Μπάσκετ

Α1 Ανδρών: Ήττες για Δόξα Πύρρου και Πύρρο Αρταίων, νίκη για τον Αχιλλέα επί της Άνω Πόλης

Δημοσίευση: 23.11.2014, 15:22 | Τελευταία ενημέρωση: 01.12.2014, 10:41
Τρίτη νίκη για τον Αχιλλέα

Την ήττα γνώρισαν οι δύο αρτινές ομάδες για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ. Η Δόξα Πύρρου ηττήθηκε εντός από τον Χαρίλαο Τρικούπη με μεγάλη διαφορά, 47-89 και ο Πύρρος Αρταίων ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τη ΓΕ με 56-46.
Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε σήμερα με το αρτινο παιχνίδι μεταξύ της Άνω Πόλης και του Αχιλλέα, που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Γιάννη Φιλίππου με 57-39.

Άνω Πόλη – Αχιλλέας : 39-57

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, επιβλήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας της Άνω Πόλης με 57-39, της Άνω Πόλης που μετράει 5 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα.
Η Άνω Πόλη μόνο στο 1ο δεκάλεπτο έβαλε δύσκολα στον Αχιλλέα, που βρέθηκε να χάνει 10-6. Όμως η ομάδα του Γιάννη Φιλίππου με πρωταγωνιστές στην άμυνα τους Παπαμιχαήλ και Μπόσμο αντέστρεψε γρήγορα τους ρόλους και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 5 πόντους 20-25. Η δυνατή άμυνα του Αχιλλέα συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο και με πρώτα βιολιά στην ορχήστρα τους Γεωργάκη, Αρχιμανδρίτη και Μπόσμο στο 30λεπτό η διαφορά έγινε διψήφια-10 πόντοι 29-39.  Όσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά μεγάλωνε και σε συνδυασμό με την κόπωση των παικτών της Άνω Πόλης, φυσιολογικά η νίκη ήλθε εύκολα με 39-57, με 18 πόντους.

Τα 10λεπτα: 10-6, 20-25, 29-39, 39-57
Άνω Πόλη (Περλέγκας): Ζήκος 5, Μόσιαλος 2, Σάπης, Κέφης, Πρέντζας, Μπράμης 4, Βαρέλης 3, Κολτούκης 5, Ζιώγος 2, Μερκοβίτης 14, Ζαβερδινός 4.
Αχιλλέας Νεοχωρίου (Φιλίππου): Οικονόμου 5, Κατσίμπρας, Θεοδώρου, Παπαμιχαήλ 4, Βασιλείου, Αρχιμανδρίτης 12, Γιαννάκης 2, Γεωργάκης 16, Μπόσμος 12, Πλακούτσης, Σιούτα, Μάγγος 6.

Γ.Ε. Αγρινίου – Α.Κ. Πύρρος Αρταίων: 56-46

Ο Πύρρος παρότι έχανε στο ημίχρονο με 11 πόντους, 32-21 πάλεψε το παιχνίδι και στο 37΄ κατάφερε με συνεχόμενα καλάθια των Λεμονιά, Βάσιου και Καρύδη να μειώσει στον πόντο 47-46. Οι Αγρινιώτες όμως ήταν αποφασισμένοι για την νίκη και με άμυνα από μπετόν, δεν δεχθήκανε κανένα πόντο, ενώ η επίθεσή τους έβαλε 9 και πήρανε τελικά την νίκη με 56-46.
Πρώτοι σκόρερ για την ΓΕΑ οι Κουβέλης και Δασκαλάκης με 14 πόντους ενώ ο Τασόπουλος είχε 11. Από τον μαχητικό Πύρρο ο Λεμονιάς είχε 14 και οι Βάσιος, Καρύδης από 10.

Τα 10λεπτα: 15-11, 32-21, 40-30, 56-46Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμάτης): Γυφτάκης, Μινασιάν, Κοντονάσιος, Τουρλίδας, Κουβέλης 14(1), Δασκαλάκης 14, Σώκος 6, Αρκούδας 7(1), Τσάσσης 2, Τασόπουλος 11, Γκρίζης 2
Πύρρος Αρταίων (Κωστάπαππας):Χαμαλίδης 4, Χάρος, Λεμονιάς 14, Γκανάρας 1, Αναγνώστου 2, Καρύδης 10, Βάσιος 10, Αναγνώστου 5, Ζώτος

Α1: Στο φάιναλ φορ η Αναγέννηση

Conference League: Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με σούπερμαν Τζολάκη!

ΕΠΣ Άρτας: Τα αποτελέσματα στα τοπικά πρωταθλήματα

Με μεγάλη επιτυχία η ολοκλήρωση του 8ου Ημιμαραθωνίου Άρτας “Ο Δρόμος του Γιοφυριού”

Γ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

EURO 2024: Οδυνηρός αποκλεισμός για την Ελλάδα - Οι 24 ομάδες της τελικής φάσης και η σύνθεση των 6 ομίλων