Ποδόσφαιρο

Α' ΕΠΣ: Ζόρικες νίκες για τα φαβορί στην πρεμιέρα (φωτο)

Με 2-1 κέρδισε τους 10 της Αναγέννησης η Αμβρακία, ενώ ο Σκουφάς επικράτησε με 3-2 επι της προοδευτικής, με το νικητήριο γκολ να επιτυγχάνεται στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Δημοσίευση: 12.09.2015, 19:53 | Τελευταία ενημέρωση: 05.10.2015, 12:22

Δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο της νίκης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τα δύο φαβορί και περσινή φιναλίστ Σκουφάς και Αμβρακία.

Ο πρωταθλητής Σκουφάς, αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0, ισοφαρίστηκε από την κυπελλούχο ομάδα της Γραμμενίτσας στο δεύτερο σε 2-2 και τελικά πήρε τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με 3-2, τελειώνοντας και οι δύο ομάδες με παίκτη λιγότερο λόγω κόκκινων καρτών.

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής, η Αμβρακία προηγήθηκε με 2-0 και αυτή της Αναγέννησης, που παρουσιάστηκε με ελλείψεις στο γήπεδο αφού δεν είχε όλα τα δελτία των παικτών έτοιμα και σα να μην έφτανε αυτό, έχασε και τον Τρούλη που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με 3-2 στις καθυστερήσεις κέρδισε η Φιλοθέη τα Ρακούν, κάνοντας την ανατροπή αφού βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ.

Πίσω στο σκορ βρέθηκε και η Δόξα από τον Αχιλλέα, στο γήπεδο του ΚΤΕΛ αλλά τελικά πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από το 1-1. Ισοπαλία με το ίδιο σκορ είχαμε και μεταξύ Ηρόδοτου και της νεοφώτιστης Γέφυρας.

Με 4-2 νίκησε το Μενίδι εκτός έδρας τη Μέλισσα ενώ επίσης το διπλό πήρε και η Φλωριάδα με 2-1 από την ΑΕΚΠ στο γήπεδο της Καλαμιάς όπου έγινε η αναμέτρηση.

Τέλος με 1-0 ο Παναγροτικός νίκησε τους Φιλέλληνες.

Ο Τσίρος χαρίζει τη νίκη με το γκολ του στον Σκουφά στις καθυστερήσεις και το πανηγυρίζει!

Αμβρακία – Αναγέννηση 2-1 (ημ. 2-0)

Η είσοδος των ομάδων (Αμβρακία - Αναγέννηση)

Στο μεγάλο ντέρμπι των Κωστακιών, η ομάδα της Αμβρακίας ήταν η μεγάλη νικήτρια καθώς επικράτησε με 2-1 απέναντι στη Αναγέννηση, η οποία κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές απουσίες.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά μόλις στο 6ο λεπτό, αφού μετά από πάσα πίσω από την πλάτη των αμυντικών της Αναγέννησης, ο Παππάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Κωστακιών. Η ομάδα της Αμβρακίας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα στο 19', όπου μετά από πάσα του Παπαρούνη, ο αμυντικός της Αναγέννησης πρόλαβε και άλλαξε την πορεία της μπάλας, στο πλασέ του Σιδηρόπουλου μέσα από την περιοχή. Στο 27' η Αμβρακία έχασε κι άλλη ευκαιρία καθώς σε σουτ του Νταλάκα ο Μπακόλας αντέδρασε εξαιρετικά και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ενώ το παιχνίδι έφτανε προς την λήξη του ημιχρόνου, η Αναγέννηση έδειχνε να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και ότι θα πήγαινε στα αποδυτήρια χωρίς να δεχτεί άλλο γκολ, αλλά στο 34' μετά από εκπληκτική εναλλαγή της μπάλας μεταξύ του Παππά και του Νταλάκα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σιδηρόπουλου ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα των Κωστακιών.

φάση από το Αμβρακία - Αναγέννηση

Στο δεύτερο ημίχρονο πρώτη σημαντική στιγμή ήταν στο 56', καθώς ο Τρούλης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από υπόδειξη του διαιτητή για χέρι, αφήνοντας έτσι την Αναγέννηση με δέκα παίχτες. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Λάκκας μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπυράκου, με τον πρώτο να σκοράρει με κοντινό πλασέ.

(Κώστας Μέγας)

Συνθέσεις:
Αμβρακία Κωστ. : Βαρέλης, Σιαπέρας, Μπεζεβέγκης, Λύτος, Παππαρούνης, Παππάς (Τάσσος), Γούλας, Θεμελής, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (Δάρδας), Μαγκάκης (Γεωργούλας)
Αναγέννηση Άρτας: Μπακόλας, Τρούλης, Λάκκας, Παππάς (Μπάχα), Μπαλάφας, Βασιλάκης, Παπακίτσος (Δεληκούρας), Τσιφλίδηςμ Ζάχος, Παπαγεωργίου (Σπυράκος)

Σκουφάς Προοδευτική 3-2 (ημ. 2-0)

Η στιγμή του γκολ της Προοδευτικής

Τα «χρειάστηκαν» οι παίκτες του πρωταθλητή Σκουφά σήμερα που κέρδισαν με 3-2 την κυπελλούχο Προοδευτική στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Κομποτίου είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας δύο γκολ με τον Άρη Μιχάλη αλλά τελικά αυτό δεν ήταν αρκετό όπως αποδεδείχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη. Ο Άρης Μιχάλης πέτυχε το πρώτο τέρμα με το ρολόι να δείχνει ακριβώς 38 δευτερόλεπτα και το 2-0 έγινε με σουτ στο 34 μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να έχουν το δείκτη του σκορ υψηλότερα.

Στην επανάληψη όμως η εικόνα του παιχνιδιού ήταν διαφορετική αφού οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και όσο περνούσε η ώρα διεκδικούσαν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Κατάφεραν και μείωσαν στο 55΄ με Τσαρακλημάνη και στο 74΄ με τον Παραλάμπρη έφεραν και πάλι στα ίσα την αναμέτρηση ισοφαρίζοντας σε 2-2. Και σα να μην έφτανε αυτό για τον Σκουφά, στο 77΄ έμεινε και με παίκτη λιγότερο αφού ο Μανιώτης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Εκεί κάπου ρίσκαρε περισσότερο η Προοδευτική διεκδικώντας τη νίκη αλλά τελικά έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 85΄ όταν και ο Γεωργατσέλος που είχε περάσει ως αλλαγή πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας και αυτός δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η λύτρωση ήρθε για το Σκουφά στο 91΄ με τον Τσίρο να σκοράρει και να δίνει τη νίκη στους πρωταθλητές.

Συνθέσεις:
Σκουφάς: Παπαχρήστος, Τσίρος, Βασίλας, Ρούσσας, Πέτσας, Νταλάκας (62΄ Νάσιος), Μανιώτης, Νικοπολίδης, Μήτσος, Μιχάλης (90΄Αβράμης), Κολιούλης (67΄Κυριάκης) Προοδευτική: Μαλαμής, Τριαντάφυλλος, Παππάς Θ., Κολιός, Τσόλκας, Νάτσιος (46΄ Γεωργατσέλος), Παππάς Φ. (63΄ Κωνσταντίνι), Βλάχας, Τσαρακλημάνης, Ευταξίας, Παραλάμπρης (88΄ Κουτσούμπας)

Φάση από το Σκουφάς Προοδευτική

Ροή ειδήσεων

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής