτες της Αμβρακίας πανηγυρίζουν το γκολ στο Κομπότι

Η Αμβρακία ήταν αυτή που γέλασε στο τέλος της 8ης αγωνιστικής, αφού έφυγε νικήτρια από το Κομπότι με γκολ που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα των Κωστακιών, παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγο αποβολής του Νταλάκα στο 24΄, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και έμεινε μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα έχοντας 22 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Φιλοθέη γνώρισε μια ακόμη ήττα εντός έδρας από το Μενίδι με 2-1, με το συντριπτικό 8-0 ξέσπασε η Προοδευτική στα Τζουμέρκα, με 2-1 νίκησε η Δόξα το Ξηροβούνι και με το ίδιο σκορ ο Παναγροτικός πήρε την πρώτη νίκη κερδίζοντας τον Αχιλλέα.

Τους βαθμούς της ισοπαλίας με σκορ 1-1 μοιράστηκαν Ηρόδοτος και Φιλέλληνες ενώ τέλος το ξεκούραστο τρίποντο από το Κορφοβούνι χωρίς αγώνα πήρε η Μέλισσα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η επόμενη αγωνιστική και η βαθμολογία στη στήλη Βαθμολογίες

Σκουφάς – Αμβρακία 0-1 (ημ. 0-0)

Σε καρέ το γκολ του Δεληκούρα που έδωσε τη νίκη στην Αμβρακία

Έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι στο Κομπότι σήμερα η ομάδα των Κωστακιών που πήρε τη νίκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης αντίθετα με την εικόνα του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι κατά γενική ομολογία και παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα σίγουρα δικαιούνταν κάτι καλύτερο.

Το παιχνίδι – ντέρμπι κορυφής του τοπικού ήταν μέτριο έως κακό, με τις δυο ομάδες να έχουν την πίεση της νίκης και να μην αποδίδουν στον αγωνιστικό χώρο. Λίγος ήταν και ο κόσμος που το παρακολούθησε, με δεδομένο ότι μιλάμε για την κορυφαία αναμέτρηση του τοπικού, με δύο ομάδες που έφτασαν στην 8η αγωνιστική αήττητες και είναι και οι δύο ομάδες που πρωταγωνιστούν, που έχουν το καλύτερο υλικό του τοπικού από παίκτες και θα διεκδικήσουν (μια εκ τον δύο) την πρώτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Ελάχιστες οι ευκαιρίες μπροστά στα δυο καρέ με πολλά λάθη κυρίως στο χώρο του κέντρου και με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι ακόμη και μετά το 24΄όταν και έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Νταλάκας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα (κουτουλιά) εκτός φάσης στον Παπανίκου.

Παρά όμως το μειονέκτημα παίκτη ο Σκουφάς ήταν καλύτερος και στην επανάληψη και ήταν αυτός που στο 82΄έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όταν ο Μήτσιος έβγαλε πάσα στρώσιμο στον Θεμελή, αυτός σούταρε, απέκρουσε ο Βαρέλης και ο Τσούμαλης μόνος και με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα σούταρε σε κενή εστία, στέλνοντας τη μπάλα πάνω ψηλά άουτ (φωτο).

Η χαμένη ευκαιρία του Τσούμαλη

Στο 90΄, την χαμένη ευκαιρία που είχε πριν ο Σκουφάς την πλήρωσε όταν έφυγε σε αντεπίθεση η Αμβρακία και ο Δεληκούρας σούταρε, η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και μετά στον Τσιγαρίδα καταλήγοντας στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις και ενώ ετοιμαζόταν να περάσει εκτός ως αλλαγή ο Τσαλοκώτσας, είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση από το διαιτητή Αθανασίου που ήταν και η δεύτερη και αποβλήθηκε.

Συνθέσεις:
Σκουφάς (Κ. Παππάς): Παπαχρήστος, Τσιγαρίδας Δ., Τσιγαρίδας Λ., Τσόλκας, Λύτος, Νάσιος, Νταλάκας, Θεμελής, Μήτσιος, Τσίρος (86΄ Βαλίλης), Αντωνίου (75΄ Τσούμαλης).
Αμβρακία (Μ. Ντόβας): Βαρέλης, Παπανίκου, Παππάς Θ., Ψεύτης, Μπαλάτσας, Δήμητσας, Σιαπέρας, Δάρδας, Τσαλοκώστας, Γείτονας (85΄ Τσαμπάς Π.), Παππάς Φ. (60΄ Δεληκούρας).

Φαση απο το παιχνίδι του Κομποτίου

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του ντέρμπι για τον ποδοσφαιριστή από την Εύβοια που χτυπήθηκε από κεραυνό

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής