Μπάσκετ

Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττες για Πύρρο, Δόξα και Άνω Πόλη, διακοπή στο Νεοχώρι

Συντριβή για την Άνω Πόλη στο Μεσολόγγι, με διαφορά ρεκόρ 80 πόντους 116-36 που ήταν και το σκορ της 6ης αγωνιστικής

Δημοσίευση: 29.11.2014, 21:39 | Τελευταία ενημέρωση: 07.12.2014, 19:27

Ήττες για τις ομάδες μας στην 6η αγωνιστική. Ο Α.Κ. Πύρρος Αρταίων έχασε εδώ στην Άρτα από τον Πας Ναυπάκτου 47-71, η Α.Ε. Δόξα- Πύρρου στο Αγρίνιο από την ΑΛΦΑ 93 50-36 και η Άνω Πόλη συνετρίβει στο Μεσολόγγι από τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη  με την απίστευτη διαφορά των 80 πόντων 116-36. Στο Νεοχώρι το παιχνίδι διακόπηκε στο 3ο δεκάλεπτο, λόγω ολισθηρότητας του τερέν και ενώ η Γ.Ε. Αγρινίου προηγείτο του Αχιλλέα 29-25. Και βέβαια θα συνεχιστεί όταν πλέον το αποφασίσει η διοργανώτρια αρχή.

ΑΛΦΑ 93 – Α.Ε. Δόξα Πύρρος: 50-36

Η Δόξα στο 1ο δεκάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ, πάλεψε το παιχνίδι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι καταφέραμε με τρίποντα να ξεφύγουν στο ημίχρονο 24-16. Η Δόξα δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε κάποια στιγμή να μειώσει και στους 4 πόντους, όμως η Αγρινιώτικη ομάδα, με περισσότερες λύσεις από τον πάγκο, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 50-36.
Τα 10λεπτα: 10-9, 24-16, 37-30, 50-36
ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος): Διαμάντης 10, Σταυρόπουλος 9 (1), Σωτηρόπουλος 8 (2), Βατίστας 2, Κωστακιώτης, Μακρής 5, Στεφανάτος 12 (3), Κουδούνας 4, Γκοργκόλης, Μήλος, Τσιαμάκης, Στραβοδήμος.
Α.Ε. Δόξα/Πύρρου Άρτας (Μπίστας): Λιαροκάπης 6 (2), Φορτοτήρας, Βασιλείου, Λάμπρου 13, Κυριακού, Αποστολάκης, Καυκιάς 6, Ρήγας, Τσίτσικας 4, Γκολομάζος, Γεωργίου 7, Παππάς.

Χωρίς κριτική το παιχνίδι με τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη να κάνει πάρτι και να πετυχαίνει την μεγαλύτερη έως τώρα νίκη στο πρωτάθλημα, με την ασύλληπτη διαφορά των 80 πόντων.
Τα 10λεπτα:34-8, 63-20, 95-29, 116-36
Χαρίλαος Τρικούπης(Μούτσιος): Ιωάννου 8(2), Μπερερής 19(1), Καρβέλης 6, Κιουτσούκαλης 3(1), Καραντινός 7(1), Μπαρούχας 21(1), Πουρνάρας 15, Τσαπατώρης 6, Μπάλλας 20, Γαλάνης 7(1), Μπιτίνης 4
Άνω Πόλη Άρτας(Πρέτζας): Μερκοβίτης 4, Σιάτης 2, Μπράμης, Κουλτούκης 8, Ζιώγος 2, Πρέντζας 3(1), Μόσιαλος 11, Ζαβερδινός 6.

Πύρρος Αρταίων - ΠΑΣ Ναυπάκτου 47-71

Για 20 λεπτά η ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Καρύδη, Χαμαλίδη και Λεμονιά να προηγηθεί στο ημίχρονο 30-19.
Όμως στο 3ο δεκάλεπτο ο Πύρρος δεν πετύχαινε καλάθι με τίποτα και σε συνδυασμό με την μεγάλη ευστοχία των φιλοξενούμενων που βρήκανε ρυθμό , κατέστρεψε μόνος του ότι είχε δημιουργήσει. Επί μέρους 4-32 και αντίο νίκη. Εύκολα πλέον η Νάυπακτος και με πρωταγωνιστές τους Γκρέκα, Δούρο φτάσανε στην νίκη με πολύ εύκολο τρόπο, κερδίζοντας 47-71, πετυχαίνοντας στο 2ο ημίχρονο 51 πόντους!!!
Τα 10λεπτα: 10-10, 30-19, 34-51, 47-71
Πύρρος Αρταίων(Κωστάπαππας): Χαμαλίδης 7(1), Οικονομίδης, Λεμονιάς 9, Μπαρκούζος, Αναγνώστου 4, Γκανάρας 6, Βάσσιος 4, Καρύδης 12(3), Χάρος 3, Αναγνώστου, Δημητρίου 3
ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Μαλέλης, Αμπλάς 2, Δούρος 23(1), Καπετανάκης, Θεοδώρου 4, Ζησιμόπουλος 7(1), Γκρέκας 23(1), Κακούσης, Ντζουμάνης, Τομόρι 2, Αδαμόπουλος 10.

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

Πριν από 3 εβδομάδες

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Περιφερειακοί αγώνες αερομοντελισμού στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας την Κυριακή