Α΄ ΕΠΣΑ: Διπλό της Αμβρακίας στη Γραμμενίτσα, τρίτη σερί νίκη για τη Φιλοθέη

Αναλυτικά τι έγινε σε όλα τα παιχνίδια της πρώτης κατηγορίας του τοπικού!

Δημοσίευση: 11.10.2014, 20:15 | Τελευταία ενημέρωση: 19.10.2014, 18:33
Οι παίκτες της Αμβρακίας πανηγυρίζουν το γκολ του Τσαλοκώστα

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Αμβρακία από την Προοδευτική στη Γραμμενίτσα με τον Τσαλοκώστα να είναι ο χρυσός σκόρερ, ενώ η Φιλοθέη με το Νίκαρη κάτω από τα δίχτυα της αφού ο Αθανασίου βρισκόταν εκτός Άρτας, πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές, κερδίζοντας με 4-2 τους Φιλέλληνες.

Εύκολα και με 3-0 ο Σκουφάς πήρε τη νίκη από τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, το διπλό πήρε και η Μέλισσα στον Άγιο Σπυρίδωνα από τον Παναγροτικό με 2-1.

Εντός έδρας νίκη πέτυχε το Μενίδι με 2-0 επί των Τζουμέρκων ενώ τέλος χωρίς γκολ μοιράστηκαν τους βαθμούς ο Ηρόδοτος και η Δόξα.

Ο Μπιρμπίλης με σουτ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Φιλοθέης επί του Πέτα και πανηγυρίζει

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής
Αχιλλέας Νεοχωρίου - Σκουφάς Κομποτίου 0-3
Ηρόδοτος Καλογερικού – Δόξα Άρτας 0-0
ΑΟ Κορφοβουνίου – ΑΕ Ξηροβουνίου 0-3 α.α.

Ηρόδοτος Καλογερικού - Αχιλλέας Νεοχωρίου
Σκουφάς Κομποτίου – ΑΟ Κορφοβουνίου 3-0 α.α.

Φάση από το παιχνίδι

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Φιλοθέη σε ισάριθμες αγωνιστικές, παρότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι αγωνίστηκε με παίκτη της, τον Νίκαρη στη θέση του τερματοφύλακα αφού ο Αθανασίου ήταν εκτός Άρτας και ο δεύτερος τερματοφύλακας της ήταν τραυματίας. Αυτό δε δυσκόλεψε όμως την ομάδα του Νίκου Παλιάτσου να βρεθεί μπροστά στο σκορ και να κερδίσει τους Φιλέλληνες με 4-2.

Το σκορ άνοιξε για τη Φιλοθέη με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ο Μπιρμπίλης με σουτ έξω από την περιοχή αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο πιο μετά με κεφαλιά του Γούλα ύστερα από κόρνερ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου η Φιλοθέη πήρε και πάλι προβάδισμα με γκολ του Ζώη και το 3-1 έγινε με γκολ του Καραγιάννη. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αλλά τελικά ο Γιαννούλης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αχιλλέας - Σκουφάς 0-3 (ημ. 0-1)

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Σκουφάς νίκησε στο γήπεδο του Λουτροτόπου τον Αχιλλέα με 3-0. Η ομάδα του Κωστα Παππα βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με γκολ από τα αποδυτήρια, και στο πρώτο πεντάλεπτο ο Τσιγαρίδας έβαλε της βάσεις για τη νίκη. Το 2-0 για την ομάδα του Σκουφά έγινε στο 80΄ με τον Τσίρο και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε λίγο πιο μετά ο Βαλίλης.

Προοδευτική – Αμβρακία 0-1 (ημ. 0-0)

Ο Τσαλοκώστας σε φάση του παιχνιδιού

Ο Τσαλοκώστας ήταν ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Αμβρακίας, με γκολ του οποίου η ομάδα των Κωστακιών πήρε τη δεύτερη νίκη και διατήρησε το αήττητο. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν μοιρασμένο με λίγες φάσεις ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα και θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλο τέρμα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Τσαλοκώστας από το σημείο του πέναλτι με πλασέ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει το Ντεκούλη πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Η Προοδευτική τελείωσε το παιχνίδι έχοντας δύο παίκτες λιγότερους, αφού στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Νατσιος και ο Καραθανάσης αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παναγροτικός - Μέλισσα 1-2 (ημ. 1-1)

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Μέλισσα κερδίζοντας στο γήπεδο του Αγίου Σπυρίδωνα τον Παναγροτικό με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με γκολ του Αβράμη αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κούης ισοφάρισε σε 1-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κρανίδης σκοράροντας έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Μέλισσα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ηρόδοτος – Δόξα 0-0

Χωρίς τέρματα τελείωσαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες στο γήπεδο του Πολυδρόσου, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο αριθμητικό πλεονέκτημα λόγο της αποβολής του Βασιλάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μενίδι – Τζουμέρκα 2-0 (ημ. 0-0)

Την πρώτη νίκη στην Α΄ κατηγορία πήρε το Μενίδι κερδίζοντας τα Τζουμέρκα με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα και το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 58΄με πέναλτι που κέρδισαν και εκτέλεσε εύστοχα ο Ζουρνατζίδης. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το τελικό 2-0 στο 65΄ μετά από πλάγια σέντρα δίνοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.

Ροή ειδήσεων

Γ΄ Εθνική: Νίκη ανάσα για την Αναγέννηση επί των Τρικάλων

Πριν από 2 ημέρες

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή