Μπάσκετ

ΕΣΚΑΒΔΕ: Νίκες για Πύρρο Αρταίων και Αχιλλέα στα αρτινά ντέρμπι

Δημοσίευση: 08.11.2014, 22:14 | Τελευταία ενημέρωση: 14.11.2014, 20:36
Αχιλλέας Νεοχωρίου 2014-15

Ο Πύρρος Αρταίων νίκησε με 69-58 την Άνω Πόλη που μετρά μόνο ήττες φέτος σε 4 αγωνιστικές ενώ στο άλλο αρτινό ντέρμπι ο Αχιλλέας νίκησε στο Νεοχώρι τη Δόξα Πύρρου με 62-52. O πρωτοπόρος Χαρ. Τρικούπης κυριολεκτικά ισοπέδωσε την Αμφιλοχία κερδίζοντάς την με 67 πόντους διαφορά 102-35, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Γρ. Λιάκατας Αιτωλικού μέσα στο Αγρίνιο επί της ΑΛΦΑ 93 με 58-53. Τέλος ο ΠΑΣ Ναυπάκτου που έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά και μαζί με τον Χαρ. Τρικούπη μοιράζονται την 1η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, νίκησε την Γ.Ε. Αγρινίου με 72-51.

Αχιλλέας – Δόξα
Τα 10λεπτα: 15-7, 25-19, 41-34, 62-52
Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αχιλλέα, που αξιοποίησε την έδρα του και νίκησε 62-52 την Δόξα στο Αρτινό ντέρμπι. Ο Αχιλλέας με εντυπωσιακό το 1ο δεκάλεπτο και με άμυνα από μπετόν προηγήθηκε 15-7, όμως η Δόξα βρήκε λύσεις ισορρόπησε στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφερε στο ημίχρονο να μειώσει σε 25-19. Ίδια εικόνα και στο 3ο δεκάλεπτο με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τον Αχιλλέα να αντέχει στην πίεση της Δόξας, κρατώντας την διαφορά σταθερά στους 7 πόντους 41-34.
Ο προπονητής του Αχιλλέα Γιάννης Φιλίππου έχοντας διαβάσει σωστά την Δόξα με σκληρή άμυνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο και χτυπώντας την στα αδύνατα σημεία, αύξησε γρήγορα την διαφορά στους 10 πόντους και αν οι αθλητές του δεν χάνανε πολλά και εύκολα λει-απ στον αιφνιδιασμό η διαφορά με την λήξη θα ήταν μεγαλύτερη για τον Αχιλλέα. Τελικό σκορ 62-52.
Κορυφαίοι για τον Αχιλλέα  Μάγγος και Παπαμιχαήλ, ενώ για την Δόξα Γεωργίου, Φορτοτήρας.
Αχιλλέας Νεοχωρίου (Γιάννης Φιλίππου): Οικονόμου 2, Κατσίμπρας, Μάγγος 16-4, Σούτας, Βασιλείου, Αρχιμανδρίτης 9, Γιαννάκης, Γεωργάκης 7-1, Μπόσμος 4, Πλακούτσης, Θεοδώρου 6, Παπαμιχαήλ 18-2.
Δόξα (Γεώργιος Μπίστας): Λάμπρο 7-1, Βασιλείου 4, Φορτοτήρας 7-1, Κυριακού 6-2, Γκανιάτσας 2, Παππάς, Τσαμπάς, Κοτσαρίνης, Τσίτσικας 7, Καρανίκας 2, Γεωργίου 11, Γκολομάζος 6.

Πύρρος Αρταίων – Άνω Πόλη: 69-48

Φωτο απο το παιχνίδι του Πύρρου με την Άνω Πόλη

Τα 10λεπτα: 15-8, 34-18, 46-36, 69-48
Διαιτητές: Ζέρβας-Τσώλης

Αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ ο Πύρρος νίκησε πού ευκολα την Άνω Πόλη με 21 πόντους διαφορά 69-48. Από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ η ομάδα του Κωσταπαππά με την Άνω Πόλη να την κυνηγά συνεχώς. Στο ημίχρονο προηγήθηκε ο Πύρρος 34-18, με 16 πόντους και έβαλε τις βάσεις για την νίκη. Όμως η Άνω Πόλη με μπροστάρη τους Ζαβερδινό, Βαρέλη κατάφερε με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου να μειώσει στους 10 πόντους την διαφορά 46-36, ελπίζοντας σε ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο.
Ο Πύρρος όμως με πρωταγωνιστές τους Μπαρκούζο, Βάσιο και Λεμονιά γρήγορα ανεβάσανε την διαφορά στους 18 πόντους και εύκολα πήρανε την νίκη με 69-48, αφού η Άνω Πόλη κατάρρευσε στο τέλος.
Χαρακτηριστικό της πολύ καλής εμφάνισης του Πύρρου είναι ότι σκοράρανε οι 9 από 12 που χρησιμοποίησε ο προπονητής τους.
Πύρρος (Κωσταπαπάς Γ.): Καρύδης 4, Γκανάρας 7, Πέτσας 6(1), Λεμονιάς 17(3), Βάσιος 12, Χίνζιος, Αναγώστου Γ. 2, Μπαρκούζος11(2), Χαμαλίδης 4, Δημητρίου, Χάρος 6, Οικονομίδης.
(11 στις 19 βολές---20 δίποντα---6 τρίποντα)
Άνω Πόλη (Περλέγκας Φ.): Μερκοβίτης 7, Παπαθανασίου, Κολτούκης 3, Βαρέλη 8(2), Σιάτης 3, Πρέντζας, Κέφης 5(1), Ζαβερδινός13(1), Ζήκος 5, Μπράμης 3, Μόσιαλος 1.
(10 στις 20 βολές---13 δίποντα---4 τρίποντα)

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων